كابوس ایرانسل

90
6220

در روز 29 مهر ماه جاری طبق قرار قبلی که شرکت ایرانسل جهت آغاز به کار اپراتور دوم تلفن همراه منعقد کرده بود ، واگذاری سیمکارت های اعتباری و دائم این شرکت در سه شهر تهران تبریز و مشهد آغاز شد و بر طبق قرارداد ،این شرکت میبایست تا ماه مارچ 2007 شبکه خود را در 70 شهر ایران گسترش داده و تا پایان دسامبر 2007 بگفته مسئولان ایرانسل یک میلیون مشترک به این اپراتور بپیوندند. و اما…

در این میان اپراتور اول تلفن همراه که یکه تاز عرصه واگذاری سیم کارت در سالهای اخیر است هم از تبعات پیدا شدن یک رقیب تازه وارد که بگفته مسئولان ایرانسل دارای تکنولوژی برتری هم نسبت به اپراتور اول است ، بر کنار نیستند از جمله اینکه هنوز دو هفته از آغاز واگذاری سیم کارتهای ایرانسل نگذشته است که شرکت ارتباطات سیار (یعنی همان اپراتور دولتی موبایل) اعلام کرده است که تعرفه ثبت نام دور جدید سیم کارتهای این شرکت که در بهمن ماه سالجاری انجام می شود یکصد هزار تومان کاهش می یابد و به 260 هزار تومان تقلیل خواهد یافت. البته این تازه ابتدای راه است و اگر ویژگیهای سیم کارت های جدید را هم به این مساله اضافه کنیم پی به تبعات این سقوط آزاد قیمت سیمکارت خواهیم برد:

ویژگیهای سیم کارت های جدید ایرانسل که با همکاری شرکت معتبر MTN آفریقای جنوبی واگذار می شود بشرح زیر است:

IranCell

1- ظرفیت این سیمکارتها هشت برابر سیمکارت های اپراتور اول است(سیم کارت 64 کیلوبایتی) که این بدان معنی است که کاربران علاوه بر این که دارای دفترچه تلفن گسترده تری هستند ، میتوانند از سرویسهای بیشتری نسبت به گروه اول برخوردار باشند.

2- با توجه به این که این سیم کارت ها از نسل 2.5 سیم کارت ها بوده و اپراتور دولتی دارای سیم کارت های نسل 2 است راه اندازی سرویسهای جدید بر روی این سیم کارت ها قابل انجام است و بگفته مسئولان ایرانسل علاوه بر تمامی سرویس هائی که قبلا توسط اپراتور دولتی ارائه می شد تا پایان امسال سرویس های جدیدی نظیر ارسال و دریافت پیغامهای مولتی مدیا، سرویس ایمیل ، اینترنت و صندوق صوتی برای تمامی کاربران راه اندازی شده وعلاوه بر آن بگفته مدیر عامل شرکت ایرانسل (آقای علیرضا قلمبر دزفولی) هیچ هزینه اضافه ای هم از کاربران جهت اشتراک این سرویس ها دریافت نمی شود.

3- همه ما از چیزی بنام تعرفه جابجائی برای تماس با شهری دیگر توسط موبایل خبر داریم . ایرانسل این مشکل را هم حل کرده است. تعرفه یک دقیقه مکالمه داخلی با سیم کارتهای ایرانسل از هر کجای کشور با مقصدی در هر نقطه از کشور بازای هر دقیقه 49.9 است (در حالیکه این رقم برای سیمکارتهای فعلی برای تماس های داخل شهری 46.6 است و برای غیر از داخلی هزینه جابجائی به نسبت فاصله تغییر می کند). هزینه ارسال پیغام کوتاه نیز برای سیمکارتهای ایرانسل 16 تومان می باشد.

در حال حاضر این سیم کارتها در دو نوع موجود است :

1- سیم کارتهای پیش پرداخته (مشابه سیم کارتهای اعتباری) با مبلغ28800 تومان و شارژ اولیه 20 هزار تومان
2- سیم کارت های پس پرداخته با قیمت 150 هزار تومان که مشابه همین موبایل های معمولی با فیش دوماهیانه وسند است.

همانطوری که می توانید پیش بینی کنید ورود این سیم کارت ها می تواند تمامی معادلات دلالان این بازار و کسانی که به قصد سرمایه گذاری اقدام به خرید سیم کارت می کنند را برهم خواهد زد (به امید آن روز) چون از طرفی در این میان دیگر چیزی به اسم بازار سیاه موجود نیست چون عاملان فروش این سیم کارتها که از طرف خود شرکت معین خواهند شد اولا از نظر تعداد بسیار زیاد هستند تا ازدحام کاذب ایجاد نشود (مثلا در تبریز 61 عامل فروش به این امر اقدام کرده اند) و ثانیا محدودیتی از نظر تعداد ثبت نام وجود ندارد و مورد سوم و از همه مهمتر اینکه به گفته مسئولان ایرانسل از ثبت نام تا دریافت سیمکارت فقط 15 دقیقه طول خواهد کشید!

با تمام حرفهائی که زده شد یک مساله ناگفته ماند و آن هم تنها نقطه ضعف این سیم کارت می باشد و آن هم اینکه مبلغ دریافتی جهت این سیم کارت اعم از پیش و پس پرداخته قابل عودت نخواهد بود و بعبارت دیگر اگر قیمت این سیمکارت در بازار عرضه دچار افت شود مبلغ پرداختی اولیه قابل عودت نخواهد بود(در جائیکه مشترکان سیم کارت های دولتی در هر لحظه می توانند با عودت سیم کارتهای خود مبلغ اولیه پرداختی خود را پس بگیرند)

در کل نتیجه محتملی که از بازار این کالا می توان گرفت این است که در ماه های آینده به شرط عمل کردن ایرانسل به تعهدات خود ، قیمت سیم کارتهای اپراتور دولتی با یک سقوط آزاد تمام عیار مواجه خواهد شد.(امکانی که زیاد هم غیر محتمل نیست!)

90 دیدگاه

  1. سلام من تازه اومدم تواین سایت.سیمکارتم مسدود شده و. صندشو گم کردم ولی اگه این سیمکارتم باز نشه بیچاره میشم .بدبخت میشم… تورو جون اون کسی که دوستش دارید بهم کمک کنید…

  2. من سيم كارتم پوك ميخواد منم پوكش و ندارم چي كار كنم حالا روشنم نمیشه چیکار کنم؟ممنون میشم اگه جوابشو برام ایمیل کنید

  3. من سيم كارتم پوك ميخواد منم پوكش و ندارم چي كار كنم حالا روشنم نمیشه چیکار کنم؟ممنون میشم اگه جوابشو برام ایمیل کنید

  4. من سیم کارتم دزدیدن برای سوزاندنش پوکه اون میخوان که من اونو گم کردم چکار کنم.جوابش میل کنید

  5. سلام
    بچه ها چند تا از شماره های شارژی که گرفتم پاک شده،با 700 هم تماس گرفتم آخر حالیم نشد چیکار باید بکنم؟

Comments are closed.