Kaby Lake نسل هفتم پروسسورهای اینتل آمد

0
2464
معرفی نسل هفتم پردازنده های اینتل kaby lake

Kaby Lake نسل جدید پروسسورهای کامپیوتری اینتل است که امروز توسط این شرکت رونمایی شد. این پروسسورهای جدید که نسل هفتم این کلاس به حساب می‌آیند ادامه دهنده پروسسورهای Skylake سال گذشته این شرکت به حساب می‌آیند. پروسسور جدید اینتل بر مبنای معماری 14 نانومتری که گه‌گاه +14nm نامیده می‌شود ساخته شده است.

کلمه کلیدی امسال برای اینتل، 4K است جایی‌که این شرکت پروسسورهای خود را برای ساخت و پخش محتوای 4K بهینه‌سازی کرده است؛ این قابلیت البته بیش از آنکه به کاربران دسک‌تاپ و دارنده‌گان کامپیوترهای مجهز به کارت‌های گرافیک قوی مرتبط باشد بیشتر استفاده‌کننده‌گان از لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای همه‌‌کاره (All-in-One) را هدف گرفته است که اغلب بدون یک گرافیک قوی و جداگانه عرضه شده و توانایی چیپ‌ست پردازشی در هندل کردن یک محتوای 4K‌ انکود و دیکود برای آنها بسیار ارزشمند خواهد بود.

معرفی نسل هفتم پردازنده های اینتل kaby lake

به گفته اینتل، Kaby Lake این شرکت در مقایسه با یک کامپیوتر ساخته شده در 5 سال گذشته در زمینه عملکرد پردازنده، تا 70 درصد سریع‌تر و در عملکرد گرافیک سه‌بعدی تا 3.5 برابر پر سرعت‌تر عمل می‌کند. این نسل در مقایسه با نسل ششم یعنی Skylake‌ نیز تا 12 درصد پرفورمنس بالاتر و تا 19 درصد سرعت بالاتری در کارکرد مبتنی بر وب ارائه می‌کند. از سوی دیگر پشتیبانی از سسیتم انکودیک HEVC یا H.265 به صورت 10 بیتی و دیکود VP9، پخش محتوای 4K یا UHD توسط این پروسسور را بسیار بهبود بخشده است. اینتل در این زمینه ادعا می‌کند که این مجموعه پردازشی در ساخت و ویرایش فایل‌های 4K‌تا 15 درصد سریع‌تر از قبل عمل می‌کند.

پشتیبانی از پورت Thunderbolt 3 روی درگاه USB Type-C با پهنای باند 40Gbps، پشتیبانی از دو مانیتور 4K شصت هرتزی، توان خروجی 100 واتی، پشتیبانی از گرافیک اکسترنال و شبکه Thunderbolt همه از طریق یک کابل تکی، بخشی دیگر از امکانات این مجموعه پردازشی جدید را تشکیل می‌دهند. نسل سوم PCIe با سرعت 8GT/s نیز در این مجموعه پشتیبانی می‌شود. Kaby lake در زمینه دوام باتری در هنگام پخش محتوای 4K نیز تا 3 برابر نسبت به گذشته بهتر عمل می‌کند و علاوه بر این با سردتر بودن نسبت به گذشته زمینه را برای حذف فن‌های پردازشی فراهم می‌آورد.

 

 

در لیست ابتدایی خانواده جدید Kaby Lake در حال حاضر 6 پروسسور دیده می‌شود که سه عدد از آنها با نام‌های مشترک Kaby Lake-Y دارای توان حرارتی 4.5 واتی بوده که بیشتر برای تبلت‌ها و دیوایس‌های 1-2 بهینه‌سازی شده و دارای دو هسته پردزاشی و گرافیک HD 615 هستند. سه پروسسور بعدی با نام مشترک Kaby Lake-U همچنان دو هسته‌ای هستند اما توان حرارتی آنها به 15 وات افزایش یافته و از گرافیک HD 620 بهره می‌برند. هر دو سری Y‌و U‌ در این کلاس دارای مدل‌های مجزای Core  i5 ،Core i3 و Core i7 هستند.

منبع

ارسال یک پاسخ