Nokia 5700:یادم آرد گردش یک روز دیرین

26
3283

اون روز هایی رو که می رفتیم دماغمون رو می چسبوندیم به شیشه موبایل فروشی ها و 6600 ها و 7610 ها رو نگاه می کردیم یادتون هست؟ یا قبلش؛ زمانی که 3650 وارد بازار شد و بازار رو ترکوند؟ گوشی سیمبین نوکیا که البته اولین محصول این سری نبود ولی در شوک دادن به بازار موفق تر از مدل های گذشته عمل کرد. الان پس از چند سال که به 3650 نگاه میکنیم خندمون میگیره! دوربینش؛ اسپیکرش؛ سیستم عاملش همه و همه بسیار ناقص و ابتدایی به نظر می رسند. بعدش 6600 اومد؛ خیلی از اونهایی که 3650 خریده بودند و خیلی هایی هم که نخریده بودند جو گیر این گوشی شدن؛ خوب جو گیر شدن هم داشت. 7610 که اومد کم کم بحث کیفیت صدا و کیفیت دوربین و غیره هم به میان اومد خوب قبلش چیزی نبود که باهمدیگه مقایسه کنن فوقش میرفتن 6600 رو با SX1 کل مینداختن! ولی یواش یواش زمونه عوض شد و این وقتی بود که وضعیت مالی برنده کل کل رو مشخص می کرد. مثلا یادم میاد یکی از دوستان رفته بود 7710 رو به قیمت 600 هزار تومن از دبی خریده بود؛ خوب مسلما همه کم آوردند ناسلامتی هم تاچ بود هم سری 90.
این مطلب به هیچ وجه یک مطلب طنز یا مسخره نیست. مطالب بالا رو نوشتم تا مقدمه ای باشه برای مطالب زیر. اگه دوست دارین ادامه مطلب رو بخونین.

از اون به بعد N تا گوشی جدید با پلت فرم های مختلف و کلاس های مختلف وارد بازار شدند. کاری به موفق بودن و نبودن مدلها ندارم؛ چیزی که میخوام یاد آوری کنم این جمله ست “فلان مدل رو دیدی؟ تازه اومده؛ فلان چیز رو داره” این جمله شاید خیلی هم نیاز به یاد آوری نداشته باشه چون هنوز هم اون رو میشنویم. هر بار که یک مدل جدید اصطلاحا “رونمایی” میشه تا مدتی همه ازش حرف میزنن. از قابلیت هاش برای هم تعریف میکنن؛ براش Review مینویسن؛ کل میندازنش و … خوب حالا گوشی جدید کم یا زیاد با اقبال هم مواجه میشه.
بگذریم؛ مطلبی که میخوام مطرح کنم اینه: هر مدل که وارد بازار میشه یک برتری هایی نسبت به مدل های پیشین داره در مورد نوکیا اولین تغییری که در گوشی جلب توجه میکنه اسپیکرشه که میشه گفت تقریبا مدل به مدل عوض میشه ولی مساله اینه که این تغییر اصولا “پیشرفت” محسوب میشه یا نه. بگذارید مثال بزنم؛ در چند(ین) مدل جدید نوکیا ما شاهد تولید گوشی با نمایشگر 16 میلیون رنگ هستیم؛ خوب قبلا در تلفن نداشتیم ولی وقتی وسیع تر نگاه کنیم میبینیم که نمایشگر 16 میلیون رنگ سالهاست که در PC ها استفاده میشه و کسی هم به اون توجه نمی کنه! یا وقتی صدای فراگیر N95 را می شنویم میگیم “این یه چیز دیگه ست” در حالی که خارج از دنیای دستگاه های قابل حمل “صدای فراگیر” یک اصطلاح نخ نماست. حالا شما بگویید این تغییرات پیشرفت است یا نه؟ قبول دارم که تکنولوژی تلفن های همه کاره به قدمت رایانه نیست اما موضوع اینه که شاید انتظارات ما در مسیر درستی قرار نگرفته باشه. تا حالا به این موضوع فکر کرده اید؟ آیا میتوان به عنوان مثال کیفیت صدای یک اسپیکر PC را از یک اسپیکر تلفن هم عصرش انتظار داشت؟

Nokia 5700

ادامه کنکاش در این بحث را به عهده خودتان می گذارم … نگاهی به عنوان مطلب بیاندازید… 5700؛ چیزی که میخوام راجع به این گوشی بیان کنم اینه: هرچند این گوشی نماینده آخرین فن آوری دوران نیست ولی پس از عادت کردن به قیمت های 500 و 600 هزار تومانی گوشی های شاخص تر، شنیدن قیمت 270 هزار تومانی برای این گوشی برایم جالب بود. بحث سر قیمت نیست؛ میخوام بگم این گوشی هم مانند سایر گوشی ها، دارای نقاط ضعف و قوت زیادیه اما در حال حاضر جزو پیشرفته ترین “غیر سری N ها”ست ولی در آینده چی؟ خوب قطعا با من موافقید که این گوشی هم سرنوشتی جز سرنوشت 3650 ها نخواهد داشت. یادم آرد گردش یک روز دیرین.

نتیجه اخلاقی : پول “جان شیرین” را صرف گیزمو های فراموش شدنی نکنید.
نتیجه فنی : گوشی ای را انتخاب کنید که نیازهایتان را به بهترین نحو برآورده سازد.
نتیجه احساسی : گوشی ای را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید.
نتیجه فیزیکی : برآیند سه بردار بالا برابر است با گوشی ای که شما باید بخرید!
چه عجب! نشستن سر کلاسهای فیزیک “صدتا یه غاز” دانشکده به یه دردی خورد! اظهار فضل نمودیم!

26 دیدگاه

 1. آقا اصغر یه كم بالاتر نوشته بودند كه رزولوشن 5700 بهتر از 3250 هست كه بدین وسیله اشاره می كنم كه هر دو دارای رزولوشن QVGA‏ هستند، هرچند كه من خودم عاشق این گوشی هستم كه الان دستمه كه اون هم 5700 هست! آقا اصغر این رو هم می گم كه اكه اشتباه نكنم سه كشور مجارستان و آلمان و فنلاند كشورهایی هستد كه محصولات نوكیا رو بطور رسمی تولید می كنند، 5700 من هم ساخت مجارستان هست كه هیج مشكلی هم بعد از 9 ماه نداره.
  آقا اصغر و آقا آرش این رو هم بگم كه جدا” نمی دونم چطوری باید ازتون تشكر كنم!

 2. با سلام
  دوست عزیز کیفیت یک فیلمبرداری گذشته از تعداد فریم هایی که یک دوربین می تواند در یک ثانیه برداشت کند به رزولوشن آن دوربین نیز ارتباط مستقیم و تنگاتنگ دارد از همین رو رزولوشن های مختلف را به نام های متفاوت اسم گذاری کرده اند که به ترتیب از بدترین تا بهترین عبارتند از :
  QCIF که دارای رزولوشن144×176 پیکسل می باشد
  QVGA که دارای رزولوشن 240×320 پیکسل می باشد
  و بلاخره VGA که دارای بهترین رولوشن یعنی 480×640 می باشد
  که این رزولوشن VGA تنها در بعضی دوربین ها نظیر 6233 و یا N95 دیده می شود
  با تشکر

ارسال یک پاسخ