مووبل تایپ: از الف تا ی (قسمت سوم)

79
6591

در ادامه این سری از مقالات در باره مووبل تایپ، و با توجه به اینکه تعدادی از دوستان عزیز، درخواست کرده اند طریقه نصب مووبل تایپ 4 روی کامپیوتر شخصی را بنویسم، قبل از ادامه بحث شیرین قالب سازی با مووبل تایپ به آموزش این قضیه می پردازیم. البته شاید کمی تکراری به نظر برسد ولی در هر حال عنوان این مطلب چیزی غیر از این نمی تواند باشد: طریقه نصب مووبل تایپ روی سرور لوکال(Local Server). در صورتیکه علاقمندید، ادامه مطلب برای شماست.

همانطور که راههای زیادی برای رسیدن به خدا هست! برای نصب مووبل تایپ هم روی کامپیوتر شخصی شما راههای زیادی وجود دارد. برای نصب مووبل تایپ از هر کدام از روشها، قدم اول، نصب و راه اندازی یک سرور لوکال(Local Server) روی کامپیوتر شماست. اگر با این اسم، آشنایی ندارید باید بگویم اصلا چیز عجیب و غریب و پیچیده ای نیست. در حقیقت یک سرور لوکال نقش یک سرور مجازی را روی کامپیوتر شما ایفا می کند. یعنی شما می توانید با نصب یکی از آنها، موقعیت فضای واقعی سایتتان را بر روی سرور، بر روی کامپیوتر خود شبیه سازی کنید و به جای تغییر دادن مکرر سایتتان در فضای واقعی(که ناگذیر با خرابکاری های پی در پی هم همراه است!) آزمون و خطاهای خودتان را روی سرور لوکال انجام می دهید و بعد به سراغ سرور اصلی می روید.
در حال حاضر برنامه های زیادی برای برپا کردن یک سرور لوکال وجود دارند ولی چیزی که اهمیت دارد این است که سرور مورد نظر از بانک اطلاعاتی و زبان برنامه نویسی سیستم مدیریت محتوای ما پشتیبانی کند. از طرف دیگر بهتر است که سرور مورد نظر از PHP هم پشتیبانی کند که دلیلش را بعدا خواهم گفت.
بحث را کوتاه می کنم. من در حال حاضر از بسته XAMPP استفاده می کنم. این بسته پس از نصب این گزینه ها را در اختیار شما قرار می دهد:
1- وب سرور Apache
2- بانک اطلاعاتی MySQL
3- پشتیبانی از زبان پرل(که برای استفاده از مووبل تایپ ضروری است)

قدم اول: نصب XAMPP

برای دانلود بسته XAMPP به آدرس زیر بروید:
http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html#641
از قسمت XAMPP for Windows فایل Installer را دانلود کنید.(حجم فایل: حدود 34 مگابایت)
حالا به این قسمت بروید:
http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html#644
از قسمت XAMPP for Windows Add-Ons فایل اینستالر Perl را دانلود کنید(حجم فایل: حدود 61 مگابایت)

بعدالتحریر : ظاهرا ورژن جدید XAMPP با ورژن ارائه شده پرل آن (نسخه 5.10) مشکل دارد. بعلاوه تعدادی از دوستان نمی دانستند دقیقا کدام فایل ها را باید دانلود کنند. لذا تصمیم گرفتم دو فایل مورد نیاز (یعنی XAMPP و افزونه Perl آن) را به صورت یک بسته برای شما آپلود کنم. فایل را از اینجادانلود کنید. (فایل Zip به حجم 70 مگابایت حاوی XAMPP نسخه 1.6.8 و Perl Addon نسخه 5.8.8).

بعدالتحریر 2: با آمدن نسخۀ جدید XAMPP نصب آن بسیار آسانتر شده است. دیگر نیاز نیست پرل را جداگانه نصب کنید بلکه با دانلود نسخۀ Basic Package از این آدرس و اجرای آن در Root (یعنی خود درایو C یا D و نه شاخه های داخل آنها) همه کارها به طور اتوماتیک انجام می شود.

امیدوارم حجم بالای فایل باعث منصرف شدن شما از کل قضیه نشود! چون XAMPP واقعا زندگی را برای شما آسان می کند.
بعد از دانلود فایلهای فوق، فقط کافی است روی اولی کلیک کنید و از روی ویزارد، قدم به قدم طبق راهنمایی عمل کنید اما من پیشنهاد می کنم همیشه XAMPP را روی Root نصب کنید نه در شاخه Program Files. من خودم همیشه XAMPP را در مسیری مانند مسیر زیر نصب می کنم:

F:

بعد از نصب اولین فایل، روی دومی هم کلیک کنید و آن را هم در همان شاخه اول نصب کنید. این بسته برای اجرای درست کتابخانه های پرل (که موتور اصلی مووبل تایپ از آنها استفاده می کند ضروری است).
حالا شما یک سرور لوکال دارید. برای امتحان، کافیست در لیست برنامه های ویندوز یعنی در منوی All Programs دنبال Apache Friends و بعد XAMPP بگردید و روی XAMPP Control Panel کلیک کنید. در این کنترل پنل روی دکمه Start در مقابل Apache و MySQL کلیک کنید تا این گزینه ها در سرور شما فعال شوند.
حالا مرورگر اینترنت خودتان را باز کنید (من از فایر فاکس استفاده می کنم) و به این آدرس بروید:

http://localhost

از وب سرور خود لذت ببرید.

قدم دوم: آشنایی با محیط XAMPP
به شاخه ای که XAMPP تان را در آن نصب کرده اید بروید. از بین تمام فولدر هایی که در آن می بینید ما فقط به دو شاخه نیاز داریم: htdocs و cgi-bin
در حقیقت شاخه htdocs قسمت اصلی وب سرور است. شما هر چیزی را که درون این شاخه قرار دهید قابلیت اجرا و در معرض استفاده عموم قرار گرفتن را پیدا می کند. مثلا اگر شما یک صفحه HTML به اسم test.html را داخل آن بگذارید با وارد کردن آدرس زیر:

http://localhost/test.html

می توانید آن را اجرا کرده و ببینید. متقابلا هر چیزی که داخل این شاخه نباشد قابل اجرا در محیط وب سرور و در دسترس استفاده کنندگان نیست. البته به غیر از فایلهای پرل.
شاخه cgi-bin مخصوص فایلهای پرل (که پسوندشان سی جی آی است) ساخته شده یعنی شما باید فایل های پرل خود را برای اجرا داخل آن بگذارید.
با این آشنایی مختصر می رویم سراغ اصل مطلب یعنی نصب مووبل تایپ ولی پیش از آن باید بانک اطلاعاتی مان را بسازیم.

قدم سوم: ساخت بانک اطلاعاتی(Database)

1- در مرور خودتان آدرس زیر را تایپ کنید:

http://localhost/phpmyadmin/index.php

شما با این کار وارد برنامه phpMyAdmin می شوید که کارش مدیریت بانکهای اطلاعاتی MySQL است.
2- در قسمت Create new database نامی برای بانک اطلاعاتی تان انتخاب کنید: مثلا من نام mt4-db را انتخاب می کنم.
3- حالا در ستون سمت چپ صفحه، روی آیکون کوچکی که به شکل خانه است کلیک کنید و بعد از گزینه های سمت راست، Privileges را انتخاب کنید. حالا روی Add a new User کلیک کنید. یک نام کاربری و رمز عبور برای خودتان انتخاب کنید و در قسمت Host تایپ کنید: localhost
4- بعد از اینکه روی Generate کلیک کردید در قسمت Global privileges همه گزینه های را انتخاب کنید (Check All) و دست آخر روی کلید GO کلیک کنید.
5- بانک اطلاعاتی شما آماده است !

قدم چهارم: دانلود و اصلاحات در مووبل تایپ

در حال حاضر آخرین ورژن مووبل تایپ، ورژن 4 این برنامه است که البته در حالت بتا قرار دارد (مشکلی نیست چون به زودی ورژن نهایی آن برای دانلود آماده خواهد شد و تا آن زمان شما نیاز به تمرین دارید!).
برای دانلود آخرین ورژن برنامه به این آدرس بروید(حدود 4 مگابایت):
http://www.movabletype.com/download
بعد از دانلود، فایل دانلود شده را از حالت فشرده خارج کنید. در این حالت شما با تعدادی فولدر و فایل مواجهید.
1- در شاخه cgi-bin سرور لوکال خودتان، شاخه ای به اسم mt-4 درست کنید.
2- حالا همه فایلها و فولدر ها به غیر از mt-static را داخل شاخه ای به نام mt-4 در cgi-bin کپی کنید.
3- فولدر mt-static را داخل شاخه htdocs کپی کنید.
4- به شاخه cgi-bin بروید. در داخل شاخه mt-4 غیر از پوشه ها، 13 فایل با پسوند سی جی آی وجود دارد که باید تغییر مختصری در همه آنها بدهید: اولین خط همه این فایلها به این صورت است:

#!/usr/bin/perl -w

شما باید آن را به این حالت تغییر دهید و ذخیره کنید:

#!”F:wwwxamppperlbinperl.exe” -w

این در حقیقت به این فایلها آدرس دقیق مفسر پرل موجود در سرور را اطلاع می دهد.اگر سرور لوکال را در جایی غیر از درایو F نصب کرده اید آدرس را متناسب با نیاز خودتان تغییر دهید.

توجه: برای تغییر در این فایلها از یک ادیتور خوب استفاده کنید. پیشنهاد من استفاده از برنامهEmEditor است.

5- تنها کاری که قبل از نصب مووبل تایپ باقی می ماند تغییر دادن فایل mt-config.cgi-original در همان شاخه mt-4 است. در اولین قدم این فایل را به شکل mt-config.cgi تغییر نام دهید. حالا آن را با ادیتور، باز کنید. در خط پانزدهم عبارت زیر وجود دارد:

CGIPath http://www.example.com/cgi-bin/mt

آن را به شکل زیر تغییر دهید:

CGIPath http://localhost/cgi-bin/mt-4

در خط 21 عبارت زیر وجود دارد:

StaticWebPath http://www.example.com/mt-static

آن را به شکل زیر تغییر دهید:

StaticWebPath http://localhost/mt-static

حالا در زیر قسمت ##### MYSQL ##### مشخصات بانک اطلاعاتی را که در قدم سوم ایجاد کرده اید وارد کنید. این قسمت بعد از تکمیل شبیه به این خواهد شد:

ObjectDriver DBI::mysql
Database mt4-db
DBUser ESME-KAARBARI
DBPassword PASSWORDE SHOMA
DBHost localhost

باقی خطوط را که مربوط به سایر بانکهای اطلاعاتی است پاک کنید.
حالا فایل را ذخیره کنید.

قدم پنجم: نصب نهایی

در مرورگر اینترنت خودتان به آدرس زیر بروید:

http://localhost/cgi-bin/mt-4/mt.cgi

صفحه ای مانند شکل زیر خواهید داشت:

Movable Type Installation

گزینه ها کاملا گویا هستند و بی نیاز از توضیح. آنها را به میل خودتان پر کنید و روی Continue کلیک کنید. صفحه بعد به این صورت است:

Movable Type Installation

در قسمت Blog Name نامی برای سایتتان انتخاب کنید بقیه فیلدها خود به خود پر می شوند.

توجه: به قسمت Blog URL نگاه کنید و به اسمی که سیستم برای پوشه محتوی فایلهایتان انتخاب کرده. شما باید در قسمت htdocs سرور لوکال خودتان شاخه ای به همین نام بسازید
(writeage_2 یا writeage-2 یا هر چیز دیگری که به عنوان آدرس در مرحله قبل وارد شده است)

اصلاحیه: در نسخه MT 4.2 Pro که اخیرا منتشر شده است قسمتی به نام Template Set به این بخش اضافه شده است. در این قسمت شما مشخص می کنید کاربری سایتی که در حال ساخت آن هستید چیست؟ یک سایت معمولی؟ یک تالار گفتگو؟ یا یک سایت اجتماعی (مانند Digg و غیره). انتخاب هر یک از این گزینه ها در صورتی که بخواهید از قالب اختصاصی خودتان استفاده کنید تفاوتی نمی کند. به عنوان یک پیشنهاد Classic Website را انتخاب کنید.

حالا روی Finish install کلیک کنید. سیستم شروع به ساختن جداول مربوط به بانک اطلاعاتی می کند:

Movable Type Installation

در پایان شما با صفحه ای مانند این روبرو می شوید:

Movable Type Installation

روی Sign in to Movable Type کلیک کنید.

به دنیای جادویی مووبل تایپ خوش آمدید!

Movable Type Installation

برای دیدن تصویر بزرگتر، روی عکس کلیک کنید.

امیدوارم با این راهنمایی، مراحل نصب را بدون کوچکترین مشکلی انجام دهید. اگر سوالی داشتید در خدمتم. در قسمت بعدی، مراحل تنظیمات داخلی برنامه را با هم مرور خواهیم کرد.

 

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

 

مووبل تایپ: از الف تا ی (قسمت اول)

مووبل تایپ: از الف تا ی (قسمت دوم)

مووبل تایپ: از الف تا ی (قسمت چهارم)

مووبل تایپ: از الف تا ی (قسمت پنجم)

مووبل تایپ: از الف تا ی (قسمت ششم)

مووبل تایپ: از الف تا ی (قسمت هفتم)

79 دیدگاه

 1. The requested URL /viewads/55D5B66O359C363U5H967O6E79B756V96515ZB755O5U53D5345B4C7356V1C4BZ074H1B6H357144234E773D3E145E374206493 was not found on this server.
  چطور میتونم رفع مشکل کنم از کجا؟

 2. سلام ممنون از توضیحات خوبتون
  د مرحله ی اخر این خطا رو میده لطفا کمک کنید
  Image::Magick is either not present on your server or incorrectly configured. Due to that, you will not be able to use Movable Type’s userpics feature. If you wish to use that feature, please install Image::Magick or use an alternative image driver.

 3. برای من xampp نصب شده. اما هرکاری می کنم appache ران نمی شه. حتی وقتی استارت رو می زنم. یا می زنه busy یا می گه که appache service not started. به هیج وجه هم لوکال هاست رو باز نمی کنه

 4. حسام جان یادمه گفته بودم باید XAMPP رو توی روت نصب کنی! خب حالا که فایلهات رو اجرا کردی این اشکال مربوط به بانک اطلاعاتیت می شه. یا دیتابیست رو درست نساختی یا اطلاعاتش رو توی فایل mt-config.cgi درست وارد نکردی.

 5. یافتم! یافتم!
  در شاخه cgi-bin ، در داخل شاخه mt-4 ، اولین خطوط فایل‌های با پسوند سی جی آی که تغییر می‌دهیم؛

  #!”F:wwwxamppperlbinperl.exe” -w

  www را وقتی حدف کردم درست شد.
  البته درست درست هم نشد، پس از وارد کردن http://localhost/cgi-bin/mt-4/mt.cgi
  تصویر زیر می‌آید:
  http://www.4shared.com/photo/RytPBaaa/error.html
  مشکل کجاست؟

 6. سلام
  برای دانلود بسته XAMPP به آدرس زیر رفتم:
  http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html#641
  سپس در قسمت XAMPP for Windows 1.7.3, 2009/12/23 فایل EXE آن (XAMPP for Windows) را دانلود کردم و بعد مراحل نصب را پیش رفتم اما باز هم نشد. سپس در همان قسمت XAMPP for Windows 1.7.3, فایل اجرایی(EXE)یی [Upgrade 1.7.2 to 1.7.3] آن را دانلود کردم و نصب نمودم ، اما باز هم متأسفانه مشکل حل نشد. آیا باید فایل را از جایی دیگر دانلود کنم ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.

 7. حسام جان نتيجه مي گيريم شما اصلا نمي توني فايل پرل رو اجرا كني. به نظر من مشكل از XAMPP اته. يعني نتونستي XAMPPرو درست نصب كني. يه بار ديگه با آخرين نسخه XAMPPسعي كن.

 8. سلام
  این پیغام پس از وارد کردن http://localhost/cgi-bin/mt/mt-check.cgi ظاهر می‌شود:

  Object not found!
  The requested URL was not found on this server. If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
  If you think this is a server error, please contact the webmaster.
  Error 404
  localhost
  2010/12/25 03:22:01 ?.?
  Apache/2.2.14 (Win32) DAV/2 mod_ssl/2.2.14 OpenSSL/0.9.8l mod_autoindex_color PHP/5.3.1 mod_apreq2-20090110/2.7.1 mod_perl/2.0.4 Perl/v5.10.1

  ولی پس از وارد کردن http://localhost/cgi-bin/mt-4/mt-check.cgi این پیام می‌آید:

  Server error!
  The server encountered an internal error and was unable to complete your request.
  Error message:
  couldn’t create child process: 720002: mt-check.cgi
  If you think this is a server error, please contact the webmaster.
  Error 500
  localhost
  2010/12/25 03:26:37 ?.?
  Apache/2.2.14 (Win32) DAV/2 mod_ssl/2.2.14 OpenSSL/0.9.8l mod_autoindex_color PHP/5.3.1 mod_apreq2-20090110/2.7.1 mod_perl/2.0.4 Perl/v5.10.1

 9. جناب دکتر سلام
  من شدم مزاحم همیشگیتان
  میگم خروجی mt-check.cgi رو کجا و چگونه باید اجرا کنم تا شما ببینید؟

 10. جناب دکتر من همه‌ی خطوط اول رو به این صورت تغییر داده‌ام:

  #!”C:wwwxamppperlbinperl.exe” -w

  فقط در پوشه‌ی mt-4 به جای 13 فایل cgi ، پانزده فایل هستش. و دیگه هم اینکه اونجایی که گفتین باید یه صفحه test.html درست کنم ، چنین کاری رو نکردم. میتونه ایراد از اونجا باشه؟

ارسال یک پاسخ