Nokia E61i‏ تک خال در اوج‏

17
6582

مطمئنا ظاهر این گوشی ، آن را در زمره محصولاتی قرار می دهد که به اصطلاح به کام هر خریدار معمولی خوش نمی آید. ‏صفحه کلید کامل و ظاهری کاملا متفاوت از آنچه که به نام گوشی می شناسید از ‏E61i‏ یک متفاوت به تمام معنا ساخته ‏است. در واقع همانطور که از نام آن برمی آید ‏E61i‏ درواقع یک اصلاح کننده برای مدل بسیار موفق ‏E61‎‏ است. در این مقاله به ‏بررسی کامل این محصول متفاوت نوکیا می نشینیم. با ما باشید.‏

همانطور که می دانید معمولا در دنیای دیجیتال تکرار نام یک مدل در محصول بعدی بهمراه “‏i‏” در ادامه اسم آن بیانگر ایجاد یک ‏سری تغییرات و اصلاحات در ظاهر و باطن محصول اصلی ست (مثلا ‏N93i‏ و یا ‏Motorola V3i‏) که در اینجا نیز ‏E61i‏ دارای همان ‏داستان است .
در اصل گوشی هایی با این فرم اولین بار توسط شرکتهای معروف ‏Black Berry‏ و ‏Palm‏ پا به عرصه وجود نهادند ‏و هدف اصلی و نهائی تولید این گوشی ها بهره گیری از صفحه کلید کامل آنها در جهت تسریع در امر پیغام رسانی (‏SMS‏) و ‏استفاده از اینترنت است به همین خاطر نام این سری از محصولات را ‏Messenger ‎‏  می نامند و معمولا نیز این محصولات از نظر ‏امکانات  چند رسانه ای در سطح نازلی قرار دارند مثلا در آنها خبری از صفحه نمایش با کیفیت و یا امکانات پخش صوتی و ‏تصویری پیشرفته و یا دوربین با کیفیت نیست. (این رده از محصولات را میتوان در میان محصولات شرکت های دیگر نیز یافت مثلا ‏از موتورولا میتوان به مدل ‏Q‏ اشاره کرد و از سامسونگ نیز مدل ‏i600‎‏ نمونه ای از این محصولات است).
در این عرصه نوکیا با سه گوشی ‏حضور دارد که عبارتند از: ‏E61‎،E62‎‏ و ‏E61i‏ که در این میان مشخصات ‏E61i‏ نسبت به سایرین برتری محسوسی دارد.

 Nokia E61i

از لحاظ ‏ظاهری ‏E61i‏ همانی ست که از این کلاس انتظار داریم ظاهری کاملا بزرگ و کشیده که نسبت به ‏E61‎ کاملا خوش دست تر و ‏کاملا خوش ساخت تر است بطوریکه کوچکترین صدایی از قطعات آن در هنگام فشار ، شنیده نمی شود و علاوه بر وجود یک ‏صفحه کلید بزرگ و کامل ، صفحه نمایش قابل توجه ای نیز در آن به چشم می خورد. ابعاد دقیق ‏E61i‏ عبارتند از : ‏‏13.9×70×117 میلیمتر که وزنی معادل 150 گرم دارد که با اینکه ظاهر باریک آن ،‎ E61i‏ را در زمره گوشی های ‏Slim‏ قرار ‏میدهد ولی وزن آن حتی در مقابل سنگین وزنی مثل ‏N95‎‏ چیزی در حدود 30 گرم بیشتر است.
در مقام مقایسه با ‏E61‎‏ ابعاد ‏E61i‏ تغییر آنچنان زیادی نداشته است ولی از لحاظ حجمی ‏‎11 CC‎‏ کاهش حجم دارد و ظاهر آن کمی کوچک تر شده است. که ‏البته این تغییرات از حد مسائل ظاهری گذشته و موارد فراوانی را در بر میگیرد که شاید مهمترین آنها اضافه شدن یک دوربین 2 ‏مگاپیکسلی به این مجموعه است چیزی که بیشترین انتقاد را روانه ‏E61‎‏ فاقد دوربین می کرد.‏

Nokia E61i

‏شاید این اولین باری باشد که در مواجهه با یک گوشی اولین چیزی که جلب توجه می کند صفحه نمایش دستگاه نیست و در ‏حقیقت چشمگیر ترین نقطه ‏E61i‏ مطمئنا صفحه کلید استثنائی گوشی ست که از نوع ‏QWERTY‏ بوده و نسبت به ‏E61‎‏ ‏تغییرات کوچکی نموده است از جمله اینکه در اینجا جوی استیک موجود بر روی ‏E61‎‏ با یک دکمه چهار جهته (‏D-Pad‏) جایگزین ‏شده است که در مقام مقایسه با جوی استیک کاملا بهتر و دقیق تر عمل میکند.
از دیگر تغییرات موجود در این صفحه کلید ‏اضافه شدن دو دکمه جدید در قسمت فوقانی آن است در این قسمت در هر سمت ‏D-Pad‏ دو دکمه وجود دارد که دکمه های ‏مجاور این دکمه یعنی دکمه های ورود به منو و ورود به منوی پیام همانی هستند که در ‏E61‎‏ نیز موجود بودند ولی دو دکمه ‏جدید در دو سمت موجود است که به ترتیب از راست به چپ عبارتند از دکمه ‏My Own‏ (که می توان میانبر های دلخواه را در ‏آن قرار داد) و دکمه ورود به دفترچه تلفن.
از دیگر تغییرات اعمال شده در قسمت صفحه کلید، کوچکتر شدن دکمه های گوشی ‏و افزایش فاصله میان این دکمه هاست که راحتی کار با آنها را دو چندان می کند در این میان دکمه های عددی تماس گوشی ‏در میان صفحه کلید ‏QWERTY‏ دستگاه  و با ‏Lable‏ آبی رنگ ، جا خوش کرده اند.
از نکات جالب در مورد صفحه کلید این است ‏که در ورژن آلمانی دستگاه تغییرات فراوانی در حروف نوشته شده بروی کلیدها صورت گرفته  مثلا جای دو حرف ‏Y‏ و ‏Z با یکدیگر ‏عوض شده و این ورژن کاملا برای این زبان بهینه شده است.
در قسمت بالایی صفحه کلید نیز بغیر از دکمه هایی که در بالا از ‏آنها صحبت شد دکمه های همیشگی سبز و قرمز و دکمه های موسوم به ‏Context Keys‏ قرار دارند.
و اما صفحه نمایش این ‏گوشی شباهت کاملی با سلف خود دارد و با ابعاد 2.8 اینچی خود با رزولوشن 240×320 پیکسلی و با قابلیت نمایش  16 ‏میلیون رنگ ، یکی از بهترین های این رده است جائیکه حتی در نور مستقیم خورشید نیز کیفیت عالی این صفحه نمایش افت ‏چندانی نمی کند.
بر بالای این صفحه نمایش در سمت راست، دکمه روشن و خاموش گوشی قرار دارد که بر خلاف دیگر ‏قسمت های گوشی از لاستیک نرم ساخته شده است. در گوشه سمت چپ نیز  سنسور نوری گوشی قرار دارد که علاوه بر ‏وظیفه اصلی خود، مبنی بر تغییر نور صفحه نمایش با توجه به نور محیط ، می تواند بعنوان یک آلارم نوری نیز برای قسمت های ‏مختلف بکار رود که این وظیفه کاملا قابل تنظیم است.
در میان این دو قسمت نیز اسپیکر تماس قرار دارد که بعلت پهنای زیاد ‏گوشی کمی طول می کشد تا در هنگام صحبت محل این اسپیکر را با گوش هماهنگ کنید. در سمت چپ گوشی دکمه های ‏دو گانه افزایش و کاهش صدا بهمراه دکمه ضبط صدا قرار دارد که فشردن تکی این دکمه امکان ضبط صدا را برای شما فراهم ‏کرده ، فشردن طولانی تر آن امکان ‏Voice‏ گوشی را فعال می کند که در این حالت علاوه بر امکان شماره گیری صوتی ، می ‏توان منوهای گوشی را نیز بصورت صوتی فراخوانی کرد. حالت این دکمه بگونه ایست که  کاملا در بدنه گوشی فرو رفته و ‏امکان فشردن اشتباهی آن را به حداقل می رساند.
درست در زیر این دکمه ها دریچه های اسپیکر اصلی گوشی قرار دارد که ‏قرار دادن اسپیکرها در این قسمت این حسن را دارد که در هنگام به پشت قرار گرفتن گوشی صدای آن اصطلاحا خفه نمی ‏شود.
قسمت های سمت راست و بالای گوشی نیز کاملا عاری از هر نوع دکمه و یا کنترلی ست که عدم وجود دکمه شاتر ‏دوربین در این قسمت ها از هم اکنون نوید یک دوربین نچندان حرفه ای را می دهد.

Nokia E61i

قسمت پائینی گوشی محل اتصال شارژر و ‏پورت اتصال به کامپیوتر و هدست از نوع ‏Pop Port‏ و محل پورت ‏Infrared‏ دستگاه است،که عدم وجود ‏Mini USB‏ و پورت 3.5 ‏میلیمتری برای هدست را در این محل میتوان یکی از نقایص این قسمت دانست. نکته دیگر در رابطه با این قسمت این است ‏که نوکیا در ‏E61i‏ از پورت های جدید شارژر که بسیار نازک تر از انواع قدیمی آن هستند استفاده کرده است و بر خلاف سری ‏N‏ ‏از تطبیق دهنده شارژرهای قدیمی با این نوع جدید، در جعبه محتویات گوشی خبری نیست و نکته جالبتر و کمی عجیب اینکه ‏با بکارگیری این تطبیق دهنده ها نبز نمی توان ‏E61i‏ را با شارژر های قدیمی شارژ کرد.
قسمت پشت گوشی تقریبا خالی از ‏هر چیزی ست مگر لنز دوربین دو مگاپیکسلی آن که بوسیله یک حلقه فلزی احاطه شده است و در این میان خبری هم از ‏فلش در این قسمت نیست. قسمت زیر لنز دوربین توسط پوشش تمام فلزی درب کشوئی باتری احاطه شده است که با ‏گشودن آن باتری لیتیومی بسیار بزرگ گوشی ظاهر می شود که از نوع ‏BP-4L‏ بوده دارای ظرفیت بالای ‏mAh ‎‏ 1500 می ‏باشد که بر طبق گفته های نوکیا توانائی روشن نگاه داشتن گوشی برای 400 ساعت در حالت ‏Stand-by‏ و 9 ساعت در حالت ‏مکالمه در شبکه های مبتنی بر ‏GSM‏ را دارد که کاملا جوابگوی نیازهای حداقل چهار روز کاری ست.‏
سیستم عامل استفاده شده در ‏E61i‏ از نوع ‏Symbian 9.1‎‏ ورژن 3.0 می باشد که با اینکه نسخه آخر این سیستم عامل ‏نیست ولیکن حداقل این حسن را دارد که به نسبت نسخه 9.2 برنامه های بیشتری برای آن وجود دارد.
سرعت پاسخ سیستم ‏نسبت به دستورات نیز بسیار خوب و سریع است. منوی اصلی گوشی نیز مثل همیشه قابلیت نمایش بصورت ماتریس 3×4 و یا ‏بصورت لیستی را دارد. حافظه داخلی استفاده شده در این گوشی 60 مگابایت است که میزان نسبتا مناسبی ست که البته ‏این مقدار با استفاده از کارت حافظه ‏Micro SD‏ ، قابل افزایش است و این بار نیز نوکیا کارت حافظه ای بهمراه گوشی در نظر ‏نگرفته است.
دفترچه تلفن ‏E61i‏ ، برای ذخیره اسامی از میزان حافظه خالی گوشی استفاده می کند و بهمین خاطر ‏محدودیتی برای تعداد اسامی که می توان در آن ذخیره کرد وجود ندارد.علاوه بر آن می توان برای هر اسم زنگ و یا تصویر ‏دلخواه نیز نسبت داد ولیکن به نظر می رسد گزینه ای برای اختصاص دادن ویدئوی دلخواه به یک اسم مشخص در منوهای ‏گوشی وجود ندارد. منوی ذخیره تماسها نیز دارای سه دکمه برای ذخیره تماس های دریافتی، تماسهای گرفته شده و ‏Missed ‎Call‏ هاست که هر کدام می توانند تا 10 شماره را با ذکر تاریخ و ساعت تماس در خود ذخیره کنند.‏
در زمینه پخش موسیقی ‏E61i‏ در رده بالائی قرار دارد و نسبت به گوشی های اختصاصی پخش موسیقی آنچنان تفاوتی نمی ‏کند .فرمت هایی که توسط گوشی ساپورت می گردند عبارتند از : ‏MP3‎،AAC،M4A،eAAC+‎‏ و ‏WMA‏ .علاوه بر آن امکان پخش ‏آهنگ در ‏Background‏ نیز وجود داشته ، توانائی ساپورت فرمت ‏M3U‏ جهت ‏Play List‏ های مختلف نیز وجود دارد. پخش ویدئو در ‏E61i‏ توسط نرم افزار ‏Real Player‏ صورت می گیرد و نرم افزار ‏Flash Player‏ نیز جهت پخش این فرمت در گوشی بصورت نصب ‏شده قرار دارد.‏
در زمینه نمایش عکس نیز مثل سایر گوشی های سری ‏E‏ خبری از گالری چرخنده همانند گوشی های سری ‏N‏ نبوده ، عکس ‏ها بصورت لیست  به نمایش در می آیند که با نمایش تصویر امکان ×8 زوم در تصویر نیز وجود دارد.‏
یک امکان جدید و سودمند در ‏E61i‏ وجود منوی جستجوست که در نوع خود بی نظیر است :عملکرد این منو به گونه ایست که ‏می تواند هر نوع اطلاعات موجود در گوشی از قبیل : ‏Message ‎‏ ها، ‏Email ‎‏ ها، اتفاقات موجود در تقویم ،اسامی موجود در ‏دفترچه تلفن و کلا هر نوع داده موجود در دستگاه را جستجو نموده آنها را کاملا دسته بندی کند (‏Indexing‏) که در مواقعی که ‏گوشی کاملا پر از اطلاعات مختلف و جور واجور می شود کاملا کاربردی به نظر می رسد.‏
شاید مهمترین تغییر صورت گرفته از ‏E61‎‏ به ‏E61i‏  اضافه شدن یک دوربین 2 مگاپیکسلی به این مجموعه است که البته ‏همانطور که از ظواهر امر مشخص است این دوربین نمی بایست آنچنان حرفه ای باشد کمااینکه تقریبا اینگونه نیز هست زیرا ‏که در حقیقت ‏E61i‏ یک گوشی مخصوص عکاسی نبوده صرفا به جهت اینکه در کورس رقابت باقی بماند، یک دوربین نیز به آن ‏اضافه شده است .
در منوی دوربین تنظیمات آنچنانی نظیر تنظیمات گوشی های مخصوص عکاسی وجود نداشته و تنها ‏تنظیمات در دسترس تنظیم حالت عکاسی در شب، عکاسی پی در پی ،عکاسی از خود ، تنظیم نور سفید و رنگ است  و ‏خبری از فوکوس اتوماتیک و یا ماکرو در آن نیست. ‏
حداکثر رزولوشن در دسترس در این دوربین همانند دیگر 2 مگا پیکسلی ها 1200×1600 پیکسل می باشد که کیفیت عکس ‏های گرفته شده در این حالت در حد نسبتا متوسطی ست ولی با اینحال کیفیت آنچنان بدی هم ندارد و در نوع خود کارش را ‏به خوبی انجام میدهد. در مقام مقایسه عکس های گرفته شده توسط ‏E61i‏ کاملا مشابه عکس های دوربین ‏E70‎‏ بوده به نظر ‏میرسد هردو از یک سخت افزار در این زمینه بهره برده اند.

 Nokia E61i

یکی از نکات جالب در مورد دوربین این گوشی این است که به طرز ‏عجیبی صدای شاتر این دوربین چیزی در حدود یک ثانیه زودتر از زمان گرفته شدن عکس شنیده می شود و ممکن است در ‏حالیکه هنوز عکس گرفته نشده صرفا با شنیدن صدای شاتر گوشی را کنار بکشیم و در نتیجه عکسی در کار نباشد!
در زمینه ‏فیلمبرداری نیز این دوربین توانائی فیلمبرداری با رزولوشن 288×352 پیکسل با فرمت ‏MPEG-4‎‏ و با 15 فریم در ثانیه ، را ‏داراست که آنچنان حرفی در مقابل بزرگان این رده برای گفتن ندارد ولی در حد خود کاملا قابل قبول است.‏
یکی دیگر از امکانات خوب و جالب توجه این گوشی امکان استفاده از حالت ‏Offline‏ آن بدون وجود سیمکارت است که در این ‏حالت می توان از کلیه امکانات گوشی نظیر ‏WLAN‏ و یا بلوتوث نیز استفاده کرد.‏
از لحاظ امکانات ارتباطی ‏E61i‏  را می بایست همردیف بزرگانی نظیر ‏E90‎‏ دانست جائیکه تقریبا هر آنچه که تصورش را بکنید در ‏این گوشی وجود دارد:
نخست از لحاظ ساپورت شبکه ‏GSM‏ فرکانس های 1900/1800/900/850 مگاهرتز توسط آن پشتیبانی ‏می گردد، علاوه بر آن امکان پشتیبانی از ‏UMTS‏ نیز در درون آن گنجانده شده است. امکانات ارتباطی دیگری که در درون ‏E61i‏  ‏گنجاتده شده است عبارتند از : ‏GPRS،EDGE،Wi-Fi،USB،بلوتوث و ‏Infrared‏ که لیستی بسیار کامل است .که البته در این ‏میان نقایصی نیز وجود دارد که از میان آنها می توان به نسخه 1.2 بودن بلوتوث اشاره کرد که موجب می شود که گوشی ‏توانائی ساپورت از پروتکل ‏A2DP‏ را نداشته و در نتیجه نمی توان از هدست استریو بلوتوث برای گوشی استفاده کرد (که البته ‏برای یک گوشی اداری همانند ‏E61i‏   نباید انتظار اینگونه امکانات را داشت چون اساسا این گوشی برای گوش دادن به ‏موسیقی طراحی نشده است).
با اتصال گوشی به کامپیوتر از طریق پورت ‏USB 2.0‎‏ ، بروی صفحه نمایش گوشی سه گزینه ‏جهت انتخاب ظاهر می گردد که عبارتند از :‏
‏Mass Storage‏ :که محتویات کارت حافظه بصورت یک درایو در دسترس قرار می گیرد
PC Suite‏ :جهت استفاده از نرم افزار همراه گوشی برای انتقال فایل و یا مثلا هماهنگی (‏Synchronizing‏) با نرم افزار های ‏PC
Picture Bridge‏ : جهت اتصال مستقیم به پرینتر جهت چاپ عکس با استفاده از تکنولوژی ‏PictBridge‏ ‏
که البته در اینجا نیز می توان کمی به ‏E61i‏ ایراد وارد کرد جائیکه پورت اتصال ‏USB‏ از نوع ‏POP Port‏ بوده خبری از پورت بسیار ‏کارآمد ‏Mini USB‏ در آن نیست که این شما را مجبور می کند که برای اتصال گوشی به کامپیوتر همواره این کابل مخصوص را ‏همراه داشته باشید.‏
از دیگر امکانات نسبتا جدید و کاربردی (البته نه برای ما) پشتیبانی ‏E61i‏ از تماسهای اینترنتی (‏VOIP‏) توسط پروتکل ‏SIP‏ ‏‏(‏Session Initiation Protocol‏) می باشد.
مرورگر اینترنی گوشی کارکردی بسیار مناسب دارد و در برخورد با صفحات پیچیده نیز کاملا خوب عمل میکند پشتیبانی از ‏Java ‎Scripts‏ و فلش نیز از دیگر نکات مثبت این مرورگر است .حتی در این میان یک نشانگر موس نیز بروی صفحه آشکار می شود ‏که می توان آن را بوسیله دکمه چهار جهته بروی صفحه جابجا کرد.‏
در زمینه برنامه ها و ‏Application‏ های نصب شده بروی گوشی ، ‏E61i‏ دارای لیست نسبتا کاملی ست جائیکه می توان ‏اسامی نظیر : ‏Quick Office‏ ، ‏PDF Viewer‏ ، ‏ZIP Manager‏ ، برنامه ضبط صدا ، تقویم ، تبدیل کننده و چندین عنوان دیگر را ‏یافت. البته برنامه ضبط صدایی که از آن صحبت شد در کمال تعجب تنها تا یک دقیقه قادر به ضبط صدا می باشد.‏
E61i‏ آمده است تا متفاوت باشد ،آمده است تا آدم های معمولی بگویند : اه چه زشت است ! بهرحال عاشقان این وسیله ‏زیبا آن را در ردیف برترین های نوکیا از لحاظ فروش قرار داده اند و شاید کمتر گوشی در دنیا وجود داشته باشد که در اصطلاح تا ‏این اندازه گروه طرفدار (‏Fan‏) داشته باشد . با اینکه هنوز این گوشی بصورت رسمی از طرف شرکت های معتبر وارد بازار ‏نشده است ولیکن قیمت آن در بازار غیر رسمی و بدون گارانتی چیزی در حدود 450 هزار تومان است که با توجه به اینکه این ‏همه امکانات را تنها در گوشی مثل ‏E90‎‏ می توان یک جا دید و قیمت ‏E90‎‏ نیز در بازار چیزی در حدود 900 هزار تومان است ، ‏خرید ‏E61i‏ کاملا معامله شیرینی به نظر می رسد. از این گذشته مطمئنا با گذشت یکی دو ماه این قیمت حداقل 20 تا 25 ‏درصد افت خواهد کرد.‏

توجه: این مقاله بطور اختصاصی برای writeage.com نوشته شده است. درج تمام یا قسمتی از این مطلب، تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

17 دیدگاه

 1. دیروز دوستم رفته بود جمهوری بهش گفتم قیمت کن برام پیدا نکرد! خدا کنه ایران بیاد. E62 چی؟ می شه راجع به اون و قیمتش هم بنویسید؟
  ممنون
  واقعا گوشی خداییه

 2. این گوشی از نوکیا مانند بعضی از گوشی های نوکیا اصلا وارد بازار ایران نمیشه
  الکی هم زور نزنید
  مثل 6708
  فکر نکنم مدلشو هنوز نشنیده باشید
  این گوسی با سیستم عامل سیمبین UIQ 2 کار میکنه
  منم خودم سال 85 از آلمان خریدم
  اگه پیدا کنین طرف خودش از اون ور آورده استفاده کرده
  موفق باشید

 3. دستت درد نکنه واقعا دمت گرم خیلی اطلاعاتت کامل بود واقعا مشکلمو حل کرد کارت درسته.
  فقط اگه میشه در باره N92 هم یه اطلاعاتی واسه ما بذار بازم ازت ممنونم.

 4. با عرض سلام
  حسین128 جان بستگی به کاربردی که از گوشی انتظار داری می شه. اگر برای کار با اینترنت می خوای چون LCDش خیلی بزرگتره و WiFi هم داره از 6120 بهتره لیکن در سایر موارد 6120 خیلی بهتره. چون شما احتمالا 6120 داری فکر نمی کنم بتونی با کند بودن E61 کنار بیای. بنظر من اگر برای کار با اینترنت هم می خوای و بوجه کفاف می ده N95 8GB. چون انداره LCDشون یکیست و قابلیت چرخش نیز در N95 8GB وجود داره فقط کیبورد QWERTY نداره.(ابته مررگر 6120 هم قابلیت چرخش داره) ولی در کل بنظر من تبدیل 6120 به E61 کار جالبی نیست! چون هم CPUش خیلی پایین تره و هم سیستم عاملش قدیمی تره. نرم افزار هم که الا ماشاء الله برای S60 3rd FP1 ساخته شده و میشه چون کماکان در تازه واردان نوکیا هم از همین نسخه استفاده شده.
  موفق باشید.

 5. با سلام به شما دوست عزیز
  البته نمی توان بطور قطع در رابطه اجرای کلیه برنامه هایی که در دیگر گوشی های مشابه از نظرسیستم عاملی اجرا می شوند اظهار نظر کرد چون بعضی از آنها امکان تطابق با این صفحه نمایش را ندارند ولیکن درصد برنامه هایی که اجرا می شوند بدون شک بسیار بیشتر از آنهایی ست که مشکل دارند. در رابطه با مقایسه میان iMate Jamin و E61i این مقایسه آنچنان درست نیست چون یکی از طرفین دارای ویندوز موبایل بوده و دیگری Symbian دارد . ولیکن در کل من E61i را ترجیح می دهم
  موفق باشید

 6. سلام .
  ممنون میشم جواب منم بدید
  میخواستم بدونم این گوشی با توجه به صفحه نمایش افقی که داره مشکلی در اجرای برنامه ها نداره.
  مثلا تمام برنامه هایی که روی N73 نصب میشه(جاوا/سیمبین) روی این گوشی هم درست نصب و اجرا میشه ؟
  راستی این گوشی بهتره یا ای میت جمین ؟ (هم کلی و هم از نظر برنامه های کاربردی و اجرا )
  ممنون .منتظر جوابم

 7. اول تشکر می کنم از اطلاعات کاملی که در مورد این گوشی دادین میخواستم بدونم تا چند ماه آینده چقدر قیمت این گوشی افت میکنه و دیگه اینکه با توجه به اختلاف قیمت صد هزار تومانی این گوشی با گوشی E61 کدوم یکی نسبت به قیمتش با صرفه تره ممنون میشم راهنماییم کنین

 8. با سلام به شما دوستان عزیز
  همانگونه که در متن مقاله هم اشاره کردم این گوشی هنوز بطور رسمی وارد بازار ایران نشده است ولیکن می توان تک و توک در بازار آن را یافت. در حال حاضر برای پیدا کردن این گوشی من دو پیشنهاد دارم یکی اینکه به نمایندگی و گارانتی اصلی نوکیا یعنی اتصالات (که فکر کنم در جمهوری ست) مراجعه کنید و از احوالات و زمان دقیق ورود گوشی مطلع شوید راه دیگری هم که به نظر مناسب است این است که با توجه به اینکه سایت GSM.ir در مقابل این گوشی عبارت موجود در بازار را نوشته است حداقل خودشان این گوشی را دارند پس یا به فروشگاهشان مراجعه کنید و یا با نشانی ایمیلشان به آدرس :[email protected] مکاتبه کنید . ولی به نظر من اگر کمی صبر کنید این گوشی بطور رسمی وارد بازار شده و از مزایای گارانتی نیز برخوردار می شوید
  با تشکر

 9. گویا دوست عزیزمان محمد نتوانسته بود در این قسمت سوالش را بپرسد محمد گفته است :
  “قسمت موبایل E61 امکان نظر دادن نداره. در یه قسمت از اون مقاله نوشته بودین که نرم افزارهای OS 9.1 روی 9.2 نصب می شه. می خواستم اگه می شه راجع به این قضیه بیشتر توضیح بدین. مرسی”
  محمد جان راستش مشکلی وجود نداشته و امکان اضافه شدن نظر شما به این قسمت وجود دارد. در جواب شما باید بگویم که منظور من این است که نرم افزار های بیشتری برای 9.1 نسبت به 9.2 وجود دارد به این علت که به نسبت 9.2 قدیمی تر است نه اینکه مثلا بتوان نرم افزار های 9.1 را روی 9.2 نصب کرد که این دقیقا تنها مشکلی ست که همواره برای نسخه های بالاتر Symbian وجود دارد که نمی توان برنامه های قدیمی را بروی جدید ها نصب کرد.
  با تشکر

 10. فرید جان به نظر می رسد این هر دو گوشی یکی باشند زیرا که هر دو دارای پردازنده Intel PXA272 با فرکانس 416 مگاهرتز بهمراه ویندوز موبایل 5 بهمراه دوربین 2.1 مگاپیکسلی و تیونر داخلی هستند و از لحاظ ظاهری هم کاملا به هم شبیه اند و تنها فرقی که می توان از لحاظ ظاهری میان این دو دید آنتن بزرگی است که مدل i-teq داردالبته این را بدانید که این مارک i-teq یک Remark واقعی ست یعنی در حقیقت چیزی به این اسم در بازارهای معتبر وجود ندارد و نمونه اش هم عدم وجود این مارک در سایت Gsmarena ست بهمین خاطر چون هر دوی این گوشی ها کاملا یکسان هستند و مطمئنا مدل i-teq یک کپی بینظیر از مدل Gigabyte هست پیشنهاد من خرید گیگابایت است.
  نمونه عکس های گیگا بایت را در اینجاو نمونه عکس های i-teq را در اینجا ببینید .همانطور که می بینید کاملا با هم شبیه اند در ضمن فرید جان من که چیزی با نام X2 در اینجا ندیدم و هرچه بود همان X بود.
  برای بدست آوردن اطلاعاتی در مورد تولید و توزیع i-teq اینجا را ببینید:
  همانطور که مطمئنا حدس زدید این محصول ساخت کشور آدم های مهربان ! یعنی چین بوده و توزیع کننده آن در خاورمیانه نیز شرکتی به نام Batelco در بحرین است.
  باتشکر

 11. سلام. در مورد نصب مووبل تایپ می تونید به مقالات همین سایت مراجعه کنید. راستش اصلا پیچیده نیست. روش نصب روی سرور هم به همون راحتی سرور لوکاله. با این حال اگه بخواین می تونم اونم توضیح بدم.
  در مورد سوال دومتون منتظر باش بچه های موبایل دوست جوابت رو می دن. موفق باشی.

 12. سلام
  دو تا مطلب داشتم که به نظرم شما بتونید کمکم کنید!
  اول اینکه به شدت نیازمند نصب مووبل تایپ توی سایتم هستم و گره کارهام با این نرم افزار باز میشه!
  دوم هم اینکه در مورد خرید گوشی i-teq x2 bound یا giga byte g- smart 128i مشکل دارم و به شدت نیاز به راهنمایی!
  اگر امکان داشت لطفا در این دو مورد راهنمایی ام کنید.
  ممنونم.
  تا بعد…

ارسال یک پاسخ