شرکت انویدیا با Tegra X1 به CES آمد

0
1909
ارائه انویدیا تگرا x1 در ces 2015

با اینکه نمایشگاه CES 2015 فردا به‌صورت رسمی بازگشایی می‌شود اما برخی از شرکت‌ها خبرها و کنفرانس‌ معرفی محصولات خود را به یک روز قبل از این مراسم موکول کرده‌اند. از جمله این موارد باید به ال‌جی و سامسونگ اشاره کرد که امشب و بامداد فردا کنفرانس آن‌ها به‌صورت لایو در عصر نوشتن پوشش داده می‌شود. شرکت انویدیا در کنفرانس خبری خود سیستم‌ بسیار پیشرفته Tegra X1 را معرفی کرد.

چیپ‌ست Tegra X از لحاظ پردازشی حاوی 4 پردازنده ARM A57 و 4 پردازنده ARM A53 است اما در زمینه گرافیکی شرایط این چیپ‌ست بشدت قدرتمند می‌‌نماید. گرافیک Maxwell حاضر در این مجموعه یک نمونه 256 هسته‌ای با توان گرافیکی یک ترافلاپ است که برای یک دستگاه پرتابل توان فوق‌العاده‌ای را به همراه می‌آورد. انویدیا برای توصیف قدرت این چیپ‌ست به مقایسه آن با کامپیوترهای نسل گذشته پرداخته و آن را سریع‌تر از سوپر کامپیوتر ASCI Red تولیدی 15 سال پیش قلمداد کرده است. این مقایسه زمانی جالب می‌شود که به میزان مصرف انرژی در این دو دیوایس توجه کنیم جایی‌که ASCI Red به 1600 فوت مربع فضا نیاز داشت و 500 کیلوات انرژی برای کارکرد خود و 500 کیلووات انرژی برای خنک کردن اتاقی که در آن حضور داشت نیاز پیدا می‌کرد اما Tegra X به اندازه یک سر انگشت است و تنها 10 وات انرژی مصرف می‌‌کند. تگرا X1 می‌تواند ویدئوهای 4K با 60 فریم در ثانیه را در تولید و پخش پشتیبانی کند و حداکثر وضوح دوربین مورد پشتیبانی در آن نیز به رقم فوق‌العاده 1.3 گیگاپیکسل می‌رسد.

ارائه انویدیا تگرا x1 در ces 2015

 

این قطعه پردازشی و گرافیکی در نیمه اول سال 2015 در دسترس قرار می‌گیرد و بازار هدف آن به دیوایس‌های پرتابل نظیر موبایل و تبلت، ماشین‌های خودکار و بدون راننده و مواردی از این دست تعلق دارد. از این میان به‌گفته Jen-Hsun Huang مدیرعامل و بنیان‌گذار انویدیا تمرکز اصلی بر ماشین‌های خودکار و بدون راننده قرار گرفته است.

منبع

ارسال یک پاسخ