پورت‌های USB Type-C امن‌تر از گذشته شدند

0
1631
تدوین استاندارد جدید برای usb type c

پورت‌های USB انتقال داده در گوشی‌های موبایل طی یک سال گذشته با ارتقا بزرگی روبرو شده‌اند و اینک بسیاری از برندهای بزرگ بازار در حال استفاده از پورت جدید USB Type-C هستند که مزایای متعددی از جمله امکان جا زده شدن از هر دو طرف را ارائه می‌کنند. امروز قانون تازه‌ای برای این پورت‌ها ارائه شده که از آسیب رسیدن به گوشی‌های موبایل از طریق آنها جلوگیری می‌کند.

بخش بزرگی از آسیب‌های ناشی از پورت‌های USB Type-C به شارژرهای غیر استانداردی تعلق دارد که بعضا با مشکلات زیادی همراه می‌شوند. امکان سرقت اطلاعات و حمله‌های سخت‌افزاری از این طریق به گوشی‌های کاربران یکی دیگر از این مشکلات است. برای چار‌ه‌جویی برای این موارد فوروم مجریان USB یا USB Implementers Forum و به اختصار USB-IF روز گذشته از مشخصات جدید تعیین هویت (Authentication) در پورت‌های USB Type-C پرده برداشت.

تدوین استاندارد جدید برای usb type c

این مشخصات جدید تعیین هویت که روز گدشته در فوورم توسعه‌دهنده‌گان اینتل در شنزن چین نمایان شد نه تنها دیوایس‌های کاربران را در برابر شارژرهای غیر منطبق و غیر استاندارد محافظت می‌کند بلکه از آسیب رسیدن به دستگاه کاربران به دلیل متصل کردن دیوایس‌های آلوده از طریق این پورت جلوگیری می‌شود. در این حالت پس از اتصال کابل، شارژر و هر لوازم جانبی دیگر به گوشی موبایل از این طریق یک سیستم رمزگذاری 128 بیتی آغاز به کار می‌کند که تنها در صورتی به دیوایس اجازه کار می‌دهد که دقیقا همان سیستم کدگذاری در دستگاه مهمان نیز اجرا شده باشد.

تدوین استاندارد جدید برای usb type c

در این حالت دیوایس‌های مختلف می‌توانند از پذیرش شارژرهایی که موفق به گذراندن این مرحله نشده‌اند ممانعت به عمل بیاورند و بدین‌ترتیب از مشکلات احتمالی جلوگیری کنند. از این طریق همچنین از حملات نرم‌افزاری از طریق پورت USB جلوگیری می‌شود چرا که در این سیستم‌ تنها در حالتی به پورت اجازه تبادل اطلاعات با  دیوایس متصل شده داده می‌شود که سیستم کدگذاری مورد اشاره در دیوایس مهمان نیز حضور داشته باشد.

تدوین استاندارد جدید برای usb type c

این موضوع با وجود نکات مثبت فراوان برخی موارد منفی را از جمله کار نکردن کابل‌ها و شارژرهای قبلی کاربران را در پی خواهد داشت البته ذکر این نکته نیز بسیار اهمیت دارد که کارکرد و جایگذاری این سیستم در دیوایس‌های جدید کاملا به تصمیم شرکت‌های سازنده بستگی دارد و حتی ممکن است امکانی نرم‌افزاری برای کاربران در نظر گرفته شود که در طی آن امکان فعال کردن یا غیر فعال کردن این قابلیت به صورت دستی وجود داشته باشد.

منبع

ارسال یک پاسخ