Google Assistant جدید آمد: سریع‌تر،‌ باهوش‌تر و قوی‌تر

0
809
Google Assistant جدید آمد: سریع‌تر،‌ باهوش‌تر و قوی‌تر

خبر رونمایی از پیکسل 3a و 3a XL با اینکه به ظاهر،‌ جذاب‌ترین کنفرانس خبری Google I/O 2019 بود اما در این میان خبرهای دیگری در حوزه نرم‌افزار نیز جالب توجه می‌نمود که از همه جالب‌تر باید به دستیار هوشمند جدید این شرکت یعنی نسل تازه Google Assistant اشاره کرد. جدیدترین نسل Google Assistant به گفته گوگل، سریع‌تر، باهوش‌تر و توانمندتر از همیشه بوده و با قابلیت تازه‌ای تحت عنوان Driving mode، حتی می‌تواند سیستم تهویه خودروی شما را حتی قبل از آنکه وارد آن بشوید روشن نماید!

Google Assistant جدید آمد: سریع‌تر،‌ باهوش‌تر و قوی‌تر

گوگ اسیستنت که در حال حاضر تحت شبکه کلاد فعالیت می‌کند و نیرویی معادل 100 گیگابایت اطلاعات را روی این شبکه در اختیار دارد حالا به لطف مهندسان شرکت گوگل به درجه‌ای از فشرده‌سازی دست پیدا کرده که آن را به حجمی کمتر از نیم گیگابایت رسانده و بدین‌ترتیب این دستیار می‌تواند درون گوشی شما فعالیت کند. مزیت اصلی این اتفاق، جدا از حفظ حریم خصوصی افراد و خارج نشدن اطلاعات از داخل گوشی، به سرعت عمل بالا و آنی شدن فرایند تشخیص صدا باز می‌گردد؛ جایی‌که دیگر نیازی به ارسال اطلاعات به سرورهای کلاد و سپس منتظر ماندن برای پاسخ آن‌ها وجود نخواهد داشت. این موضوع به خصوص در شبکه‌های کندتر و ضعیف‌تر خود را به خوبی نشان می‌دهد چرا که طبق گفته گوگل اسیستنت جدید جدا از امکانات تازه،‌از لحاظ سرعت نیز 10 برابر سریع‌تر از گذشته است.

یکی از ویژگی‌های فعال شده با این ویژگی جدید، Continued Conversation یا CC نام دارد که مکث‌های غیر طبیعی بین هر دستور را حذف می‌کند؛ در اینجا بدون اینکه قبل از هر دستور از عبارت Hey Google استفاده کرد می‌توان از Assistant خواست که گالری تصاویر را باز کرده و یک عکش را به یک دوست مشخص ارسال کند. در این هنگام حتی می‌توان به سادگی به Assistant دستور Send it را داد و این دستیار هوشمند می‌داند که منظور از it چیست و آن را باید به چه کسی ارسال کند.

 

حالت رانندگی با Driving mode در Google Assistant جدید به صورت خودکار با تشخیص متصل شدن گوشی به بلوتوث خودرو (یا گفتن عبارت Hey Google, let’s drive) فعال شده و مجموعه‌ای از مکان‌های مرتبط با سفر شما (مثلا رستوران‌های رزرو شده از تقویم و…) کنتاکت‌های دفترچه تلفن، پخش‌کننده موسیقی، پادکست و مواردی از این دست را در یک صفحه به نمایش گذاشته و از طریق آن می‌توان به تماس وارده با دستور صوتی پاسخ داد. در زمینه مسیریابی نیز Google Assistant جدید هم‌اینک در Google Maps حضور دارد و در هفته‌های آینده به Waze نیز افزوده می‌شود.

 

یک ویژگی جالب‌توجه دیگر در Google Assistant جدید قابلیت ریموت کنترل است که در طی چند ماه آینده عرضه می‌شود. با این ویژگی می‌توان از راه دور وضعیت قفل بودن درها و میزان سوخت باقی مانده در باک را چک کردن و حتی قبل از سوار شدن به خودرو، سیستم تهویه آن را روشن نمود. این ویژگی البته نیازمند در اختیار داشتن یه خودروی لوکس گران‌قیمت است و در حال حاضر تنها دو سری اتوموبیل یعنی هیوندایی‌های سری Blue Link و مرسدس‌بنزهای Mercedes me connect در آن پشتیبانی می‌شود.

ویژگی بعدی به Duplex تعلق دارد که امکان انجام کارهای مختلفی را به صورت اتوماتیک برای شما دارد؛ این ویژگی که تحت وب عمل می‌کند امکان اجاره کردن خودرو، پر کردن اطلاعات سفر شما و پرداخت‌های الکترونیکی را انجام داده و می‌توان از آن برای خرید بلیت سینما نیز استفاده کرد. Duplex در ادامه سال جاری در آمریکا و بریتانیا در دسترس قرار می‌گیرد.

 

اگر از Google Assistant جدید در یک صفحه‌نمایش هوشمند همچون Google Home Hub استفاده می‌کنید به زودی یک تب جدید به نام You را در آن مشاهده خواهید کرد که در آن همگی اطلاعاتی که Assistant از شما دارد به نمایش گذاشته شده و از آنجا می‌توان به این اطلاعات بیفزایید یا بخشی از آنها را حذف کنید.

Google Assistant جدید آمد: سریع‌تر،‌ باهوش‌تر و قوی‌تر

نسل بعدی Assistant در ادامه سال جاری میلادی در اختیار گوشی‌های پیکسل قرار گرفته و احتمالا به زودی سر و کله أن در دیگر گوشی‌ها نیز پدیدار می‌شود.

منبع

ارسال یک پاسخ