IMX607 دوربین 38MP سونی احتمالا در P30 Pro‌ هواوی

0
958
IMX607 دوربین 38MP سونی احتمالا در P30 Pro‌ هواوی

هواوی P20 Pro که در اولین روزها فروردین ماه سال جاری معرفی شد هنوز به گفته DxOMark، مرجع بررسی دوربین‌‌های مختلف، دارای بهترین دوربین موبایلی در بین تمامی رقباست و ارائه گوشی‌های متعدد در این فاصله به بازار خللی در جایگاه این گوشی ایجاد نکرده و ظاهرا باید منتظر نسل بعدی این گوشی یعنی P30 Pro‌ برای تغییر جایگاه بهترین دوربین موبایلی بود. سنسور 40 مگاپیکسلی دوربین حاضر در P20 Pro با نام IMX600 توسط شرکت سونی ساخته شده بود و احتمالا جانشین این سنسور با نام IMX607 که امروز اطلاعاتی منتسب به آن در شبکه اجتماعی Weibo در چین منتشر شد در P30 Pro‌ ، نقش‌آفرینی خواهد کرد.

IMX607 دوربین 38MP سونی احتمالا در P30 Pro‌ هواوی

طبق اطلاعات به دست آمده، IMX607 یک سنسور 38 مگاپیکسلی با اندازه 1/1.8 اینچی‌ست که رویکرد مشابهی نسبت به IMX600 دارد اما یک تفاوت بزرگ آن را از سلف خود متمایز می‌سازد؛ در این سنسور جدا از پیکسل‌های آبی، قرمز و سبز از پیکسل‌های سفید نیز استفاده شده است و فناوری Quad Bayer در نسل قبلی جای خود را به Dual Bayer با آرایه‌های سفید HDR Coding داده است.

IMX607 دوربین 38MP سونی احتمالا در P30 Pro‌ هواوی

صرفا برای یادآوری، سنسور فعلی IMX600 حاضر در P20 Pro و البته Mate 20 Pro از دو عدد از پیکسل‌های رنگی برای نورگیری طولانی و از دو عدد دیگر برای نورگیری کوتاه استفاده کرده و نتیجه را برای بهبود دامنه دینامیکی (dynamic range) به‌کار می‌گیرد. در چینش جدید اما شرایطی نسبتا مشابه دیده می‌شود اما پیکسل‌های نورگیری کوتاه و طولانی مطابق شکل شکل در کنار هم ترکیب می‌شوند.

IMX607 دوربین 38MP سونی احتمالا در P30 Pro‌ هواوی

این ترکیب شدن ظاهرا از سنسور کمک می‌کند تا به‌وسیله پیکسل‌های سفید، علاوه بر جذب نور بیشتر، بدون نیاز به یک سنسور اضافی سیاه و سفید به شارپ‌نس و جزئیات بهتری دست پیدا کند. این وضعیت روی کاغذ به بهبود عکاسی در زمان شب می‌انجامد و فرایند فوکوس خودکار را نیز تسریع کرده و بهبود می‌‌دهد امری که سونی به آن Quad Pixel Phase Destection Auto Focus یا QPDAF گفته می‌شود.

دیگر مشخصات اشاره شده در مورد این سنسور که احتمالا در P30 Pro‌ شاهد آنها خواهیم بود شامل بهبود SNR یا نسبت سیگنال به نویز برای عملکرد بهتر در نور کمتر، کاهش نویز کروما و سنسورهای داخلی مشخص کننده دما و نور محیط می‌شوند. در تصویری که از صفحه مشخصات این سنسور منتشر شده همچنین به ساخته شده آن به صورت پایه‌ای و ویژه برای عکاسی در شب با عدد ISO ذاتی 50/500/5000 اشاره شده است.

نگفته پیداست که هنوز نمی‌‌توان با اطمینان بالا در مورد صحت این اطلاعات و حضور این سنسور در پرچمدار بعدی هواوی سخن گفت از این رو بهتر است تا مشخص شدن اطلاعات بیشتر، به موارد مطرح شده در این مطلب به دیده تردید نگریست.

منبع

ارسال یک پاسخ