Nokia 6300‎‏ بزرگ مرد کوچک !‏

146
12021

بالاخره پس از مدتها نوکیا فهمید که چیزی هم به نام میانه بازار وجود دارد و فکری هم به حال این رده بسیار پر ‏طرفدار کرد. 6300 آمده است که جای سونی اریکسون ‏K750‎‏ را تنگ کند امری که با توجه به موفقیت بی نظیر ‏K750‎‏ در ماههای اخیر کاملا دشوار می نماید. در این مقاله به بررسی کامل ‏Nokia 6300‎‏ پرداخته ،نقاط ضعف و قوت ‏آن را به نقد می کشیم. با ما باشید.‏

از لحاظ بررسی تبار شناسانه، 6300 از نسل موفق 6230 و ‏‎6230i‏ میباشد که در زمانه خود بسیار موفق عمل نمودند. ‏پس از آن حدود یک سال طول کشید تا محصولی در این کلاس توسط نوکیا معرفی شود :6233 که با توجه به ظاهر ‏خاض خود که دارای لبه های گرد در اطراف بود و مشکلات اندک دیگر نتوانست موفقیت 6230 را تکرار کند ولی اینک ‏پس از گذشت حدودا یکسال و نیم از آن زمان، نوکیا محصولی را ارائه کرده است که حرفهای فراوانی برای گفتن دارد.
‏از لحاظ ظاهری و در نگاه اول 6300 بسیار زیبا می نماید. ترکیب مناسب پلاستیک و فلز کاملا به این زیبائی کمک ‏کرده است واز آن گذشته ظاهر اصطلاحا ‏Slim‏ گوشی که این روزها کاملا مد شده است نیز دلیل دیگری بر جذابیت ‏این زیبای فنلاندی ست.
ترکیب رنگ 6300 ، ترکیبی ست از نقره ای و مشکی که جنس قسمتهای مشکی از ‏پلاستیک کاملا فشره بوده و هر چه که به رنگ نقره ای ست از فلز ساخته شده است که ممکن است اینگونه به ‏نظر بیاید که باعث سنگین شدن هرچه بیشتر گوشی شوند که در عمل اینگونه نیست و وزن این گوشی تنها 91 ‏گرم است که برای ابعاد 12×44×106 میلیمتری گوشی کاملا بهینه شده است.
قسمت رویی گوشی را صفحه ‏نمایش گوشی و صفحه کلید آن فرا گرفته است که قسمت صفحه نمایش وکلیدهای موسوم به ‏Context Keys‏ ‏‏(کلیدهای جهتی و کلیدهای سبز و قرمز) درون یک قاب مشکی رنگ بوده و نسبت به صفحه کلید کمی برآمده ‏هستند که نشانگر این است که طراحان 6300 گوشه چشمی هم به گوشی موفق 3230 داشته اند.
صفحه کلید ‏‏6300 از دو تکه کاملا مجزا از یکدیگر تشکیل شده است یکی قسمت عددی که با رنگ نقره ای، هماهنگ با بدنه ‏اطراف است و دیگری قسمت کنترلی گوشی که برنگ مشکی طراحی شده است. کلیدهای عددی مورد استفاده ‏در صفحه کلید کاملا بزرگ و راحت هستند و تجربه استفاده از آنها، راحتی و حداقل اشتباه ممکنه می باشد.نور پس ‏زمینه این صفحه کلید پر نور و آبی رنگ است که در محیط های تاریک کاملا صفحه کلید را روشن می نماید .
به ‏فاصله حدودا 2 میلیمتر از صفحه کلید عددی، کلیدهای کنترلی گوشی قرار دارند که این فاصله، فشردن اشتباهی این ‏کلیدها را به حداقل ممکن می رساند. در این قسمت یک دکمه چهار جهته با قاب نقره ای و یک دکمه در مرکز آن کار ‏جوی استیک گوشی های مشابه را انجام میدهد ( که کاملا مشابه گوشی اشرافی ‏E90‎‏ طراحی شده است)
‏دکمه های دیگر نیز در این قسمت همانطور که گفته شد دکمه های سبز و قرمز همیشگی و دکمه های ‏Context ‎Key‏ هستند که با وجود کوچک بودن، بعلت فضای زیاد جانبی امکان فشرده شدن اشتباهی را ندارند. شاید تنها نکته ‏منفی در قسمت صفحه کلید نبود نور پس زمینه برای دکمه های چهار جهته می باشد.

Nokia 6300

بر بالای این صفحه کلید ‏صفحه نمایش فوق العاده 6300 جاخوش کرده است صفحه نمایشی که با ابعاد 41×31 میلیمتری و با رزولوشن ‏‏240×320 پیکسلی خود توانائی نمایش 16.7 میلیون رنگ را دارد که در نتیجه آن تصاویر به نمایش در آمده توسط ‏این صفحه نمایش، کاملا درخشان و کم و نظیر می باشد که حتی در نور مستقیم خورشید نیز این صفحه نمایش ‏کارائی خود را به رخ رقیبان می کشد. البته کنتراست و نور پس زمینه توسط کاربر قابل تنظیم نیستند که اهمیت ‏چندانی نیز ندارد. در حالت ‏Screen Saver‏ اطلاعاتی نظیر ساعت و تاریخ به نمایش در می آید و هنگامیکه صفحه ‏نمایش کاملا به حالت ‏Sleep ‎‏ فرو میرود و خاموش میشود چراغ های کناری گوشی رسیدن ‏SMS‏ جدید یا وجود ‏Missed call‏ را یادآوری می کنند.‏
نکته مهم در رابطه با بدنه این گوشی این است که با اینکه فلزی بودن اغلب قطعات گوشی به استحکام آن کمک ‏فراوانی کرده است ولی مشکل همیشگی گوشی های با بدنه براق و مخصوصا فلزی در اینجا نیز برقرار است : اثر ‏انگشت تقریبا بر هرجائی که فکرش را بکنید می ماند و اگر شما نیز از آن دسته هستید که دستهایشان بشدت ‏عرق میکند به نظر من اصلا از فکر این گوشی بیائید بیرون! ‏
همانگونه که در اغلب گوشی های اصطلاحا ‏Slim‏ کمبود فضا امری مشکل ساز است باریک شدن بیش از اندازه ‏‏6300 نیز مشکلات خاص خود را دارد که شاید بتوان بیشترین اثر آن را در کاهش تعداد دکمه های طرفین گوشی پیدا نمود ‏بطوریکه در سمت راست گوشی هیچ دکمه ای وجود ندارد و در سمت چپ نیز تنها دکمه دوگانه تغییر صدا وجود دارد ‏که تنها راه استفاده از آنها فشردن با حداکثر قدرت یا استفاده از ناخن های بلند است.
جالب اینجاست که خبری از ‏دکمه شاتر دوربین و یا هرچیز دیگری که فکرش را بکنید در این قسمت، نیست و شاید تنها چیز دیگری که در دو ‏طرف گوشی دیده میشود همانطور که گفتیم چراغ های ‏LED‏ کوچکی هستند که در امتداد قسمت فلزی کناره ها و ‏بر لبه بالایی انتهای آنها قرار دارند و رسیدن ‏SMS و یا وجود ‏Missed Call‏ ها را با چشمک زدن به رنگ آبی نمایش ‏می دهند که البته می توان آنها را غیر فعال نمود.
قسمت بالای گوشی نیز از قاعده تقریبا همیشگی نوکیا پیروی ‏کرده و بجز دکمه ‏Power‏ چیز دیگری بر آن مشاهده نمی گردد. و اما در قسمت پائین گوشی یکی از نقاط قوت 6300 ‏در زیر یک پوشش محکم پنهان شده است: پورت ‏Mini USB‏ ،که برخلاف رویه معمول نوکیا در استفاده از ‏POP Port‏ ‏‏(پورتی که یک سمتش بصورت چند پینی بوده و سمت دیگرش بصورت ‏USB ‎‏ است) این بار تصمیم بر استفاده از ‏Mini USB‏ گرفته شده که بموجب آن دیگر هر نوع کابلی از این دست می تواند موجب برقراری اتصال میان 6300 و ‏کامپیوتر شود.
البته در قسمت پائینی گوشی بغیر از پورت یاد شده دو سوراخ دیگر نیز موجود است که سوراخ ‏کوچکتر جهت اتصال شارژر و سوراخ بزرگتر پورت 2.5 میلیمتری اتصال هدست مخصوص به دستگاه است که واقعا ‏جای تاسف دارد که گوشی در این کلاس دارای پورت 3.5 میلیمتری نیست.
دیگر المانهای موجود در قسمت زیرین ‏گوشی میکروفون و محلی برای اتصال بند می باشد. (که برای استفاده از بند می بایست حتما درب باتری باز شود ‏تا بتوان بند را متصل کرد.چیزی شبیه ‏SE J100‎‏).
قسمت پشت گوشی شاید از روی آن کمی جالب تر باشد در اینجا ‏دو قسمت کاملا مجزا از هم را میتوان تشخیص داد یکی قسمت مشکی رنگ بالایی که محل لنز دوربین بهمراه ‏لوگوی نوکیا و دریچه اسپیکر اصلی گوشی می باشد که با همین نگاه سطحی متوجه دو نکته منفی می شویم اول ‏اینکه برخلاف 6233 خبری از اسپیکر استریو در اینجا نیست و دیگر اینکه همانند 6233 در 6300 نیز چیزی به نام ‏فلاش دیده نمی شود.
قسمت پائینی گوشی که درب کاور باتری نیز می باشد کاملا فلزی ست و طبعا نقره ای رنگ ‏می باشد. ولی یک امکان منحصر به فرد در مورد این درب پیش بینی شده است که بروی آن هر چیزی از حروف الفبا ‏گرفته تا انواع لوگوهای دلخواه قابل حک کردن است! که طبق آمارهای غیر رسمی این کار در مورد 50 مشتری اول ‏اپراتور های عمده دنیا بصورت مجانی صورت می گیرد (می دانم می دانم که میدانید که بازهم خبری از این جینگولک ‏بازی ها در ایران نیست!).
درب باتری با اینکه کاملا محکم و بدون هیچ لقی در جای خود قرار دارد براحتی نیز ‏برداشته می شود که با برداشتن آن باتری لیتیومی گوشی با کد ‏BL-4C‏ با ظرفیت ‏mAh‏850‏‎ ‎‏ دیده می شود که ‏برطبق اطلاعات رسمی نوکیا توانائی روشن نگاه داشتن گوشی را برای 210 دقیقه در حالت مکالمه و 348 ساعت ‏در حالت ‏Stand-by‏ دارد که در دنیای واقعی فارغ ار نوع استفاده از گوشی می بایست هر دو یا 3 روز یک بار گوشی ‏را شارژ نمود.
(راستی حالا که به بحث باتری رسیدیم خبر جالبی را برایتان بگویم : نوکیا فراخوان جمع آوری 47 ‏میلیون باتری خود را که عیب گرم شدن بسیار زیاد در هنگام شارژینگ دارند را انجام داده است. گوشی هایی که ‏این عیب را دارند آنهایی هستند که بروی باتری شان کد ‏BL-5C‏ حک شده است. البته نه همه آنها بلکه فقط گوشی ‏هایی که باتری ساخت کشور دوست داشتنی! چین را دارند که برای اینکه بفهمید گوشی تان مشکل باتری دارد یا ‏نه ابتدا بدنبال کد ‏BL-5C‏ بگردید اگر آن را بروی باتری یافتید باتری را برگردانده کد 26 رقمی که پشت باتری نوشته ‏شده است را در این آدرس ‏www.Nokia.com/BatteryReplacement‏ وارد کرده تا از معیوب بودن یا نبودن باتری ‏اطمینان حاصل کنید.فقط همین را بدانید که مشکل جدی است چون اسامی همچون 6600،1100 و ‏N70‎‏ نیز در ‏لیست تعویض باتری قرار دارند البته در ایران نیز استثنائا این بار این کار قرار است انجام شود). ‏

Nokia 6300

در زیر باتری گوشی، سیمکارت در محل تعبیه شده برای آن قرار دارد. محل قرارگیری کارت حافظه نیز که تا پیش از ‏برداشتن درب باتری پنهان بود در سمت چپ کناره گوشی نمایان می شود.کارت حافظه مورد پشتیبانی توسط ‏‏6300 از نوع ‏Micro SD‏ بوده که یک کارت 128 مگابیتی نیز در درون جعبه محتویات آن مشاهده می گردد (نوکیا کم ‏کم دارد دست و دل باز می شود). علیرغم اینکه حافظه داخلی 6300 میزان بسیار کم 7.5 مگابایت است وجود ‏کارت حافظه 128 مگابایتی برای گوشی در کلاس 6300 آنچنان هم ناکافی به نظر نمی رسد .‏
و اما از ظاهر گوشی که بگذریم با ورود به منوها ، همانی که از نگارش سوم سری 40 گوشی های نوکیا دیده ایم ‏ظاهر می شود. منوها و ابزار کنترلی بدون هیچ تغییر عمده ای نسبت به این رده قرار گرفته اند.
در وضعیت ‏Stand-by‏ ‏علاوه بر نمایش ‏Wallpaper‏ در قسمت بالا سمت چپ گوشی آیکون هایی جهت میزان آنتن دهی ، میزان شارژ ‏باتری ، زمان و آیکونی جهت نمایش برنامه های در حال اجرا وجود دارد. در قسمت زیرین این آیکون ها نیز نام اپراتور ‏سرویس دهنده و تاریخ به نمایش در می آید.
در همین حال قسمت پائین صفحه نمایش درست در بالای دکمه های ‏Context Keys‏ ، وظایف این دکمه ها و در وسط نیز وظیفه دکمه میانی کلید های چهار جهتی را نشان میدهد که در ‏حالت پیش فرض دکمه سمت چپ ‏Context Keys ‎‏ وظیفه نمایش منوی ‏Go To‏ را دارد (که می توان آن را بدلخواه با ‏برنامه های بیشتر مورد استفاده پر نمود) و دکمه میانی وظیفه گشودن منوی اصلی گوشی را برعهده دارد.منوی ‏اصلی گوشی می تواند به چهار حالت ممکنه به نمایش در آید: بصورت ماتریسی، بصورت ماتریسی بهمراه توضیح ‏هر آیکون(که این توضیح در گوشه بالا سمت چپ به نمایش در می آید)، بصورت لیست و بصورت نوار مانند که بنظر ‏بهترین گزینه همان نمایش سنتی ماتریسی بدون توضیح است چرا که تنها در این حالت است که کلیه 11 آیتم ‏وجود بصورت کامل بهمراه هم به نمایش در می آیند.
واکنش منوهای مختلف 6300 به فشرده شدن آنها، کاملا ‏سریع و بی درنگ است و برنامه ها با سرعت عالی اجرا می شوند که اجرای برنامه ها علاوه بر اینکه می توانند از ‏طریق میانبرهای صفحه کلیدی انجام شوند، قابلیت اجرا توسط صدا ‏‎(Voice Command)‎‏ را نیز دارند که در این حالت ‏اخیر احتیاجی به از پیش ضبط نمودن صدا نبوده دستگاه کاملا فرامین را بطور خودکار تشخیص میدهد.
ورژن ‏Firm ‎Ware‏ دستگاه نیز قابلیت به روز شدن را دارد که البته در ممالک پیشرفته می توان بدون نیاز به کامپیوتر این ورژن را ‏تنها از طریق شبکه ‏GSM‏ بطور خودکار آپدیت نمود. همانگونه که این روزها از تمامی گوشی های نوکیا انتظار داریم ‏در 6300 نیز حالت ‏Active Stand-by‏ پیش بینی شده است که در آن قسمتهای متفاوتی در نظر گرفته شده است ‏که این قسمتها نیز می توانند کاملا دلخواه تغییر یابند اما در حالت پیش فرض این قسمتها عبارتند از : قسمت بالا ‏محلی ست برای آیکون برنامه های اصطلاحا ‏Favorites‏ یا دلخواه ، قسمت میانی محلی ست برای دسترسی به ‏پلیر پخش موسیقی و البته رادیو ‏FM‏ و پائین ترین قسمت نیز جهت نمایش اتفاقات و حوادث امروز برطبق تقویم در ‏نظر گرفته شده است.‏
یکی از امکانات جانبی 6300 دوربین 2 مگاپیکسلی آن است که می توان آن را بدون شک گام بزرگی رو به عقب نام ‏نهاد! جائیکه در آن نه تنها خبری از فلاش ،ماکرو و اتو فوکوس نیست بلکه حتی یک محافظ ساده لنز دوربین نیز در ‏آن تعبیه نشده است و تنها چیزی که کمی باعث خراشیده نشدن لنز می گردد کمی فرو رفته بودن لنز در بدنه ‏است که آن هم آنچنان کمکی در این زمینه نمی کند و دیر یا زود اثرات فراوان انگشت اینجا نیز باعث تار شدن عکس ‏های گرفته شده می گردد. حداکثر رزولوشن تصاویر گرفته شده توسط این دوربین 1200×1600 پیکسل است که ‏همانی است که در تمام 2 مگاپیکسلی ها دیده می شود. همانگونه که از نبودن دکمه شاتر جداگانه بر بدنه انتظار ‏میرفت ،عکس ها حالت عمودی داشته و وظیفه شاتر برعهده دکمه میانی کلیدهای چهار جهتی واگذار شده است. ‏کیفیت عکس های گرفته شده در محیط های مناسب ، متوسط بوده و نسبتا نمره بدی نمی گیرد ولی رنگها آنچنان ‏که از یک دوربین انتظار میرود(دقت کنیدمنظور دوربین واقعی است نه دوربین موبایل!) زنده و جذاب نیستند. نکته ‏دیگر اینکه نبود اتو فوکوس و البته ماکرو باعث شده است که نتوان به یک سوژه از یک حد بیشتر نزدیک شد پس بی ‏خیال عکاسی از متن با 6300 شوید چون کاملا مات از کار در می آید.
البته امکانات معدودی نیز در منوهای گوشی ‏وجود دارد امکاناتی از قبیل ×8 زوم دیجیتال، امکان عکاسی پی در پی، امکان تنظیم حالت عکاسی در شب و تنظیم ‏پنج حالت مختلف افکت در رنگ. البته امکان ارسال تصاویر به پرینترهای سازگار به تکنولوژی ‏PictBridge‏ بدون ‏استفاده از کامپیوتر را نیز نباید از یاد برد.

Nokia 6300

ناامید کننده ترین چیز در رابطه با دوربین 6300 بدن شک فیلمبرداری فاجعه ‏آمیز آن است که آدم احساس می کند این گوشی در سال 2000 ساخته شده است نه در نوامبر 2006 !! چرا که ‏رزولوشن این دوربین در زمان فیلمبرداری 144×176 پیکسل بیشتر نیست آن هم به فرم ‏QCIF‏! که حتی این مقدار ‏نسبت به همقطار قدیمی 6300 یعنی 6233 که به فرم ‏VGA‏ فیلمبرداری می کرد بسیار پس رفت را نشان میدهد. ‏
فرمت فیلمهای گرفته شده توسط 6300 هم همانطوریکه حدس میزنید ‏‎3GP‏ ست که مقدار زمان این فیلمبرداری ‏فقط با میزان حافظه موجود محدود می شود. ‏
و اما در زمینه کارکرد اصلی گوشی با عنوان تلفن، 6300 از فرکانس های سه گانه 1900/1800/900 مگاهرتز در ‏شبکه ‏GSM‏ پشتیبانی کرده و برخلاف دوست قدیمی خود 6233 خبری هم از قابلیت ‏‎3G‏ در آن نیست (فرقی هم ‏میکند؟)
صدای دریافتی و ارسالی توسط 6300 نیز مثل همیشه در سطح بسیار بالایی قرار دارد. دفترچه تلفن ‏گوشی توانائی ذخیره 1000 نام را در خود داشته و برای هر کدام نیز چندین و چند گزینه مختلف پیش بینی کرده ‏است بعنوان مثال برای هر اسم تا 5 شماره تلفن ، آدرس ایمیل ،نشانی پستی ،تاریخ تولد ، نام شرکت و چندین و ‏چند گزینه دیگر موجود است که برای هر اسم نیز میتوان زنگ دلخواه عکس دلخواه و یا حتی ویدئو دلخواه قرار داد.
‏این دفترچه تلفن برخلاف گوشی های ‏SE‏ توانائی نمایش همزمان تمامی اسامی موجود در سیمکارت ، حافظه ‏گوشی و کارت حافظه را دارد. صدای زنگ گوشی نیز در حد نسبتا بالایی قرار دارد (البته نه آنقدر بالا).
پروفایل های ‏مختلف در اینجا نیز وجود دارند : در 6300 تعداد هفت عدد پروفایل مختلف وجود دارد که البته هر کدام بطور جداگانه ‏قابل تنظیم هستند: یکی از این پروفایل ها ‏Airplane‏ نام دارد که با فعال کردن آن، کلیه امکانات ارتباطی گوشی غیر ‏فعال شده ولی بقیه قسمت ها نظیر دوربین یا پلیر همچنان قابل استفاده است که در کمال تعجب و شادمانی این ‏امکان در مواقع بدون سیمکارت روشن نمودن گوشی نیز قابل استفاده است که از گوشی در کلاس 6300 امری ‏کاملا استثنائی و منحصر به فرد است.
از امکانات استاندارد 6300 که کم و بیش در اغلب گوشی ها نیز دیده می ‏شود می توان به این موارد اشاره کرد: ضبط صدا (که حداکثر می تواند تا 60 دقیقه انجام شود)،تایمر کرنومتر تقویم و ‏ماشین حساب که این آخری در مقایسه با دیگر هم رده های خود از پیچیده گی بیشتری برخوردار است و مثلا ‏میتواند محاسبات مثلثاتی را انجام دهد.
علاوه بر موارد یاد شده برنامه های دیگری نیز وجود دارد که تقریبا منحصر به ‏‏6300 است مواردی نظیر برنامه ای با نام ‏Sensor ‎‏ جهت ارتباط متنی (منظور همان چت خودمان است!) توسط ‏بلوتوث ، یک تبدیل کننده واحد کاملا مدرن و به روز و برنامه ای با نام ‏Presenter‏ جهت اتصال به کامپیوتر و کنترل آن ‏‏(از طریق بلوتوث).‏
و اما یکی از امکانات جانبی هر گوشی در این رده بدون شک پلیر موسیقی آن است که در مورد 6300 این پلیر دقیقا ‏همانی است که در گوشی 5300 (که عنوان ‏Xpress Music‏ را نیز یدک می کشد)، دیده بودیم . در این قسمت ‏میتوان آهنگ ها بر اساس نام خواننده ، نام آهنگ ، نام آلبوم ، نوع آهنگ و ترانه سرا دسته بندی کرد. فرمت های ‏مورد پشتیبانی در 6300 عبارتند از : ‏MP3‎،MID،AAC،AAC+‎‏ و ‏WMA‏ که نبودچند فرمت معروف در آن خود نمائی می ‏کند .
یکی از امکانات بسیار خوب پلیر در اینجا پشتیبانی کردن از ‏A2DP‏ است که بموجب آن می توان آهنگ ها را با ‏هدست استریو بلوتوث گوش داد. در چعبه محتویات گوشی هدست مختص نوکیا با نام ‏HS-47‎‏ موجود است که از ‏نوع 2.5 میلیمتری ست و امکان تعویض آن با انواع دلخواه بدون استفاده از یک هماهنگ کننده (‏Adapter‏)، وجود ‏ندارد.
همانطور که قبلا هم گفته شد 6300 دارای اسپیکرهای استریو نیست ولیکن با این وجود صدا پخش شده ‏توسط آن نسبتا بالا ست و با قرار دادن گوشی بروی سطوح صاف نیز صدای گوشی تغییر چندانی نمی کند.
پلیر ‏پخش فایل های ویدئویی در 6300 از فرمت های ‏‎3GP‏ و ‏MP4‎‏ پشتیبانی می کند و امکان پخش فیلم در حالت تمام ‏صفحه نیز پیش بینی شده است. رادیو گوشی نیز توانائی ذخیره تا 20 ایستگاه را در خود داشته و خبری هم از ‏RDS در آن نیست.‏
از لحاظ امکانات ارتباطی همنطور که قبلا به آن اشاره گردید امکان ‏‎3Gدر 6300 وجود نداشته و تنها ‏EDGE‏ و ‏GPRS‏ را ‏ساپورت می کند (البته تکنولوژی قدیمی ‏HSCSD‏ نیز در آن موجود است).از نگاهی دیگر پورت ‏Infrared‏ نیز در 6300 ‏حذف شده است که البته امروزه آنچنان کاربردی ندارد. بلوتوث نسخه 2.0 و پورت‏‎ Mini USB ‎‏ از دیگر نقاط افتخار ‏‏6300 می باشند . با اتصال گوشی از طریق ‏USB‏ سه گزینه در دسترس است یکی حالت ‏Synchronizing‏ جهت ‏هماهنگی اطلاعات ،دیگری حالت ‏PictBridge‏ جهت پرینت عکس ها و سومی هم حالت ‏Mass Storage‏ است که در ‏حالت اخیر کارت حافظه بعنوان یک درایو یه مجموعه ‏My Computer‏ اضافه می شود .نکته مهم اینکه در حالت ‏استفاده از پورت ‏USB‏ ،گوشی از این طریق شارژ نمی شود.‏
نوکیا 6300 گوشی زیبائی ست که نه تنها زیبائی آن موجب پرداختن به آن می شود بلکه امکانات پیشرفته ای نظیر ‏پورت ‏Mini USB‏ ، پشتیبانی از ‏A2DP‏ ، حالت ‏Offline‏ بدون سیمکارت و صفحه نمایش 16 میلیون رنگ را نیز باید به آن ‏افزود البته در این میان نقایض بعضا غیر قابل چشم پوشی نیز وجود دارد از جمله : دوربین فیلمبرداری بی کیفیت ، ‏نبود ماکرو و اتو فوکوس، نبود فلاش ، ماندن اثر انگشت بروی قسمتهای فلزی ، نبود محافظ لنز دوربین و نداشتن ‏اسپیکر استریو.‏
‏ 6300 در بازار آشفته این روزهای کشور با قیمتی در حدود 250 تا 280 هزار تومان به فروش می رسد که در مقایسه ‏با رقیب بسیار پر فروش خود یعنی ‏K750‎‏ بسیار گرانتر است که در قبال این گرانی امکانات کمتری نیز ارائه می دهد ‏اما شاید بدلیل آنکه این روزها تقریبا از هر 10 گوشی موبایل مطمئنا حداقل 4 تای آن ‏K750‎‏ است ، انتخاب شما ‏‏6300 باشد.‏

توجه:این مقاله بطور اختصاصی برای writeage.com نوشته شده است. درج تمام یا قسمتی از این مطلب، تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

146 دیدگاه

  1. سلام من تلفن نوکیا ۶۳۰۰ دارم وقتی سیم کارت میزارم روش میگه تلفن شمامحدودمیباشدرمزمحدودیت ازمن میخوادلطفا رهنمایی کنید جوابتون به ایمیلم بفرستید

  2. سلام و خسته نباشید خدمت شما . من یه مشکل خیلی بزرگ با گوشیم دارم . مدل 6300 . برای بعضی از اد لیستام اس ام اس های تکراری سند میکنه . به طور مثال من امروز یه اس میفرستم در حالی که به دست طرف مقابلم اس 2 یا 3 روز پیش میرسه . خواهش می کنم کمک کنین

  3. سلام منم همونطور که بعضی از دوستان اشاره کردن گوشی6300 دارم و الأنم با همین گوشیم تو این سایتم….میخاستم بپرسم که چرا گوشیم وقتی میخاستم کارت حافظه رو باز کنم اول نوشت “حافظه قالب بندی نشده است:قالب بندی شود؟”منم زدم خیر و بعد یک قفل گنده اومد روش که نوشت کلمه عبور را وارد کنید،…چکارش کنم؟؟

ارسال یک پاسخ