USB 4 با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه معرفی شد

0
829
USB 4 با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه معرفی شد

مجموعه اینتل و فوروم اجرا‌کننده‌ USB موسوم به USB-IF امروز از استاندارد جدیدی در دنیای USB با نام USB 4 خبر داد. USB 4 در مقایسه با نسل قبلی این استاندارد یعنی USB 3.2 Gen 2×2 از دو برابر پهنای باند بیشتری برخوردار بوده و bandwidth آن به 40Gbps می‌رسد. این پهنای باند بالا امکان عبور حجم عظیمی از اطلاعات را فراهم می‌کند و برای مثل می‌توان از آن برای تغذیه دو نمایشگر 4K با نرخ بروزرسانی 60 هرتز استفاده کرد. برای دسترسی به این سرعت بالا البته باید کابل‌های مناسب این سرعت را نیز در اختیار داشت که در حال حاضر تنها در قالب کابل‌هائی با دو سر USB-C محقق می‌شود و پورت‌های فول‌سایز موسوم به USB-A تعداد کانکتورهای کافی برای پشتیبانی از این سرعت را ارائه نمی‌کنند.

USB 4 با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه معرفی شد

USB 4 البته به کل استاندارد جدیدی به حساب نمی‌آید چرا که خود براساس استاندارد Thunderbolt 3 شکل گرفته و از طرف اینتل بدون حق امتیاز (royality-free) در گروه USB تلفیق شده است البته این به معنای منطبق نبودن این استاندارد جدید با نسخه‌های قبلی USB نیست و در اینجا نیز طبق انتظار انطباق کاملی با نسخه‌های قبای USB وجود دارد. تاندربولت تا به امروز به دلیل ماهیت اختصاصی آن بیشتر توسط اپل مورد استفاده قرار گرفته است اما اینتل در حال همکاری با مایکروسافت برای استفاده بدون مشکل از این استاندارد در ویندوز 10 بوده و خوشبختانه سیستم‌عامل لینوکس نیز در این میان فراموش نشده است.

USB 4 با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه معرفی شد

در حال حاضر بیش از 50 کمپانی مختلف در فرایند نهائی کسب مجوز USB 4 (که در اواسط سال جاری میلادی ارائه می‌شود) حضور دارند البته با در نظر گرفتن این نکته که از معرفی استاندارد USB 3.2 حالا بیش از یک و نیم سال می‌‌گذرد اما هنوز نشان چندانی از آن در دیوایس‌های مختلف وجود ندارد می‌توان انتظار داشت که تا حضور نهائی USB4 در بازار زمان نسبتا زیادی باقی‌ست.

منبع

ارسال یک پاسخ