مثل بکهام شوت کن

2
4084

اگر مثل من کوچکترین علاقه ای به فوتبال و تماشای مسابقات آن نداشته باشید شاید هیچ وقت سراغ دیدن فیلمی که نام بکهام را در خود دارد نروید، خصوصا که فیلم ، یک فیلم هندی باشد! ولی نه زود قضاوت نکنید. با این که “مثل بکهام شوت کن” یک فیلم هندی است(که در انگلستان ساخته شده) و اکثر عوامل ساخت آن هم هندی هستند اما تنها شباهت اندکی به ذهنیت مان از فیلمهای هندی رایج دارد. در ادامه نگاهی می اندازیم به این فیلم…

مثل بکهام شوت کن محصول سال ۲۰۰۲ کشورهای انگلستان، آلمان و آمریکاست و توسط یک خانم کارگردان هندی الاصل انگلیسی به نام Gurinder Chadha ساخته شده است و در زمان خود بسیار مورد توجه مردم و منتقدین قرار گرفت. داستان فیلم از این قرار است:
دختر یک خانواده هندی ساکن انگلستان (به نام جاسمیندر با بازی پارمیندر ناگرا) علاقه بسیاری به فوتبال دارد و مانند بسیاری از جوانان انگلیسی عاشق دیوید بکهام فوتبالیست انگلیسی است ( باور کنید نمی دانم بکهام در چه پستی در زمین بازی می کند!). مشکل اینجاست که خانواده دختر از سیک های سنتی پنجاب هستند که به هیچ وجه رفتارهای پسرانه دختر، برایشان قابل قبول نیست چه برسد به فوتبال بازی کردن او. در این میان یک روز یک دختر انگلیسی (با بازی کایرا نایتلی) که در یک تیم فوتبال خانمها بازی می کند بازی جاسمیندر را می بیند و از او دعوت می کند به تیمشان ملحق شود. رویای او (که بعد از مدتی رویای جاسمیندر هم می شود) رفتن به آمریکا و بازی در لیگ معروف فوتبال بانوان آنجاست. حالا جاسمیندر باید برای کسب اجازه از پدر و مادر سنتی اش مبارزه ای سخت را آغاز کند.

Bend It Like Beckham Movie Poster

خط روایی داستان ساده و سر راست است. احتمالا مشابهش را در فیلمهای نوجوانانه دیگر هم دیده اید. ولی باور کنید گرمای جاری در فیلم بعد از مدت اندکی به شما هم سرایت می کند. تا جایی که در عین بی علاقگی به فوتبال (در مورد من) لحظاتی پس از شروع فیلم، مشکل جاسمیندر را مشکل خود می پندارید.
فیلم لحظات کمیک فراوانی دارد که از تقابل سنت ها سرچشمه می گیرد. این لحظات با اینکه کی ساده انگارانه در فیلم نامه گنجانده شده اند با این حال آنقدر ساده و صمیمی اند که می توانید با کمی گذشت، قاه قاه بخندید.
موسیقی شاد و تلفیقی فیلم که عبارت از چند آهنگ انگلیسی و هندی است روحیه شادی برایتان پس از دیدن فیلم باقی می گذارد. دست آخر پیام مثبت به فیلم برای جوانان این است: برای رسیدن به مطلوب ، از هیچ کوششی فروگذار نکنید.
دیدن فیلم را به کسانی که می خواهند فارغ از هیاهوی کار هفتگی، پایان هفته شادی داشته باشند پیشنهاد می کنم.

2 دیدگاه

  1. سلام دوستان من از سایتتون زیاد هم خوشم نیومد چون فیلمهایی که معرفی میکنید دیگه خیلی دموده شدند
    امیدوارم شاهد معرفی فیلمها و انیمیشنهای جدیدی در سایتتان باشم
    مرسی

  2. سایتتون خیییییییییلی باحاله و عالی. واقعن خسته نباشید.دکترچرا فیلم بسیاربسیارجذاب ومعرکه وکمدی she’s the man رومعرفی نمیکنید؟

ارسال یک پاسخ