Kodak EasyShare V610 دو چشم تیزبین

0
2024

بدون شک در نگاه اول V610 یک دوربین عجیب و غریب بنظر می رسد چون دارای دو لنز است و مسئله آنجا جالب تر میشود که بدانیم V610 کوچکترین دوربین 6 مگاپیکسلی دنیاست که دارای *10 زوم اپتیکال است که این مقدار زوم را مدیون دو لنز جداگانه بوده که هر دو از نوع سوپرزوم می باشند. در ادامه با هم نگاهی می اندازیم به خصوصیت های این دوربین جالب…

اگر کمی به عقب برگردیم سابقه کداک در ساخت دوربین های اینچنینی به دوربین V570 برمیگردد که البته در آنجا خبری از دو لنز سوپرزوم نبود و در عوض یکی از لنز ها از نوع ثابت بوده و دیگری دارای *3 زوم اپتیکال است، همچنین رزولوشن دوربین هم 5 مگاپیکسل بود . میزان فاصله کانونی V610 از 38 میلیمتر تا 380 میلیمتر است (لنز اول از 38 تا 114 میلیمتر و لنز دوم از 130 تا 380 میلیمتر گشودگی دارد) که میزان بالائی در میان دوربین های سوپرزوم رقیب است (البته ابعاد V610 را نیز در نظر داشته باشید).
ابعاد V610 عبارتند از 0.9*2.2*4.4 اینچ (2.28*5.58*11.17 سانتیمتر) و وزن آن نیز 160 گرم است که ابدا قابل مقایسه با دیگر دوربین های سوپرزوم موجود در بازار نیست (بعنوان مثال دوربین Canon PowerShot S I3 دارای ابعاد 3.0*3.1*4.6 و وزنی معادل 410 گرم است)
در قسمت جلوی دوربین لنزهای دوگانه بهمراه محافظ لنز و همجنین فلش سرخود دوربین قرار گرفته است . در قسمت پشتی آن با یک LCD 2.8 اینچی مواجه میشویم که علاوه بر بزرگ بودن دارای رزولوشن بالائی هم هست و دارای 230 هزار پیکسل میباشد و در نور مستقیم خورشید نیز نور مناسبی دارد. البته این LCD بزرگ نقش پنجره دید را نیز بازی کرده و خبری از پنجره دید نیست.

در قسمت سمت چپ ، پنج دکمه بهمراه اسپیکر مشاهده می شود که این دکمه ها عبارتند از :

-Scene Mode که حالت عکاسی را در مواقع مختلف تعیین می کند که دارای گزینه هائی مثل : پرتره ، عکاسی پانوراما، عکاسی ورزشی ، عکاسی در شب ، حالت کلوزآپ ، عکاسی از متن وبسیاری دیگر است.
-Delete Photo که برای پاک کردن عکس ها کاربرد دارد .
-Menu
-Review که برای نمایش عکس های موجود در حافظه استفاده می شود.
– Share : که با فشردن آن منوی زیر به نمایش درمی آید:

Kodak V610 Menu

که توسط آن می توان تصاویر گرفته شده را پرینت نمود یا توسط بلوتوث انتقال داد و یا به لیست Favجهت بازدیدهای بعدی منتقل کرد.
در قسمت سمت راست LCD دکمه های کنترل زوم قرار دارد که توانائی 20 مرحله زوم را دارند که اگر از مقدار زوم لنز اول بیشتر بروید باید ابتدا دکمه زوم را رها کنید تا به لنز دوم سوئیچ کندسپس زوم را تا حداکثر *10 میتوان ادامه داد. درست در زیر دکمه زوم، دکمه چهار جهته برای گشتن در منوها وجود دارد که مشابه نمونه قبلی آن در V570 است با این تفاوت که در اینجا امکان فشردن اشتباه آنها همواره وجود دارد.
در قسمت بالای دوربین شش دکمه وجود دارد که بترتیب از چپ به راست عبارتند از :
– دکمه Fav جهت باز نمودن لیست عکس های دلخواه
– دکمه حالت فیلم
– دکمه حالت ضبط
– دکمه Power (یا همان خاموش روشن) که کمی هم از سطح پائین تر قرار گرفته است.
– دکمه فعال کردن فلش
– و البته دکمه شاتر
V610 دارای دو مکانیزم برای کاهش اثر قرمزی چشم است یکی استفاده از نور قبل از عکاسی و دیگری توسط برنامه جداگانه در CD همراه دوربین.
درکناره ها هم تقریبا چیزی وجود ندارد به غیر از جک اتصال شارژر در قسمت سمت راست دوربین. همچنین در قسمت پائینی دوربین محل قرار گرفتن باتری و کارت حافظه است که با یک پوشش پلاستیکی محافظت می شود و کارت حافظه در حین روشن بودن دوربین نیز قابل درآوردن است (که با هر دو نوع کارت های SD و MMC سازگار است).
یک کابل جهت اتصال این قسمت به پورت USB و همچنین پورت A/V نیز در جعبه محتویات دوربین موجود است(البته متاسفانه V610 از پورت پرسرعت USB 2.0 پشتیبانی نمی کند که این، سرعت انتقال اطلاعات را کمی کند می کند).

تجربه کار با دوربین:
با روشن کردن V610 ،دوربین پس از 1.2 ثانیه آماده استفاده می شود که سرعتی مناسب مخصوصا در مقابل دیگر دوربین های سوپر زوم میباشد. فوکوس اتوماتیک بسیار سریع بوده و با توجه به سوژه از 0.2 تا 0.5 ثانیه به طول می انجامد، تاخیر شاتر چندان به چشم نمی آید و تقریبا بلافاصله انجام می شود .زمان آماده شدن برای عکس بعدی نیز تقریبا یک ثانیه است که مقدار نسبتا کمی می باشد همواره عکس قبلی بنمایش در میآید و راهی برای خاموش کردن این قابلیت موجود نیست ولی میتوان بافشردن تا نیمه دکمه شاتر بلافاصله برای عکس بعدی آماده شد و یا می توان همواره توسط دکمه Delete عکس قبلی را پاک نمود.
برای انتخاب کیفیت عکس، مثل بیشتر دوربین های موجود در این کلاس گزینه هائی همانند Normal و یا Good وجود ندارد و از میان گزینه های زیر می بایست یکی را برگزید :

– عکاسی با کیفیت 6.0 مگاپیکسل (که تنها 14 عکس با این کیفیت میتوان گرفت و در حافظه 32 مگابایتی دوربین ذخیره کرد).
– عکاسی با کیفیت 5.3 مگاپیکسل
– عکاسی باکیفیت 4 مگاپیکسل
– عکاسی با کیفیت 3.1 مگاپیکسل
– و عکاسی با کیفیت 1.1 مگاپیکسل
البته ذکر این نکته هم مهم است که تنها 28 مگابایت از حافظه 32 مگابیتی دوربین قابل استفاده جهت ثبت تصاویر است.
خاصیت عکاسی پی در پی نیز در این دوربین با ثبت بیش از 8 تصویر با سرعت 1.8 فریم در ثانیه وجود دارد . علاوه بر این گزینه استفاده از فلش دوربین بعنوان نور دائمی (بعنوان مثال جهت عکاسی یا فیلمبرداری در شب) نیز در تنظیمات منو وجود دارد.
خاصیت ماکرو نیز دراین دوربین با ساپورت فاصله حداکثر 5 سانتیمتر وجود دارد که عکس های خوبی در این موقعیت می گیرد، منتها گزینه تنظیم نور سفید در آن (که متاسفانه قابل تنظیم دستی هم نیست) در بعضی موارد منجر به یک سایه سبز رنگ برروی تصویر میشود.
درمجموع عکس های V610 خوب بوده و دارای نور دهی و رنگ مناسب می باشند (اگرچه در بعضی موارد مثلا در عکاسی از آسمان عکس کمی لکه لکه بنظر میرسد).

Kodak EasyShare V610 Digital Camera

خاصیت فیلمبرداری V610 نیز بسیار در سطح بالائی است و باسرعت 30 فریم در ثانیه و با کیفیت حداکثر 480*640 با فرمت MPEG-4 اقدام به فیلمبرداری بهمراه صدا می کند و تنها محدودیت آن برای فیلمبرداری پرشدن حافظه دوربین است که با احتساب حافظه داخلی دوربین میتواند تا 54 ثانیه با کیفیت بالا فیلمبردای کند .البته در این میان کیفیت های دیگری نظیر 480*640 از نوع فشرده (که تقریبا بدون از دست رفتن کیفیت دو برابر قبل فیلمبرداری می کند) و 240*320 نیز وجود دارد.
یکی از جالبترین نکات این دوربین دارا بودن بلوتوث برای برقراری ارتباط جهت انتقال فایل و یا حتی ارتباط با پرینتر های دارای بلوتوث میباشد.

فکر میکنم با اندازه کافی راجع به نکات مثبت این دوربین صحبت کرده باشم حالا نوبت نکات منفی است که میتوان آنها را در لیست زیر دید:
– نویز نسبتا بالا ، محو شدن نسبی گوشه های تصویر و سیستم نسبتا ضعیف تنظیم نور سفید
– پیوسته نبودن *10 زوم بخاطر فاصله ای که بواسطه سوئیچ میان دو لنز رخ می دهد (که در فیلمبرداری بسیار بچشم می آید).
– میزان بسیار کم عمر باتری جائیکه حداکثر 135 عکس با یک بار شارژ قابل گرفتن است که این مقدار مثلا در دوربین Canon PowerShot S3 IS به 550 عکس میرسد.
– کلید چهار حهته بسیار کوچک و سفت بوده و به آسانی قابلیت فشرده شدن اشتباهی را دارد و همچنین دکمه Power بواسطه در پائین قرار گرفتن زیاد در دسترس نیست.
– نبود پنجره دید
– در حالت عکاسی پانوراما (جائیکه با گرفتن چند تصویر از زوایای یک نما یک تصویر 180 درجه در فتوشاپ تولید میگردد) عکس های اصلی ذخیره نمی شوند.
– ساپورت نکردن از پورت پر سرعت USB 2.0

Kodak Easyshare V610 چند ماهی ست که وارد ایران نیز شده است و با گارانتی آرش ویژن و با قیمتی در حدود 500 هزار تومان (گران است نه؟) در دسترس است.

ارسال یک پاسخ