علت تداخل گریپ‌فروت با داروها

4
3855

علت تداخل گریپ فروت با اثر داروها چیست؟ آب گریپ فروت چه تاثیری بر نحوه جذب داروها در بدن دارد؟ اگر شما هم خدای نکرده مصرف کننده داروهای ضد فشار خون یا سایر داروهای قلبی عروقی هستید خواندن ادامه مطلب می تواند برای شما مفید باشد.

پژوهشگران تركیبی را در آب گریپ فروت یافته ،اند كه بر چگونگی جذب برخی داروها در بدن تاثیر می ،گذارد .احتمال دارد بتوان از این تركیب برای كمك به مصرف دوز كمتر دارو در برخی بیماران استفاده كرد.
به گزارش رویترز هلث از واشنگتن، برخی از بیماران از نوشیدن آب گریپ فروت به دلیل تاثیراتش بر سوخت و ساز داروها اجتناب می ،كنند درحالی كه سایرین به دلیل خاصیت این میوه داروهای خود عمدا را با آب گریپ فروت مصرف می ،كنند .
بر پایه این گزارش، یك آنزیم روده ،ای به نام ‪ CYP3A‬تا حدودی داروها را در هنگام جذب در بدن از بین می ،برد. اما آب گریپ فروت ( برخلاف سایر آب میوه ،ها) در كار ‪ CYP3A‬مداخله می ،كند و بدن می ،تواند میزان بیشتری از دارو را جذب كند .
دكتر “پل واتكینز” از دانشگاه كارولینای شمالی در “چاپل هیل” و همكارانش می ،گویند ماده ،ای را در آب گریپ فروت كشف كرده ،اند كه علت این تاثیر گریپ فروت است و “فورانوكومارین” ‪ Furanocoumarin‬ نام دارد.
وی افزود اكنون می ،توان آب گریپ فروت فاقد فورانوكومارین را برای بیمارانی كه باید از خوردن این میوه خودداری كنند به بازار عرضه كرد.
برای آزمون این نظریه كه فورانوكومارین تركیب مورد نظر است، واتكینز و همكارانش این ماده را از آب گریپ فروت جدا كردند.
آنها در این مطالعه ‪ ۱۸‬مرد و زن را كه بطور مرتب داروهای مختلفی را از جمله آسپرین و قرص ،های جلوگیری از بارداری مصرف می ،كردند، مورد بررسی قرار دادند.
این بیماران در بیمارستان ناشتایی یك دوز داروی فشار خون “فلوپیدین” ‪ Felopidine‬با نام تجاری “پلیندیل” ‪ Plendil‬به همراه آب طبیعی گریپ فروت، یا آب گریپ فروت بدون فورانوكومارین و یا آب پرتقال خوردند.
سپس آنها بطور عادی شروع به خوردن و نوشیدن كردند و خونشان بطور منظم تمام روز آزمایش می ،شد .
در این مطالعه دیده شد میزان پلیندیل در خون داوطلبانی كه آب گریپ فروت معمولی می ،نوشیدند، ‪ ۶‬تا‪ ۲۳۰‬درصد بیشتر بود.
آنها گزارش دادند، نوشیدن آب گریپ فروت بدون فورانوكومارین و آب پرتقال هیچكدام چنین تاثیری نداشتند.

منبع : Reuters Health

4 دیدگاه

  1. من دانشجوی ژنتیکم دارم درباره ی فارماکوژنومیکس مقاله میدم.شما میتونید کمکم کنید؟
    (فارماکوژنومیکس یعنی تعیین دوز دارو یا ساخت دارو متناسب با نقشه ی ژنتیکی فرد یا به عبارتی دیگر بررسی اثرات دارو بر ژن ها)

  2. سلام ابوذر هستم نمیدونم یادتون میآد یا نه خواستم عرض ادبی کرده باشم . شاد باشین مطلبی هم که نوشتین مثل همیشه زیبا بود و تاثیر گذار
    خدانگهدار

  3. همکار عزیز
    همانطور که ابتدای نوشته ام گفتم من هم با نظر شما در مورد مراجعه کنندگان( طلبکار) به داروخانه موافقم میدونم برای یه حق فنی ناقابل چه متلکهایی که نباید شنید برای اثبات اینکه قیمت فلان دارو گرون شده و قیمت روش مال قدیمه چه ناسزاهایی که نثار آدم نمیکنن و اینم درسته که فرهنگ مردممون که خود ما هم جزو همین مردم هستیم حالا حالاها کار داره که بهتر بشه و شاید اصلا با این وضعیت تازه بدترم بشه منتها اینکه میگید(( سالها درس های بدردنخور و سخت حاصلی جز ارائه یک مشت آدم بدردنخور به چرخه درمان این مملکت ندارد. آدمهایی که اگر خیلی خیلی زرنگ باشند تازه می شوند یک مشت بازاری که تمام هم و غمشان دوشیدن بیشتر آدمهای دیگر است. آدمهایی که تنها هر ۸ ساعت یکی و هر ۶ ساعت یک قاشق را بلدند و اگر هم هنر کنند و چیزهای بیشتری یاد بگیرند هم باز به کارشان نمی آید))یا (( چه می ماند از داروسازی وقتی تنها می فروشی آنهم جنسی را که حتی خودت هم اثرش را باور نداری. تو حتی وقت نداری ببینی دارویی که می دهی به فلان مادر و بچه و پیر و جوان داروی درست است یا مانند ده ها نسخه اشتباهی که روزانه در شهر پیچیده می شود دارویی عوضی و گاه مرگ آور است)) یه مقدار کم لطفی شماست پس این 70 میلیون نفری که تو مملکت زندگی میکنن چطوری خوب میشن وقتی سرما میخورن یا ……… بهر حال من منظورم مطالب بالا بود که بهتره برای عموم بازگو نشه. باآارزوی سلامتی برای شما دوست عزیز

ارسال یک پاسخ