نگاهی به فیلم شعبده باز

11
298

اگر نگاهی به سایت IMDB به عنوان بزرگترین دیتابیس سینمایی جهان بیندازید و فیلم شعبده باز(Illusionist) را بیابید نکته ای که جلب توجه می کند امتیاز بالایی است که بینندگان این فیلم به آن داده اند (Rating=7.7) و به نظر من هم نظر بینندگان صحیح است. با هم نگاهی می اندازیم به این اثر عالی.

فیلم شعبده باز محصول سال 2006 به کارگردانی نیل برگر کارگردان جوان و ناشناخته ای است که دومین فیلم خود را ساخته است و باید برایش آینده ای درخشان در نظر گرفت چرا که به خوبی موفق به خلق اثری جذاب و البته به یاد ماندنی شده است.

داستان فیلم شعبده باز به اوایل قرن بیستم یعنی سال 1900 بر می گردد. در شهر وین (اتریش) ، نوجوانی از خانواده ای پایین که مجذوب هنر شعبده بازی است عاشق دختری اشرافزاده می شود. خانواده دختر، پسر را تهدید می کنند و دختر را به منطقه ای نامعلوم می فرستند. پسرک سرخورده و تنها رهسپار کشورهای دوردست می شود و انواع فنون شعبده بازی را می آموزد و هنگامی که ۱۵ سال بعد به وین باز می گردد برای خودش آوازه ای بهم زده است. اما اینبار قضیه مشکلتر از قبل شده است چون عشقش را به زور نامزد ولیعهد اتریش کرده اند.

Illusionist Movie Poster

شاید بعد از خواندن ، طرح کلی داستان با خودتان بگویید این هم یک داستان معمولی عشق و هجران است اما نه. فیلم آنقدر هیجان در بیننده ایجاد می کند و فضا سازی ها آنقدر گرم و دیدنی است که براحتی گذر زمان را فراموش خواهید کرد.
یکی از مهمترین نقاط قوت فیلم، فضا سازی بسیار گرم و خاص فیلم است که بالشخصه کمتر در فیلمی دیده ام. این فضا سازی همراه با موسیقی بسیار درخشان و تاثیر گذار فیلیپ گلاس(Philip Glass) که دو هفته دیگر هفتاد ساله می شود توانسته حالتی مرموز، ماورایی و گرم به فیلم بدهد.
فیلم همچنین تعدادی از بهترین بازیهای سال ۲۰۰۶ را در خود دارد. ادوارد نورتون در نقش شعبده باز می درخشد. همچنین پل جیاماتی در نقش پلیسی که سایه به سایه اوست بازی برجسته ای دارد.
در مجموع فیلم اثری قابل قبول در نوع خود و به عنوان دومین اثر یک کارگردان، بسیار قابل توجه است. دیدن این فیلم را به همه دوستانم توصیه می کنم.

11 دیدگاه

ارسال یک پاسخ