نگاهی به فیلم شعبده باز

12
7346

اگر نگاهی به سایت IMDB به عنوان بزرگترین دیتابیس سینمایی جهان بیندازید و فیلم شعبده باز(Illusionist) را بیابید نکته ای که جلب توجه می کند امتیاز بالایی است که بینندگان این فیلم به آن داده اند (Rating=7.7) و به نظر من هم نظر بینندگان صحیح است. با هم نگاهی می اندازیم به این اثر عالی.

فیلم شعبده باز محصول سال 2006 به کارگردانی نیل برگر کارگردان جوان و ناشناخته ای است که دومین فیلم خود را ساخته است و باید برایش آینده ای درخشان در نظر گرفت چرا که به خوبی موفق به خلق اثری جذاب و البته به یاد ماندنی شده است.

داستان فیلم شعبده باز به اوایل قرن بیستم یعنی سال 1900 بر می گردد. در شهر وین (اتریش) ، نوجوانی از خانواده ای پایین که مجذوب هنر شعبده بازی است عاشق دختری اشرافزاده می شود. خانواده دختر، پسر را تهدید می کنند و دختر را به منطقه ای نامعلوم می فرستند. پسرک سرخورده و تنها رهسپار کشورهای دوردست می شود و انواع فنون شعبده بازی را می آموزد و هنگامی که ۱۵ سال بعد به وین باز می گردد برای خودش آوازه ای بهم زده است. اما اینبار قضیه مشکلتر از قبل شده است چون عشقش را به زور نامزد ولیعهد اتریش کرده اند.

Illusionist Movie Poster

شاید بعد از خواندن ، طرح کلی داستان با خودتان بگویید این هم یک داستان معمولی عشق و هجران است اما نه. فیلم آنقدر هیجان در بیننده ایجاد می کند و فضا سازی ها آنقدر گرم و دیدنی است که براحتی گذر زمان را فراموش خواهید کرد.
یکی از مهمترین نقاط قوت فیلم، فضا سازی بسیار گرم و خاص فیلم است که بالشخصه کمتر در فیلمی دیده ام. این فضا سازی همراه با موسیقی بسیار درخشان و تاثیر گذار فیلیپ گلاس(Philip Glass) که دو هفته دیگر هفتاد ساله می شود توانسته حالتی مرموز، ماورایی و گرم به فیلم بدهد.
فیلم همچنین تعدادی از بهترین بازیهای سال ۲۰۰۶ را در خود دارد. ادوارد نورتون در نقش شعبده باز می درخشد. همچنین پل جیاماتی در نقش پلیسی که سایه به سایه اوست بازی برجسته ای دارد.
در مجموع فیلم اثری قابل قبول در نوع خود و به عنوان دومین اثر یک کارگردان، بسیار قابل توجه است. دیدن این فیلم را به همه دوستانم توصیه می کنم.

12 دیدگاه

 1. یک فیلم کلیشه ای با داستان عشق پسر فقیر و دختر پولدار و پایانی که به آسانی میشد حدس زد. و کلی سوال که تا انتهای فیلم جوابی براشون پیدا نخواهید کرد. فقط بازیها و صحنه پردازی قویه

 2. واقعا نظرات دوستان عالی بود
  خیلی کمکم کرد تا نکاتی رو که از چشمم افتاده بود
  درک کنم
  البته من این فیلمو نصفه از تلویزیون دیدم
  ولی فیلم قشنگ وسرگرم کننده ای بود
  البته همین طور که دوستان دیگه هم اشاره کردن یه
  کمی فیلم شخصیت شاید بهتر بود ولی نظرم با
  خوندن آخرین انتقاد از بنائی عزیز کمی تغییر کرد
  و ترجیح میدم فعلا در مورد این دوفیلم بیشتر فکر کنم .ولی همیشه شعبده و زارهای اونها برای
  بشر سرگرم کننده بوده و ساختن فیلم هم در این زمینه برای فروش خوب داشتن یه جورایی می تونه
  فروش رو تضمین بکنه.
  به هر حال فیلم جالبی بود. دیدنشو به دوستان توصیه میکنم.

 3. به نظرم فيلم از مرحله زيبائي گذشته يه جور مسخي يا فرا رواني است نكات بسيار ظريف فيلم آنقدر زياد است كه با يكبار ديدن هرگز به همه آنها پي نمي بريد فقط يك انسان با اعتراض به وضع موجود مي تواند چنين فيلمي را بسازد فيلمي كه آدمهاي خرد و ساده انديش را به سخره گرفته ولي در عين حال وجودشان را براي رسيدن به اهداف انسان متعالي ضروري پنداشته درواقع اكثر انسانها از نظر فيلم تنها وسيله دستيابي به هدف كارگردان يا همان انسان برترند. فيلم آنقدر هيجان دارد كه شايد گاهي صداي قلبتان را از طريق گوش بشنويد.

 4. فیلم خیلی زیبائیه من کامل این فیلم رو دیدم ولی متاسفم که تلوزیون ما این فیلم رو مثل یک تکه گوشت قربانی تکه تکه و سانسورش کرد و نشون داد. واقعاَ‌ صحنه خاصی نداره و بیننده صرفاَ جذب محتوای فیلم میشه تا اینکه دنبال مسائل خارج از فیلم باشه !
  فقط یک سوال که برای من در این فیلم پیش اومد این بود که مسلم نشد که اون روحهایی که احضار میکرد فقط یک شعبده بود یا نه. چون اگر بگوئیم که شعبده بود پس چطور این ارواح را در خیابان و خارج از دسترس این شعبده باز نشان دادند؟! بطوریکه قادر بود میان جمعیت رفت و آمد کند و یا در ابتدای فیلم تصویر پیر مرد و درختی که غیب شدند این سوال را برای بیننده پیش می آورد که جواب این مسائل را در کجای فیلم باید جستجو کرد.

 5. با سلام
  فیلم شعبده باز را موفق به دیدن نمیشوم راستش نحوه اجرای آنرا از سایت معرفی شده متوجه نمیشوم
  خواهش میکنم راهنمائی بفرمایید

 6. سلام به شما.
  فیلم حیثیت یا Prestige رو هم دیدم. به نظر من پرستیژ از لحاظ کلاس سینمایی در رده بالاتری قرار می گیره. مفاهیم مورد اشاره در فیلم مورد نظر شما غنی تر و سیر روایی داستان استادانه تر پرداخته شده اند. در مجموع فیلم شعبده باز به نظر من در طیفی قرار می گیره که بیشتر تماشاگر عادی بهش علاقه مند می شن. به نوعی می تونم بگم سانتی مانتاله. ولی در مجموع هر دو اثر ، تماشایی هستند و ارزش دیدن رو دارند.

 7. این فیلمو من دیدم فیلم قشنگیه اما ضعف اصلی فیلم رو کردن دست فیلم در همان اول فیلم بود. بعدش معلوم نیست چه خبره ! تو یک سال دو فیلم در مورد شعبده بازی ساخته شده, اولی همین البته دومی فیلم زیبا و قشنگیه: اسمش حیثیت است اگه ندیدی دوست عزیز حتما ببین این فیلم فوق العاده بهتر از این فیلمه اما درکل فیلم خوبی بود.

ارسال یک پاسخ