Internet Explorer 9.0 سرعت یا امکانات مسئله این است

21
4357
دوشنبه گذشته بلاخره پس از دو سال شرکت مایکروسافت نسخه نهائی مرورگر اینترنتی نام آشنای خود یعنی Internet Explorer 9.0 را بصورت رسمی در اختیار علاقه مندان قرار داد این مرورگر که تقریبا به اندازه مجموع تمامی ورژن های قبلی خود شاهد ارائه نسخه های بتا بود بر طبق ادعای مایکروسافت سرعت بالاتر و امکانات جدیدی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. در مقاله پیش رو با بررسی مشخصات اصلی مرورگر جدید به نقاظ ضعف و قوت احتمالی آن خواهیم پرداخت. با ما همراه شوید.

بعنوان یک کاربر نچندان آماتور اینترنت بجز سالهای اولیه استفاده از این رسانه فراگیر تقریبا هیچگاه اینترنت اکسپلورر شرکت مایکروسافت را بعنوان یک مرورگر جذاب و کارآمد و جایگزینی مناسب برای رقابت با سایر مرورگرهای محبوب مثل Opera با سرعت رعد آسا، Google Chrome با سادگی و قدرت فوق العاده، Apple Safari با جلوه های گرافیکی زیبا و بلاخره در صدر همه آنها Mozila Firefox باثبات مثال زدنی و Add-Ons های بی نظیر نیافتم. این مسئله با اینکه بسیار سلیقه ایست و بسته به نوع کاربران قابل تغییر است اما جداول مقایسه ای و Benchmark های حاضر برای مرورگرها نیز تقریبا همیشه به ضرر IE و به نفع سایر رقبا در جریان بوده است. البته برد اصلی اینترنت اکسپلورر و دلیل ادامه حضور این مرورگر مشکل دار در کامپیوترهای شخصی و بخصوص در میان کاربران داخلی بدون هیچ شک و شبهه ای ارائه آن به همراه نسخه های متعدد سیستم عامل ویندوز و اجبار کاربران آماتور به استفاده از این ابزار برای دسترسی به اینترنت است امری که محدودیت در Uninstall کردن این برنامه و Default بودن آن در گشودن تمامی فرمت های مرتبط با وب به خوبی به این ماجرا اشاره دارد. استفاده از IE و عادت کردن بخش عظیمی از کاربران کمتر حرفه ای به این نرم افزار با اینکه در نگاه نخست مسئله ای کاملا شخصی و اختیاری به نظر می رسد اما آرام آرام مشکل تمام عیاری را مخصوصا برای طراحان وب و وب مسترها ایجاد می کند که شدت این مسئله در داخل کشور بدلائلی کاملا مشخص بسیار بیشتر از سایر نقاط جهان احساس می شود.

microsoft_internet_explorer_9.0_02.jpgاین مشکل که کابوسی برای طراحان وب به حساب می آید از زمان ارائه ویندوز XP و نسخه ششم اینترنت اکسپلورر ایجاد شد مرورگری که پس از گذشت سالهای متمادی هنوز هم تنها راه ارتباط با اینترنت برای بخش باور نکردنی از کاربران دنیای مجازی به حساب می آید و شاید برای شما هم جالب باشد اما در کمال تعجب باید بدانید که پس از گذشت نزدیک به 10 سال از ارائه IE 6.0 هنوز بیش از 47 درصد از خوانندگان سایت عصر نوشتن از این مرورگر ما قبل تاریخ برای مشاهده صفحات استفاده می کنند (اگر شما هم از اینترنت اکسپلورر استفاده می کنید می توانید از منوی Help و قسمت About حضور یا عدم حضور خود در میان این 47 درصد را امتحان کنید). علت اصلی استفاده از این مرورگر به طور کامل به انحصارگرائی مایکروسافت در این زمینه که البته در یکی دو سال گذشته با تصمیمات جهانی در این مورد تا حدودی تعدیل شده است باز می گردد جائیکه همانطور که اشاره شد IE6.0 در ویندوز XP بصورت Default نصب می شود و در غیاب مرورگر های دیگر تنها گزینه پیش روی کاربران است. علت استفاده گسترده از Windows XP در نزد کاربران ایرانی (و تا حدودی غیر ایرانی) نیز به این واقعیت باز می گردد که این سیستم عامل برخلاف دو برادر جوان تر خود یعنی ویستا و Seven به منابع سیستمی کمتر و در نتیجه سخت افزارهای بسیار ابتدائی تر و ارزان تری احتیاج دارد و کاربران داخلی که انتظار کارکرد مداوم از PC در طی سالیان دراز بدون ارتقا آن را دارند چاره ای بجز انتخاب این سیستم عامل بعنوان گزینه اول و آخر ندارند.

البته در این میان دلائل دیگری را نیز برای انتخاب ویندوز XP می توان بر شمرد جائیکه بسیاری از سخت افزارهای قدیمی مورد استفاده کاربران بدلیل همان مورد ذکر شده در بالا یعنی عدم ارتقا سخت افزاری از سوی کاربران تنها با ویندوز XP سازگارند و بعلت منسوخ شدن آنها در دنیای متمدن طبیعتا درایوری نیز برای آنها در ویندوز های جدیدتر ارائه نمی شود. این مسئله با شدت کمتر در برخی موارد نرم افزاری نیز اتفاق می افتد که البته ارائه نسخه های جدید نرم افزارها که با ویندوزهای جدید نیز سازگارند تا حدودی از شدت این ماجرا در سطح جهانی کاسته است هرچند که خیل عظیمی از کاربران علاقه ای به ارتقا نرم افزار خود نداشته و هنوز هم ضمن استفاده از همان نسخه قدیمی منطبق با ویندوز XP و با تاکید بر این نکته که این نسخه با سیستم عامل های جدید سازگار نیست دلیلی به ظاهر منطقی برای عدم ارتقا به ویندوز های بالاتر ارائه می دهند. باری اندکی از بحث اصلی به دور افتادیم بدین ترتیب ثمره استفاده از ویندوز های منسوخ همراه با چاشنی انحصاری مایکروسافت همچنان اینترنت اکسپلورر را در کنار سایر مرورگرهای پیشرفته که در طی سالهای اخیر و در دایره در جا زدن های IE به پیشرفت فوق العاده ای دست یافته اند نگه داشته است. اما بلاخره مایکروسافت نیز ظاهرا پس از مدتها تغییرات مشخصی را در مرورگر سالخورده خود داده است و تولد IE 9.0 پس از دو سال از ارائه نسخه هشتم این مرورگر و همزمانی آن با نسخه انقلابی Firefox 4.0 که در سه روز آینده منتشر می شود نوید بخش اتفاقات تازه ای در این نرم افزار پر استفاده است. چرخش استراتژی مهمترین نکته جدید در ساختار این مرورگر است و مایکروسافتی که در سال 2009 اعتقادی به نقش Benchmark ها در نمایش کیفیت یک مرورگر نداشت و با نادیده گرفتن سرعت یک مرورگر امنیت و پایداری را المان های مهم در یک Web Browser می دانست حالا با چرخشی مشهود  به Benchmark ها استناد کرده و سرعت را جزئی کلیدی در محصول جدید خود می داند. مشخصات جدید IE 9.0 و مقایسه برخی قابلیت های کلیدی آن آن با دیگر مرورگرها همچون فایر فاکس و گوگل کروم موضوع بحث ادامه این مقاله است.

microsoft_internet_explorer_9.0_03.jpgنصب IE 9.0 با دریافت دانلودر آن از سایت مایکروسافت و اجرای این فایل آغاز می شود در ابتدا اگر از آپدیت های غیر رسمی موسوم به Beta بروی ویندوز استفاده شده باشد (نظیر چیزی که این روزها در بازارهای داخلی به نام سرویس پک شماره یک ویندوز هفت ارائه می شود در حالیکه اصولا هنوز چنین آپدیتی ارائه نشده است) پیغامی مبنی بر اجبار حذف این آپدیت ها ارائه می شود و پس از حذف این آپدیت ها نصب انجام می شود. پس از پایان نصب به مانند همگی دیگر نسخه های این مرورگر و برخلاف تمامی مرورگرهای پیشرفته نیاز است تا کامپیوتر یک بار ریستارت شود که این از همین ابتدا یک نکته منفی به حساب سوگلی مایکروسافت واریز می کند. مرورگر جدید نه تنها در آیکون خود با تغییر ظاهر روبرو شده بلکه در محیط داخلی نرم افزار نیز تغییرات مشخص و کاملی را تجربه کرده است جائیکه در بخش بالائی به فرم نسخه در راه فایرفاکس از دکمه بزرگتری برای back در مقایسه با forward استفاده شده و menu bar نیز که بصورت پیشفرض پنهان است در زیر نوار آدرس قرار دارد. از جمله تغییرات قابل ذکر در منوهای مرورگر باید به نوار موسوم به Command bar اشاره کرد که علاوه بر دکمه های میانبری سریع برای باز کردن Homepage، فید سایت و پرینت دارای سه زیر منو با نام های Page، Safety و Tools است که تقریبا بطور کامل نیاز به استفاده از منوهای کلاسیک را از میان برده اند و با کمک این سه به اکثر قسمت های پر کاربرد می توان دسترسی داشت.

microsoft_internet_explorer_9.0_04.jpgاز نکات ظاهری مرورگر که بگذریم به اصلی ترین موارد کارکردی IE 9.0 می رسیم. مهمترین قابلیت IE 9.0 که از اولین نسخه های بتای آن نیز صحبت فراوانی در رابطه با آن می شد استفاده از موتور گرافیکی یا GPU اصلی و سخت افزاری سیستم برای سرعت بخشیدن به عملیات رندر کردن تصاویر گرافیکی و متحرک است این قابلیت که البته امکان غیر فعال کردن آن از طریق منوهای داخلی وجود دارد نه تنها بطرز مشهودی به نمایش تصاویر گرافیکی بهبود می بخشد بلکه امکان استفاده از مرورگر برای یکی از کارکردهای جدید Browser ها یعنی بازی های با کیفیت تحت وب نیز فراهم می آید. نکته جالب توجه در مورد این قابلیت، هوشمند بودن نسبی آن است جائیکه بر طبق گفته های مایکروسافت، مرورگر امکان تشخیص میزان گرافیک مورد نیاز صفحه و استفاده کردن یا نکردن از گرافیک سخت افزاری سیستم را خواهد داشت. از جمله تست های در نظر گرفته شده برای نمایش قدرت IE 9.0 در این رابطه باید به تست تانک ماهی که تصویر آن در بالا مشاهده می شود اشاره کرد در این تست، آکواریومی با ماهی های فراوان که تعداد آنها از یک تا 1000 قابل تغییر است نشان داده می شود و قدرت مرورگر در نمایش تعداد فریم در ثانیه حرکت ماهی ها معیاری برای قدرت گرافیکی مرورگر قلمداد می شود. در این تست و در یک مونیتور Full HD مرورگر IE 9.0 در حالت نمایش 100 ماهی و در وضوح 871×1920 پیکسل به رقمی مابین 36 تا 37 فریم دست یافت این در حالیست که در فایر فاکس با وضوح 860×1920 پیکسل و در حالت نمایش 100 ماهی نرخ فریم ها به 6 تا 8 فریم در ثانیه و در گوگل کروم با وضوح 971×1920 پیکسل به 16 تا 21 فریم در ثانیه، در Opera با وضوح 883×1920 به 16 تا 20 فریم در ثانیه و بلاخره در سافری نیز با وضوح 871×1920 به رقم بسیار پائین 1 فریم در ثانیه سقوط کرد که به روشنی میزان تفاوت اینترنت اکسپلورر با نمونه های مشابه را به نمایش می گذارد. استفاده اینترنت اکسپلورر از منابع گرافیکی سیستم با اینکه تاثیر مشهودی بر کیفیت کار مرورگر در بخش گرافیکی بر جای می گذارد اما علاوه بر کند کردن مشهود سیستم مخصوصا در کامسپوترهای فاقد گرافیک جداگانه بصورت بالقوه می تواند در برخی موارد به ویژه در کامپیوترهای همراه و تبلت های مبتنی بر ویندوز اثر منفی بروی مصرف باتری دستگاه داشته باشد هرچند که مایکروسافت بارها و بارها بر هوشمند بودن این قابلیت و عدم استفاده دائمی از آن تاکید کرده است. علاوه بر تست تانک ماهی در صفحه در نظر گرفته شده برای این موضوع در سایت مایکروسافت بخش های دیگری نیز در این قسمت دیده می شود که از جمله آنها می توان به سایت های دموی مبتنی بر HTML5 و نمایش قابلیت های IE 9.0 در قالب دموهای گرافیکی اشاره کرد.

microsoft_internet_explorer_9.0_05.jpgیکی دیگر از جنبه های اهمیت IE 9.0 عملکرد آن در تست های مرتبط با جاوا اسکریپت است تست هائی که مایکروسافت برای به مبارزه طلبیدن رقبا در قالب Benchmark های متعدد تلاش بسیاری در جهت بهینه سازی مرورگر خود نموده است از جمله این تست ها می توان به تست Sunspider JavaScript benchmark  اشاره کرد که با سرعت 350 تا 375 میلی ثانیه برای IE 9.0 انجام شد این در حالی ست که انجام این تست در فایرفاکس و کروم به ترتیب در حدود 1277 میلی ثانیه و 408 میلی ثانیه به طول انجامید که به روشنی سرعت و کیفیت IE 9.0 و برتری و سرعت فوق العاده کروم نسبت به فایر فاکس در این زمینه را به نمایش می گذارد البته این تنها یکی از تست های صورت پذیرفته در این رابطه است و برخی دیگر از benchmark ها مثل Peacekeeper همچنان اینترنت اکسپلورر جدید را با فاصله ای فراوان پشت سر کروم قرار می دهند.
microsoft_internet_explorer_9.0_06.jpg

از جمله موارد جدید دیگر در IE 9.0 به امکان فیلتر کردن محتوای ActiveX در آن باز می گردد جائیکه در منوی Tools گزینه جدیدی به نام Filter ActiveX افزوده شده که با تیک دار کردن آن در هنگان بازدید از یک سایت با محتوای ActiveX تمامی باکس های دارای این محتوا Disable می شوند و آیکون آبی رنگی به گوشه باکس نمایش آنها و همچنین به نوار آدرس افزوده می شود که با کلیک کردن آن و زدن دکمه Turn off ActiveX filtering و Refresh اتوماتیک صفحه که بلافاصله پس از زدن این دکمه صورت می گیرد تمامی محتوای ActiveX بار دیگر لود می شود. از جمله نکات مثبت در مورد این قابلیت حفظ حالت نمایش یا عدم نمایش محتوای ActiveX در نوبت های بعدی بازدید از سایت مورد نظر است.

برخی دیگر از قابلیت های مهم IE 9.0 را می توان بصورت تیتر وار در قالب این موارد بیان کرد:

microsoft_internet_explorer_9.0_07.jpg

– Addon Performance Adviser: کنترل Addon ها و جلوگیری از تاثیر گذاری آنها بروی عملکرد مرورگر
– Download Reputation: توسط این ابزار دانلودهای بدون مشکل از نمونه های مشکل زا و دارای ویروس و بد افزاز بصورت اتوماتیک تفکیک می شوند.
– Browser Hang: این قابلیت جالب هنگ کردن مرورگر را تنها به tab حاضر در آن محدود کرده و سایر قسمت های مرورگر از این هنگ بر کنار مانده و به کار خود ادامه می دهند.
– DNT Support : این قابلیت که به نام DNT یا Do Not Track شناخته می شود از ثبت اطلاعات کاربر و اصطلاحا Track کردن فعالیت های وی در حین گردش در اینترنت که بعدها می تواند به مصارف تبلیغاتی و نامطلوبی ختم شود جلوگیری می کند این عملیات در حال حاضر بجز در IE 9.0 بصورت نچندان کامل در نسخه چهارم فایر فاکس نیز دیده می شود.
– Mixed Content Block: توسط این قابلیت وب سایت هائی که به ظاهر با فرمت ایمن https ظاهر می شوند اما عملا به یک سایت غیر ایمن http برای دزدیدن اطلاعات کاربر متصل می شوند شناسائی و block می شوند. برای نمایش این قابلیت از یک سایت غیر واقعی بانک استفاده شده که در میان مرورگرها تنها IE 9.0 و کروم قادر به شناسائی جعلی بودن آن می شوند.
– Pin Site Catalog: توسط این قابلیت می توان برخی از وب سایت ها را به همان شیوه افزودن برنامه ها به Taskbar با Drag کردن آیکون آنها اصطلاحا Pin کرد که این برای دسترسی سریع و بی واسطه به این وب سایت ها کاملا موثر به نظر می رسد. لیست برخی از این وب سایت ها را می توان در اینجا مشاهده کرد
– امکان Pause کردن دانلود در حین تماشای فیلم ها بصورت Streaming
– پشتیبانی از کدک WebM با موتور گرافیکی جدید برای نمایش ویدئوها
– پشتیبانی از CSS دو بعدی در نمایش زاویه دار تصاویر
– امکان قرار دادن یک علامت سوال قبل از عبارت نوشته شده در آدرس بار برای جستجوی بی واسطه آن عبارت توسط موتورهای جستجو

microsoft_internet_explorer_9.0_08.jpgاینترنت اکسپلورر 9.0 در مجموع گام بلند و قابل تقدیری از سوی مایکروسافت در بهبود عملکرد مرورگر این شرکت است جائیکه سرعت در بازگشائی وب سایت ها، استفاده از GPU در تحلیل گرافیکی و نکات امنیتی بسیار پیشرفته از نکات مثبت این مرورگر به حساب می آیند و در سوی مقابل نیز ظاهر کاملا ساده و Add on های بسیار ابتدائی و غیر قابل مقایسه با فایرفاکس از جمله موارد منفی در رابطه با این مرورگر محسوب می شوند. دانلودر اینترنت اکسپلورر 9.0 را می توانید ازاین لینک دریافت کنید.

پی نوشت: لطفا اگر از اینترنت اکسپلورر استفاده می کنید ورژن مرورگر خود را در بخش Help>> About چک کنید و اگر هر عددی غیر از 8 یا 9 در این بخش نوشته شده است برای سرعت بالاتر، گرافیک پیشرفته تر و از همه مهمتر امنیت بیشتر مرورگر خود را از طریق این لینک به آخرین نسخه آپگرید نمائید.

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏ نوشته شده درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

21 دیدگاه

ارسال یک پاسخ