Nokia N78 رخت نو بر قامت نوکیا

67
8502

چیزی نزدیک به دو ماه پیش، دنیای موبایل را طوفانی به نام نمایشگاه بارسلون در نوردید، نمایشگاهی که در آن شرکتهای مختلف موبایل آنچنان خال های آسی را رو کردند که پیش از این تصور آنها نیز نمی رفت. غرفه نوکیا نیز چون همیشه از این حضور پر مهره بر کنار نبود. Nokia N78 یکی از محصولات فوق العاده نوکیا در این نمایشگاه بود که اتفاقا از اولین مدل هایست که به بازار عرضه خواهد شد. با ما در نگاهی کامل به این گوشی همراه شوید.

مدل و نام Nokia N78
ابعاد 15.1×49×113میلی متر
وزن 101.8 گرم
صفحه نمایش 2.4 اینچ
320×240 پیکسل
قابلیت نمایش 16 میلیون رنگ
دفترچه تلفن نامحدود وابسته به حافظه داخلی
کارت حافظه+حافظه داخلی Micro SD+70MB+96MB
ارتباطات GSM چهاربانده+GPRS+EDGE+3G+Bluetooth
سیستم عامل Symbian OS, S60 rel. 3.2 FP2
پردازنده ARM11 با فرکانس 369 مگاهرتز
وضوح دوربین 3.15 مگاپیکسل با قابلیت فوکوس اتوماتیک
حداکثر وضوح فیلمبرداری VGA با 15 فریم در ثانیه
ظرفیت باتری 1200mAh

بدون شک حضور فوق العاده و محبوبیت تکرار نشدنی محصول پر طرفداری همچون N73 که هنوز نیز با قدرت ادامه دارد یکی از دلایل عمده ایست که نوکیا را به فکر ساخت جایگزین قدرتمندی برای آن در سالهای آینده، انداخته است و Nokia N78 مطمئنا حاصل این تفکر آینده نگر نوکیا ست. اما نگاهی به محصولات جدید نوکیا که در حال حاضر در بازار حضور دارند، کمی آینده محصولی همانند N78 را در پرده ای از ابهام فرو می برد، چرا که با اینکه مسابقه  افزایش مگاپیکسل در رقم 5 برای سالی که در پیش رو داریم تقریبا تثبیت شده است و نوکیا در این رده با فروش بالایی که از N82 وN95 8G نصیبش می شود کاملا راضی به نظر می رسد، آیا عرضه محصولی همانند N78 بعنوان یکی از تاپ ترین های نوکیا در سال 2008 (که با بهره گیری از یک دوربین متوسط در رده تصویر حرف چندانی برای گفتن ندارد)، چه منطقی را در پس خود دارد. از طرف دیگر استفاده از ورژن جدید سیستم عامل و قابلیت هایی که در قیاس با بزرگان دوربین دار نوکیا، نصیب کاربران N78 می شود کار را بیش از پیش پیچیده تر می کند و تازه این پایان ماجرا نیست چرا که وقتی صحبت از قیمتی که نوکیا برای این محصول خود برگزیده است می شود، مسئله بغرنج تر نیز می شود: زمزمه های به گوش رسیده از نوکیا حاکی ست که در قیاس با N82، قیمتی که احتمالا برای N78 در نظر گرفته خواهد شده چیزی نزدیک به 70 یورو پائین تر خواهد بود و این شاید انتخاب را برای عمده کاربران معمولی که گوشی خود را از روی صدا و دوربین انتخاب می کنند بسیار راحت کند: N82 . شاید تنها راه پیش روی نوکیا برای تکرار رویای فروشی همچون N73 برای این محصول جدید خود کاهش شدید قیمت ورود به بازار آن باشد، امری که تا دو سه ماه آینده کاملا مشخص خواهد شد.

nokia_n78_2.jpg

 

در یک بررسی مختصر، مشخصات و ساختار بکار گرفته شده در N78 شباهت نزدیکی با محصول دیگر نوکیا یعنی N82 دارد. در اینجا صرفنظر از ظاهر Candy بکار گرفته شده در هر دو دستگاه از لحاظ ابعاد نیز می توان این دو را در یک کلاس قرار داد. ابعاد دقیق Nokia N78 عبارتند از :15.1×49×113 میلیمتر با وزن 102 گرم که در مقام مقایسه با N82 یک میلیمتر بلندتر و چیزی نزدیک به 2 میلیمتر باریک تر شده است، کاهش وزن ناشی از این Slim شدن دستگاه نیز چیزی حدود 13 گرم می باشد. در یک مقایسه رخ به رخ ظاهر هر دو گوشی شباهت فراوانی به یکدیگر دارد که شاید بارز ترین آنها استفاده از D-Pad مشابه در هر دو بهمراه استفاده از دکمه اختصاصی Multimedia Menu در کنار آن باشد. البته صفحه کلید مسطح و ظاهر کاملا براق دستگاه به نوعی یادآور N81 نیز می باشد ولی در قیاس میان N81 و N82 از یک طرف و N78 از طرف دیگر، بدون شک در برخورد اول نمی توان آن جذابیت و اشرافیت موجود در دو گوشی قبلی را در N78 سراغ گرفت.
یکی از موارد تازه ای که در طراحی N78 بکار گرفته شده است مسئله رنگ گوشی ست که برای اولین بار سه رنگ موجود برای N78 ، تنها قسمت پشت گوشی و در حقیقت کاور باتری آن را تغییر رنگ می دهند و رنگ مشکی روی آن در هر سه مورد بدون تغییر می ماند. سه رنگ موجود برای دستگاه عبارتند از آبی، قهوه ای و سفید.
در برخورد اول صفحه نمایش 2.4 اینچی مهمترین قسمتی ست که به چشم می آید این صفحه نمایش با رزولوشن 320×240 پیکسل و توانائی نمایش 16 میلون رنگ همانی ست که در این کلاس انتظار داریم و از لحاظ ابعاد و کیفیت دقیقا همانی ست که در N82 و N81 نیز دیده بودیم. کیفیت این صفحه نمایش در محیط های مختلف نوری کاملا رضایت بخش و خوب می باشد. در کل مدتها هاست که به دیدن صفحه نمایش های بسیار با کیفیت در این رده قیمتی از برندهای مختلف عادت کرده ایم و شاید یافتن نمونه ای که با قرار داشتن در رده گراتقیمت، دارای یک صفحه نمایش خوب نباشد کار بسیار مشکلی ست.
بربالای صفحه نمایش حس گر تنظیم نور بهمراه دوربین دوم تماس های ویدئویی جای گرفته است. اسپیکر برقراری تماس و همچنین نام مدل از دیگر موارد قابل ذکر در این قسمت می باشند.

nokia_n78_3.jpg

در زیر صفحه نمایش صفحه کلید دستگاه دیده می شود که از هر لحاظ می توان آن را نسخه مشابه ای از N81 دانست. استفاده از دکمه های کاملا نشسته بر کف و همچنین دکمه های سبز و قرمز (نچندان راحت) جانبی از شباهت های مشهود این دو می باشد. درست در زیر صفحه نمایش دو کلید Soft-Key سفید رنگ قرار گرفته اند که کمی پائین تر به D-Pad بزرگ دستگاه و دکمه اختصاصی Multimedia Menu منتهی می گردند. دکمه های جانبی سبز و قرمز نیز همچون N81 در دو طرف این قسمت جای گرفته اند. در ادامه و در پائین ترین قسمت نیز دکمه های C و ورود به منو دیده می شوند. یکی دیگر از تشابه های میان N81 و N78 استفاده از D-Pad حساس به تماس در گوشی ست که این بار و به لطف استفاده از سیستم عامل جدید Symbian 9.3 در ساختار دستگاه امکان استفاده از این قابلیت در تمامی منوهای گوشی فراهم شده است، اگرچه این قابلیت منتقدان و طرفداران خود را دارد، ولی آنچه بشخصه از آن تجربه نموده ام این است که با کمی تمرین می توان به راحتی از آن در تمامی منوها سود جست. در ادامه و در پائین ترین بخش، صفحه کلید عددی دستگاه دیده می شود که با اینکه در ابعاد و میزان Feedback می توان آن را با نمونه موجود در N81 برابر دانست ولی وجود نوارهای برجسته افقی در محل سطور، کمی از این شباهت می کاهد. این نوارها که در مرکز دارای یک برجستگی کوچک هستند با اینکه در هنگام تایپ نقش یک تکیه گاه را بخوبی ایفا می کنند ولیکن با اینحال در هنگام  دسترسی به خطوط میانی مخصوصا برای افراد با انگشتان بزرگ، آنچنان خوشایند نیستند. در کل تجربه استفاده از این صفحه کلید با اینکه آنچنان که انتظار داریم فوق العاده نیست ولی چندان بد و نا کارآمد نیز به حساب نمی آید. نور پس زمینه تمامی کلیدها سفید کاملا پر نور و یکنواختی ست که در کنتراست با رنگ مشکی بدنه ترکیب کاملا خوانائی را بوجود می آورد.

nokia_n78_4.jpg

 

در سمت چپ دستگاه درست همانند N82، پورت اتصال Micro USB قرار دارد که کم کم نوکیا در پی تثبیت آن بعنوان یک استاندارد در تمامی محصولات خویش می باشد. اسلات کارت Micro SD که با یک پوشش پلاستیکی محافظت می شود بهمراه محل اتصال شارژر و یکی از اسپیکرهای اصلی دستگاه از دیگر المان های موجود در این قسمت می باشد.

nokia_n78_5.jpg

 

در سمت راست گوشی در یک نگاه می توان غیبت یکی از کلیدهای سالهای اخیر نوکیا در Camera Phone های خود را به وضوح مشاهده کرد: دکمه اختصاصی ورود به گالری، که با حذف آن تنها قسمتهای موجود در این سمت گوشی شامل Rocker تغییر حجم صدا، بهمراه شاتر دوحالته دوربین و اسپیکر دوم گوشی می باشد. از دیگر تغییرات نسبت به N82 در این زمینه می توان به قرار دادن اسپیکرهای استریو دستگاه در طرفین گوشی اشاره کرد.

 

در قسمت بالا نیز پورت 3.5 میلیمتری اتصال هدست بهمراه دکمه Power دیده می شوند. در قسمت پائین گوشی تنها المان مشهود میکروفون برقراری تماس می باشد.

nokia_n78_7.jpg

 

قسمت پشت گوشی گذشته از رنگ و نقش های بکار گرفته شده در آن، دقیقا همانی ست که درN81 نمونه آن را دیده بودیم. در اینجا و در بالاترین نقطه لنز دوربین 3.2 مگاپیکسلی دستگاه دیده می شود که حک شدن نام کارل زایس بر قاب پیرامونی اش نوید کارکرد مناسبی از آن را می دهد. تک فلش LED دستگاه بدون آینه عکاسی از خود شباهت های این قسمت با N81 را تکمیل می کند. با گشودن کاور این قسمت، باتری 1200mAh گوشی پدیدار می شود که فارغ از اعداد 5 ساعت مکالمه و 225 ساعت در حالت Stand-by می تواند به راحتی در یک استفاده رو به بالا تا 3 روز پاسخگوی کاربر باشد که در قیاس با نمونه 1050mAh بکار گرفته شده در N82 زمانهای بسیار بالاتری را کسب می کند هرچند که این زمان های بالاتر به طور کامل مدیون افزایش ظرفیت باتری نیست و این عملکرد سیستم عامل جدید است که فرایندهای باتری خور دستگاه را به خوبی تعدیل کرده است. بعنوان مثال این باتری برای گوش دادن به موسیقی تا 24 ساعت، برای فیلمبرداری مداوم تا 215 دقیقه و برای پخش ویدئو حداکثر تا 280 دقیقه دوام دارد که زمانهای بسیار بالاتری نسبتا به رقبا می باشند. زمان مورد نیاز برای شارژ مجدد این باتری نیز چیزی نزدیک به 2 ساعت می باشد.
با روشن کردن دستگاه تغییرات تحت سیستم عامل جدید همه جا خود را به نمایش می گذارد، این تغییرات همانطور که پیشتر نیز در اینجا به تفصیل به آنها پرداختیم، گذشته از موارد بنیادی نظیر سیستم Demand Paging شامل موارد ظاهری فراوانی نیز می شوند. در صفحه Stand-by مهمترین موارد قابل ذکر، تغییرات صورت گرفته در Active Stand-by است که گذشته از امکان به نمایش درآمدن به فرم همیشگی، می توان آن را به فرم عمودی نیز مرتب نمود که با قرار گرفتن بروی هر آیکون در این ستون، زیر منوهای این قسمت در سمت راست به نمایش در می آیند. همچنین منوی تازه تاسیس Stand-by Theme برای ایجاد تغییرات در این قسمت در نظر گرفته شده است. افزایش دکمه های Soft-Key موجود در زیر صفحه نمایش از دو به سه نیز از موارد مشهود دیگر در این اینترفیس جدید به حساب می آید. در درون منوی اصلی نیز همانطور که قبلا گفتیم مهمترین تغییر گذشته از ظاهر تغییر یافته آیکون ها، حذف یکباره منوی گالری ست، که محتویات آن در قالب دو منوی جدید Photos و Video Centre جای گرفته اند.
دسترسی سریع به Task Manager از طریق Soft-Key سمت چپ در تمامی منوها از دیگر موارد قابل ذکر در Symbian جدید محسوب می شود. جائیکه بدون احتیاج به فشردن طولانی مدت بروی کلید منو، می توان همواره برنامه های درحال اجرا را یکجا و در یک ساختار گرافیکی جدید مشاهده نمود همچنین تعدد برنامه هایی که در این منو قابلیت جایگذاری دارند اشاره تلویحی نوکیاست به امکان Multi Tasking موجود در گوشی. نمایش تمام صفحه عکس شخص تماس گیرنده و همچنین تغییرات مشخص در Multimedia Menu از دیگر تغییرات نسخه FP2 از سیستم عامل Symbianمحسوب می شود (در این مورد بطور کامل در بررسی سیستم عامل جدید قبلا بحث شده است).
دفترچه تلفن بکار گرفته شده در دستگاه اما آنچنان تغییر خاصی نسبت به نمونه های پیشین ندارد در اینجا مانند قبل با یک نمونه بدون محدودیت روبرو هستیم که تنها عامل محدود کننده در آن حافظه خالی دستگاه می باشد در اینجا همانند قبل می توان اطلاعات بسیار زیادی را در رابطه با هر کنتاکت اضافه نمود و حتی در صورت موجود نبودن اطلاعات مورد نظر ما در لیست می توان اقدام به ایجاد کردن آنها کرد. از تغییرات قابل ذکر در این منو اختصاص یک شماره و یک ایمیل پیشفرض به هر کنتاکت است که در صورتیکه با شماره ها و یا ایمیل های متعددی از یک شخص روبرو باشیم در هنگام تماس با وی احتیاج به مرور تمامی مشخصات نداشته باشیم. یکی دیگر از موارد قابل ذکر در این قسمت امکان قرار گرفتن همزمان یک کنتاکت در چندین گروه مختلف می باشد. منوی اطلاعات تماس ها نیز دچار تغییرات زیادی نشده است در اینجا همانند قبل با قسمتهایی برای دسترسی به تماس های مختلف در گوشی و همچنین اطلاعات تکمیلی همانند تاریخ، مدت و نوع تماس روبرو هستیم که همانند قبل وضعیت ارتباطات Data در دستگاه نیز بطور کامل در این قسمت به نمایش در می آید.
در رده امکانات سخت افزاری اما در مقایسه با N82 سعی شده است که با پائین آوردن مشخصات، در هزینه های دستگاه کاملا صرفه جوئی شود چرا که برخلاف پردازنده TI OMAP2420 موجود درN82، این بار از پردازنده تک هسته ای ARM11 با فرکانس 369 مگاهرتز استفاده شده است. در اینجا با استفاده از 96 مگابایت RAM که در اولین استفاده 45 مگابایت آن در اختیار کاربر قرار میگیرد کارکرد کاملا رضایت بخشی در اجرای Application های مختلف، مشاهده می گردد. حافظه داخلی بکار گرفته شده در دستگاه نیز رقمی نزدیک به 70 مگابایت است که با استفاده از کارت حافظه Micro SD دستگاه قابل افزایش است که این افزایش سایز کاملا بدون محدودیت می باشد. شنیده ها حاکی از آن است که نوکیا پس از مدتها N78 را با یک کارت 2 گیگابایتی به بازار عرضه می کند.

nokia_n78_8.jpg

یکی از مشخصات همیشگی گوشی های سری N تاکید بر اجرای بی نقص موسیقی در آنها می باشد که این ماجرا در N78 نیز به خوبی رعایت شده است و وجود هدست و ریموت کاملا مشابه باN81 دلیل دیگری ست بر این مدعا که می بایست برخلاف N73 ، این بار N78 را یک گوشی موسیقیائی بدانیم تا یک Camera Phone . پخش کننده موسیقی در اینجا همانطور که قبلا نیز گفتیم در قیاس با نمونه های قبلی سیستم عامل تغییر چندانی نکرده است و در صفحه اصلی آن المان های استانداری همچون نام و تصویر آلبوم بهمراه کنترل های پخش مشاهده می شوند. از تغییرات موجود در این قسمت افزوده شدن FM Transmitter به دستگاه برای انتقال آهنگ های در حال پخش به گیرنده های FM و دیگری تغییرات موجود در قسمت ادیت اکولایزرها می باشد. فرمت های مورد پشتیبانی توسط این پلیر عبارتند از : WMA، M4A، AMR، MIDI، MP3 و گروه AAC . صدای پخش شده توسط اسپیکرهای N78 را می توان در یک مقایسه کلی نسخه برابر اصلی از نمونه ای که در N81 دیده بودیم دانست. چرا که در اینجا نیز با اینکه با کیفیت بسیار بالایی روبرو هستیم ولیکن در طرف مقابل صدای پخش شده توسط این اسپیکرها به هیچ عنوان یک موزیک باز حرفه ای را ارضا نمی کند، داستانی که در مورد هدست های متوسط آن نیز صادق می باشد، البته با تعویض هدستهای آن با یک نمونه مناسب به صدای فوق العاده ای دست می یابیم. رادیوی FM با قابلیت ذخیره تا 50 ایستگاه مختلف ازدیگر امکانات صوتی گوشی محسوب می گردد.

nokia_n78_9.jpg

 

بعنوان خصوصیت دیگر گوشی های سری N ، دوربین یکی دیگر از اجزای مهم N78 محسوب می گردد. در اینجا با دوربینی روبرو هستیم که در نگاه اول با مشاهده رزولوشن 3.2 مگاپیکسلی آن، می توان آن را نسخه دومی از نمونه بکار رفته در N73 دانست ولی نگاهی دقیق تر به اعدادی که در زیر دوربین نوشته شده است، کفه ترازو را به سمت N73 خم می کند چرا که فاصله کانونی در دوربین موجود در N73 برابر  F2.8/5.6 بوده که این عدد برای N78 به میزان F2.8/4.6 تقلیل یافته است هرچند که در عمل و در عکس های مشابه، تغییر آنچنان زیادی را نمی توان مشاهده کرد. منوی عکاسی نیز تقریبا مشابه دیگر المان هایی که به آنها پرداختیم، دچار تغییر زیادی نشده است. درایجا مشابه قبل تنظیمات قابل انجام در ستون سمت راست صفحه جای گرفته اند که قرار گرفتن بروی هر کدام یک توضیح کوچک به فرم pop-up را به همراه دارد. از تنظیمات قابل اشاره در این منو می توان به مواردی نظیر تنظیمات ماکرو، Scene Mode، تنظیمات فلش، تنظیمات عکاسی از خود و عکاسی پی در پی، تنظیمات میزان نور، افکت های رنگی و تنظیمات ISO اشاره کرد. حداکثر رزولوشنی که این دوربین می تواند به آن دست پیدا کند 1536×2048 پیکسل می باشد که حجم تصاویر در این حالت به رقمی نزدیک به یک مگابایت افزایش می یابد. در کل کیفیت عکس های گرفته شده توسط این دوربین، N78 را در صدر بهترین دوربین های 3.2 مگاپیکسلی قرار نمی دهد ولیکن در قیاس با نمونه ای همچون N73 ، می توان امتیاز مناسبی را به آن نسبت داد. در منوی فیلمبرداری اما گزینه های قابل دسترس نسبت به منوی عکاسی بسیار محدود تر می شود، در اینجا تنها موارد قابل ذکر تنظیمات میزان نور دهی، افکت های رنگی و میزان رزولوشن فیلمبرداری ست. حداکثر رزولوشن فیلمبرداری در این دوربین 480×640 پیکسل ولی با 15 فریم در ثانیه است که با اینکه نسبت به بسیاری از دوربین های موجود در این کلاس رقم بسیار خوبی محسوب می شود ولی در کل از کیفیت فوق العاده ای نیز برخوردار نیست. فرمت ذخیره فیلم در اینجا نیز MPEG-4 می باشد. از موارد مثبت موجود در این دوربین در رده فیلمبرداری وجود لرزش گیر اتوماتیک آن می باشد که اولین بار در گوشی N80 نمونه آن را دیده بودیم.
یکی دیگر از امکانات برجسته موجود در N78 گیرنده GPS داخلی دستگاه می باشد که در آن با استفاده از نرم افزار  Nokia Map 2.0 ، تغییرات مشخصی رخ داده است که از جمله این تغییرات می توان به این موارد اشاره کرد:
– امکان upload کردن نقشه ها از گوشی به کامپیوتر به همراه نقشه های کامل تری از شهر ها و کشورها
– افزودن حالت عابر پیاده (Pedestrian Mode) که در آن موارد متعدد مرتبط بااین حالت در نظر گرفته شده است
– افزودن دو نمای تازه به نام های Satellite Mode و hybrid Mode که اولی مشابه نقشه های گوگل بوده و دومی این نما را با نمای معمولی ترکیب کرده و در یک قاب با هم نشان می دهد
– افزودن جستجوی سریع (Quick Search) به صفحه Stand-by
– نمایش زنده و لحظه به لحظه از وضعیت ترافیک (البته خوشحال نشوید ربطی به ایران ندارد) که علاوه بر اینکه در تمامی کشورها قابل استفاده نیست، سرویس رایگانی نیز محسوب نمی شود
– همچون گذشته هدایت صوتی نیز در لیست امکانات غیر رایگان این Application قرار دارد و همچنین برای 17 کشور اروپائی نقشه های مترو نیز قابل دسترسی می باشد.
البته تغییرات دیگری همچون کاهش زمان قفل شدن با ماهواره نیز در لیست قابلیت های جدید N78 در رابطه با GPS دیده می شود که بعلت عدم استفاده گسترده از این قابلیت در ایران، از آن می گذریم.
در رده امکانات ارتباطی همانگونه که از N78 انتظار داریم با یک لیست کامل و جامع روبرو هستیم. در اینجا گذشته از پشتیبانی از فرکانس های چهار گانه GSM، برای ارتباطات پر سرعت نیز گزینه های فراوانی همچون GPRS کلاس 11، HSCSD، EDGE و همچنین 3G با پشتیانی از HSDPA را پیش رو داریم. علاوه بر این Wi-Fi با پشتیانی از تکنولوژی UPnP بهمراه بلوتوث نسخه 2 همراه با A2DP از دیگر مواردیست که در این رده می توان به آن اشاره کرد. ارتباطات سیمی دستگاه نیز توسط پورت Micro USB با دیگر وسایل برقرار می شود.
N78 وظیفه اصلی خود یعنی برقراری ارتباط را نیز بخوبی انجام می دهد و صدای دریافتی و ارسالی توسط آن کاملا رضایت بخش می باشد علاوه بر این به لطف اسپیکرهای استریوی دستگاه و ویبره قوی آن امکان از دست دادن تماس در شلوغ ترین نقاط نیز به هیچ عنوان وجود ندارد.

nokia_n78_10.jpg

در کل و با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق، N78 دستگاهی ست که می توان آن را در کلاسی که در آن قرار دارد کاملا بی رقیب دانست چرا که نمی توان نمونه ای با مشخصات موجود در N78 را در میان نوکیائی ها پیدا کرد. علاوه بر این نقاط قوت و ضعف موجود در دستگاه و همچنین ظاهر خاص آن، شرایطی را برای این گوشی فراهم می آورد که در یک نگاه و از دید کاربران، نمی توان آن را یک دستگاه معمولی به حساب آورد، به بیان دیگر یا از این ترکیب متنفر می شوید و یا عاشق آن هستید و در این میان نقطه وسطی وجود ندارد. Nokia N78 اولین دستگاهی خواهد بود که با سیستم عامل Symbian FP2 در ماه می و با قیمت احتمالی 350 یورو به بازار عرضه خواهد شد و همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد به نظر نمی رسد که با این قیمت از فروشی نظیر N73 برخوردار گردد.

پی نوشت:
بلاخره امروز 26 می 2008 (5 خرداد 1387) این محصول با قیمتی در حدود 350 یورو وارد بازارهای جهانی شد.

اشاره:
مطلب فوق با کمی تلخیص در شماره 254 هفته نامه عصر ارتباط مورخ شنبه سی و یکم فروردین 1387 نیز به چاپ رسیده است

توجه: این مقاله بطور اختصاصی برای writeage.com نوشته شده است. درج تمام یا قسمتی از این مطلب، تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

67 دیدگاه

  1. سلام من گوشی N78 دارم وبا استفاده از این برنامه ها (drweb-600-symbian-s60 . RomPatcherPlus_3.1_LiteVersion) گوشی خودم رو هک کردم اما موقعی که گوشی خودم رو پاک کردم دیگه هگ نمی شد ارور میداد خواهش میکنم کمک کنید جواب رو به ایمیل من بفرستید

  2. با سلام.. من گوشی n78 دارم…متاسفانه lock code گوشیمو فراموش کردم اگه میشه منو راهنمایی کنید..ممنون

ارسال یک پاسخ