بلاگرول چیست؟

2
3300

بلاگرول چیست ؟ چرا به آن نیاز داریم؟ اینها سوالاتی بود چند ساعت پیش باعث شد تا جستجویی در گوگل انجام دهم که حاصل آن یافتن مقاله ای انگلیسی در این سایت بود. این مقاله به طور ساده و تقریبا کامل در مورد این پدیده توضیح داده است. تنها پس از خواندن این مقاله بود که به ارزش بلاگرول در سایتها پی بردم . هرچند هم اکنون هم قسمتی تقریبا مشابه با آن در این سایت دارم ( قسمت علاقمندی ها ) با این حال در آینده ای نزدیک آن را تبدیل به یک بلاگرول تمام عیار خواهم کرد. حیفم آمد این مقاله ارزشمند را برای استفاده فارسی زبانان ترجمه نکنم. فقط خواهشمندم در صورت استفاده از این ترجمه به این سایت لینک بدهید.

Blogroll چیست ؟ چرا به آن نیاز داریم؟

تعریف شخصی:

یک بلاگرول (Blogroll) لیستی از وب سایتهایی است که مرتبا به صورت لینک در وبلاگ ها استفاده می شوند. این لیست لینکها جهت مرتبط کردن علاقمندی های صاحبان سایتها با یکدیگر و ایجاد پیوستگی با وبلاگهای دیگر استفاده می شوند.
نکته: باید همینجا ذکر کنم که بلاگرولینگ (Blogrolling) یک اسم یا براند تجاری است.Jason DeFillippo در بلاگرولینگ ابزاری ساخت که جهت آسان افزودن لینک به سایتها اکنون به صورت استاندارد درآمده است.
دقیقا مانند کلینکس که اکنون به جای دستمال کاغذی بکار می رود بلاگرولینگ نیز به لینکهای به هم پیوسته وبلاگها اطلاق می شود. ما هم برای راحتی کار زین پس برای اشاره به لینکهای مرتبط از واژه بلاگرول استفاده می کنیم.

چرا یک وبلاگ نویس یک بلاگرول در سایتش نیاز دارد؟
بلاگرول ها برای نشان دادن ارتباط بین وبلاگها استفاده می شوند. با داشتن یک بلاگرول، شما به خوانندگانتان می گویید : ” اینها وبلاگهای دیگری هستند که من دوست دارم ، شما باید به آنها هم سری بزنید.” در سطحی بالاتر ، بلاگرول می گوید : “اینجا جامعه وبلاگ نویسی است که من به آن تعلق دارم ، من دراین گروه جای می گیرم.”.

بلاگرول چگونه کار می کند؟
ابزارهایی مانند بلاگرولینگ (blogrolling.com) افزودن یک سایت به بلاگرول را بسیار ساده کرده است. با استفاده از ابزاری مانند بلاگرولینگ شما می توانید از سایتی بازدید کرده و تنها با دو کلیک، لینکی به وبلاگ خود اضافه کنید. شما تنها چند خط کد به تمپلیت وبلاگ خود می افزایید و سپس با استفاده از سایت بلاگرولینگ لینکها را اضافه می کنید. پس از آن نه نیازی به دانستن HTML دارید و نه دستکاری در فایل ها یا تمپلیت های سایت، بلکه تنها با کلیک روی چند دکمه لینک جدیدی در وبلاگتان ظاهر می شود.

نکته : توجه داشته باشید که بلاگرولینگ یک ابزار میزبان (Host) برای شماست. این به معنی آن است که مسئول نگهداری لینکهای نمایش داده شده در وبلاگ شما بوسیله سخت افزار و نرم افزار خویش است. پس در صورتی که بلاگرولینگ سرویس خود را متوقف کند لیست لینکهای شما نیز از بین خواهد رفت.

آیا داشتن یک بلاگرول هزینه ای هم دارد؟
قرار دادن لینکها در سایت شما همیشه رایگان است – ، در صورتی که بدانید چگونه. بعلاوه استفاده از بلاگرولینگ برای آسان تر کردن این فرایند در حال حاضر رایگان است. با این حال برای حذف نام تجاری Blogrolling.com و استفاده از امکانات پیشرفته تر آن باید بهای کمی بپردازید.

آیا یک وبلاگ حتما باید دارای یک نوع بلاگرول باشد؟
نه – ، بلاگرول ها به هیچ وجه الزامی نیستند با این حال داشتن یک بلاگرول به شما کمک می کند تا بیشتر خود را بیان کرده و نقش فعالتری در جامعه وبلاگی ایفا نمایید.
بلاگرول پدیده ای با اثر دوطرفه است. با لینک دادن به یک وبلاگ شما شانس خود را برای لینک داده شدن از طرف سایتهای دیگر افزایش می دهید. این لینک دادن ها بین وبلاگها باعث رواج و ارزش بیشتر آنها می شود. هرچه لینک بیشتری به سایت شما داده شود مخاطب بیشتری جذب سایت شما شده و باعث ارزش گذاری (Ranking) بالاتر سایت شما توسط موتورهای جستجو می گردد. یک بلاگرول به شما کمک می کند با نمایش نزدیک بودن خود به وبلاگهای دیگر، از طرف آنها لینک داده شوید.

اگر من یک بلاگرول در وبلاگم نداشته باشم چه اتفاقی ممکن است بیفتد؟
شما ممکن است هیچ وقت تفاوتی احساس نکنید. یک بلاگرول برای دستیابی به هرآنچه از سایتتان انتظار دارید حیاتی و ضروری نیست بلکه تنها، ابزاری است که می توانید از آن برای افزودن محتوای مفید به ویلاگ خود و شروع به مشارکت در جامعه وبلاگی استفاده کنید.

چگونه انتخاب کنم چه چیزی را به بلاگرول بیافزایم؟
این یک تصمیم شخصی است. به نظر من سایتهایی که از خواندن آنها لذت می برید و نیز سایتهایی که با آنها ارتباط شخصی دارید. بعلاوه این را هم باید در نظر گرفت که مخاطبین هدف شما چه کسانی هستند و به چه چیزی علاقمندند؟ بلاگرول شما راه دیگری است برای جذب مخاطبین هدف.

آیا لینکها خوانندگان را از سایت من به جای دیگری کوچ نمی دهد؟ چرا باید اینکار را بکنم؟
بله ، یک بلاگرول دعوتی است برای گریختن از سایت شما. به بلاگرول به عنوان یک سرویس ارزش افزوده برای سایتتان فکر کنید. شما خوانندگانی خواهید داشت که به سایت شما می آیند تنها برای اینکه سایت دیگری را بیابند و دیگر هرگز برنگردند. شما نمی توانید نظر همه خوانندگان را جلب کنید – ، اما می توانید به آنها در ادامه دادن راهشان کمک نمایید.
با داشتن بلاگرول شما یک سرویس با ارزش فراهم می کنید – ، سرویسی که توسط دیگران نیز در جامعه وبلاگی فراهم می شود. شما ممکن است یک خواننده بالقوه را از دست بدهید اما می توانید دو خواننده دیگر از وبلاگی دیگر بدست آورید. جامعه دست به دست هم می دهند تا به خوانندگان کمک کنند آنچه می خواهند بیابند. با گذشت زمان بهای بدست آمده معمولا به ریسک های آن می چربد.

چگونه می توانم اطمینان حاصل کنم سایتم در لیست بلاگرول سایتهای دیگر قرار دارد؟
قسمت سخت ماجرا همین جاست. شما باید توجه سایر وبلاگ داران را به خود جلب کنید و امیدوار باشید که از وبلاگ شما خوششان بیاید. توصیه من این است که علاقه خود را تعریف کرده و سایر وبلاگ دارانی را که در باره علایق شما مطلب می نویسند پیدا کنید. به وبلاگشان لینک دهید و کامنتهای حائز ارزش در ذیل مطالبشان درج کنید. هرکاری از دستتان بر می آید بکنید تا تشویق شوند وبلاگ شما را بخوانند. مثلا ایمیلی بفرستید و خودتان را معرفی کنید. سعی نکنید زیاد هم سماجت کنید. شخصا دوست ندارم برای لینک دادن مورد فشار قرار بگیرم بلکه ترجیح می دهم خودم قضاوت کنم.

نکته : از تاکتیکهای شبیه اسپم استفاده نکنید. یک مثال آن ارسال کامنتهای بی فایده تنها برای لینک دادن به سایت شماست. این امر شما را در لیست سیاه قرار داده و مانع لینک دادن به شما حتی در آینده می شود.

همه و همه بلاگرول راهی است برای کمک به یافته شدن سایتتان توسط خوانندگان و نگاه کردن به آن به عنوان جزئی از یک جامعه بزرگتر وبلاگی.

ترجمه از :http://www.commoncraft.com/archives/000427.html

2 دیدگاه

ارسال یک پاسخ