لاست: آدرنالین تو را فرا می خواند

50
4116

به عنوان یک فیلم بین حرفه ای که سالها تنها تفریح (کمی هم جدی) اش دیدن فیلم بوده و بس هیچگاه دید خوبی نسبت به سریال نداشته ام. علتش را نمی دانم اما حتی در سالهای اوج سریالهای تلویزیونی (آن زمان که حتما یک تفریح هر خانواده ایرانی  سریالهای هفتگی بود) آن زمان که سالهای دور از خانه و داستان زندگی پادشاهی می کردند علاقه ای به دیدن سریال نداشتم. یکی دو استثنا وجود داشت البته: ارتش سری یا شرلوک هولمز. اما باید اعتراف کنم تغییراتی به وجود آمده است. از شما دعوت می کنم در ادامه مطلب با من باشید.

پرده اول: همیشه اعتقاد داشتم سریال به خودی خود ارزشی کمتر از یک فیلم سینمایی دارد چرا که برای بیان یک داستان معمولا کوچک، مجبورند ساعتها به داستان به اصطلاح آب ببندند تا هفته ها بیننده بیچاره را پای داستانی ضعیف نگاهدارند. این اصل البته هنوز هم از دید من  به قوت خودش باقیست (به استثناء سریالهایی که داستان هر قسمت آنها مجزا و مستقل هستند مثلا سریالهای کارآگاهی یا پلیسی).
عامل دیگری که باعث می شد ارتباط من با فیلم بسیار گسترده تر از سریال باشد قطعا حذف و اضافاتی بود که توسط تلویزیون (به عنوان تنها رسانه موجود سریال در آن سالها) به هر سریالی تحمیل می شد جایی که دسترسی به فیلم سینمایی آنهم بدون حذف و اضافات روز به روز آسانتر و لذت بخش تر می شد. اینها و ده ها دلیل احتمالی دیگر باعث شد که نه تنها من بلکه بسیاری از هنردوستان ایرانی از جریان سریالهای روز دنیا غافل بمانیم.

 

پرده دوم: با گسترش ضریب نفوذ اینترنت در سالهای اخیر، دو سه سالی است که زمزمه سریالهای تلویزیونی خارجی در اینترنت پیچیده است. این زمزمه ها که ابتدا در بین دوستان اینترنتی و انجمنهای گفتگوی سینمایی شروع شدند کم کم با تسری به تین ایجرها امواج قوی تری ایجاد کردند جایی که وجود ماهواره در خانه ها امکان به اشتراک گذاری تجربیات حسی بینندگان سریالها را با یکدیگر فراهم می کرد. فرندز (Friends) و چندین سریال ماهواره ای دیگر شاید شروع این موج جدید سریالی بوده اند  هرچند به دلیل سوژه های بیش از حد فرهنگی(Cultural) و کمبود هیجان در داستانها من وتعداد زیادی از علاقمندان سینما ارتباطی با این نوع سریالها پیدا نکردیم.

 

پرده سوم: و سرانجام لاست آمد!
باید اعتراف کنم روزهای زیادی در باره موجودی به نام لاست از زبان وبلاگ نویسان مطرح در سایتهایشان و دوستان کمتر آشنا در انجمنهای گفتگو مطالبی (معمولا کوتاه) می خواندم بدون اینکه علاقه ای نشان دهم. دلم به دنیای فیلمهایم خوش بود و هیچ نیازی به بازکردن فاز جدیدی در تفریحات سینمایی ام احساس نمی کردم. اما با گذشت زمان تب لاست روز به روز شدیدتر شد. دیگر در دنیای مجازی کمترجایی یافت می شد که صحبتی از لاست و شخصیتهایش به میان نیامده باشد.  سرانجام روزی رسید که احساس کردم اگر الان به سراغش نروم از جریان رایج دنیای مجازی عقب می مانم و درک گفتگوها و شرکت در مباحث برایم دشوار می شود! پس صرفا برای انجام یک تکلیف تحمیلی، من هم نسخه ای آن را سفارش دادم. و سه روز بعد…

 

lost-review-03.jpg

پرده چهارم: لاست به سادگی دیدگاه هنری من نسبت به سریال و تا حدی فیلم را تغییر داد! بدون شرمندگی فهمیدم سالها از یکی از جریانهای اصلی Cultural دنیای امروز جدا بوده ام. سریالهای تلویزیونی در این همه سالهایی که ما سریالهای پخش شده از تلویزیون خودمان را نگاه می کردیم (آنها که دست کم بیش از یک دهه پیش از نمایش آن در تلویزیون ساخته شده بودند) به بلوغی شایسته رسیده اند. این شد که تصمیم گرفتم با اندکی نوشتن در باره این شاهکار هنر و سرگرمی یعنی لاست این همه سال بی اطلاعی ام را جبران کنم!

پرده آخر: لاست یک داستان بلند است. داستان کوتاهی نیست که آن را برای سریال شدن کش داده باشند. هر قسمت از این داستان خود فیلم کاملی است که در عین راز آمیز بودن خط اصلی (که واقعا بعید است پیش از پایان کامل سریال کسی به آن پی ببرد) به سادگی، داستان زندگی آدمهای گوناگون را در دنیای واقعی نشان می دهد. داستانهایی از تنهایی، ترس، خشم، دروغ یا همزیستی. چیزی که لاست را از همه تجربه هایی که تا کنون داشته ام مجزا می کند هیجانی است که در تکه تکه های داستان تنیده شده است، ضرباهنگ دقیقی که به مجموعه بخشیده شده  لحظه ای بیننده را به حال خود وا نمی گذارد.

با آنچه از تجربیات دیگران پی برده ام چیزی که بیش از همه در لذت دیدن لاست موثر بوده فلاش بک های متعدد هر قسمت است. فلاش بک هایی که به سادگی زندگی معمولی آدمهای گیر افتاده در جزیره ای مرموز را نشان می دهند. زندگی ای که می تواند تکه ای از زندگی من یا شما باشد. این سادگی در کنار آن پیچیدگی و رمز و راز خود جزیره، کنتراستی زیبا ایجاد می کند که لذت دیدار را دو چندان می کند.

 

lost-review-02.jpg

این عوامل اصلی البته با ده ها عامل فرعی دیگر تقویت می شوند: تصویر برداری بسیار سینمایی در لوکیشنی همچون بهشت (زیبا و اسرار آمیز)، بازی فوق العاده بازیگران ( که با آن چیزی که ما از بازی تلویزیونی در ذهن داریم تفاوت فاحشی دارد)، افکتهای صوتی تکان دهنده و موسیقی متن مناسب (که بر خلاف تصور شلوغ نیست) همه و همه باعث می شوند تا در پایان هر قسمت احساسی متناقض داشته باشید: از یک طرف آرزو می کنید با پایان سریال، معماها حل شوند تا به راز داستان پی ببرید و از طرف دیگر می خواهید داستان هرگز به پایان نرسد چرا که شخصیت هایش را دوست دارید.
این دوست داشتن شخصیتها را می توانید به راحتی با سر زدن به صدها سایت و بلاگی که در باره تک تک آنها نوشته اند ببینید و درک کنید. بی شک این علاقه، به هوشمندی خالقین سریال در گنجاندن افرادی با ملیتهای مختلف در طرح داستان بی ارتباط نیست: آمریکایی، عراقی، کره ای، انگلیسی و غیره!

در پایان: لاست را دوست دارم. لاست را خیلی دوست دارم. با دیدن هر قسمتش، احساس هیجان غریبی می کنم. چیزی که سالهاست کمتر با دیدن فیلمی سینمایی بدان دست یافته ام. با مرگ شخصیتها غمگین می شوم و با کشف هر راز، خودم را در درگیر حل ماجرا احساس می کنم.
تعجب نمی کنید اگر در این نوشته چیزی از داستان یا پیدایش یا ساخت لاست ننوشته ام چرا که می دانم شما، شمایی که برای خواندن مطلبی در باره لاست به اینجا آمده اید همچون من تمام جزییات را می دانید. شما هم چون من از دیدن لحظه لحظه لاست لذت برده اید و می برید. اما اگر به احتمال یک در هزار تا کنون چیزی از آن نشنیده اید بشتابید: آدرنالین شما را می خواند!

 

توجه: این مطلب به طور اختصاصی برای سایت writeage.com نوشته شده است. درج تمام یا قسمتی از ‏این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

50 دیدگاه

 1. بعد از چند سال پیگیری و اعتیاد به آدرنالین این سریال همین الان آخرین قسمت این سریال رو تماشا کردم . خوشحالم که سازندگان این سریال برای شعور آدمها ارزش قایل هستند و هر چرندی رو تحویل ما ندادند و با اینکه پایان غم انگیزی رو برای اون در نظر گرفتند من از این پایان بسیار خوشحالم . واقعا ارزش وقت گذاشتن رو داشت .

 2. من هم مثل نویسنده این سایت یک فیلم باز کاملا حرفه ای هستم که از سال 2000 تا الان همه فیلمها رو دیدم تا اینکه در گوشه و کنار نام لاست رو میشنیدم و مجبور شدم اون رو بگیرم تا عقب نیفتم !!!!
  اما الان باهاش زندگی میکنم با تمام شخصیتهای فیلم بارها و بارها خندیدم گریه کردم ….
  اگر اونو ندیدین اصلا سراغش نرین چون معتادی داره !!!!

 3. در بین سریال های ایرانی من عاشق سریالهای مذهبی از جمله یوسف پیامبر ، مردان انجلس و … هستم و در بین سریالهای خارجی ، فقط لاست بهترین فیلمی بوده که من دیده ام
  چون من عاشق هیجانم

 4. سلام مطمئنا هر کسی اینجا نظر میده با من هم عقیدست که آقاجون چرا یکی نیست به این ملت عقب افتاده ما بگه چرا الکی وقتتونو،عمرتونو به خاطر دیدن سریالهای آبکی ایرانی و کره ای هدر میدین،برین یه تجدید نظری تو فیلم دیدنتون بکنین

 5. به نظر من شاید فیلمای دیگه بتونن مثل لاست جذاب باشن ولی در لاست چیزایی فراتر از یک فیلمه . بهتون پیشنهاد میکنم کتاب لاست – گمشدگان – چرا از این جزیره خلاصی نداریم ؟ نوشته جیمز وود – ترجمه امیررضا نوری زاده – رو بخونین تا به تفاوت لاست پی ببرین – با تشکر

 6. با سلام
  من فکر میکنم افرادی مثل این آقای جهان نمیخوان هیچ موقع مردم رنگ خوشی رو ببینن و همش مردم باید تو عزاداری باشن تا اینا خوششون بیاد. و همه چی رو میخوان با سیاست قاطی کنن .
  اصلا در سریال لاست هیچ دیدگاه سیاسی وجود نداره و این از توهم شماست که فکر میکنید همیشه تو همه چیز سیاست دخیله.
  بهتره شما بجای دیدن فیلم لاست برید همون سریال های 20 سال پیش کره ای رو نگاه کنید و اونارو نقد و بررسی کنید چون واقعا ارزش بالایی برای شما داره . فقط در آخر باید بگم که متاسفم که با همچین طرز فکرایی برخورد میکنم.

 7. منم با نظر آقا جهان موافقم.این فیلما با این هزینه های نجومی که برا ساختشون صرف میشه فقط ابزاری برای سرگرمی نیست و هدفهایی به جز سرگرمی و کسب درآمد پشتشون هست که آقا جهان به خوبی بیان کردند.
  موفق و سربلند باشید.

 8. منهم با شما در مورد این سریال موافقم!
  گفتنی است که یک تیم 18 نفره سناریو را کار کرده اند.
  از دیدن این سریال فوق العاده لذت می برم.
  به نظرم مهمترین پیام این سریال نسبی بودن است. هیچ کس خوب یا بد مطلق نیست و این پیام فوق العاده است با داستان جذابی که دارد …

 9. سلام به همه دوستان . مدتي است كه نام “لاست” را در بيشتر سايتها مي بينم ، بدليل امتحانات دانشگاه و مشغله كاري و با تعريفهايي كه شماها از اين سريال كرديد ، راستش فعلاً جرأت رفتن به سمتش رو پيدا نكردم ، مي ترسم آلوده اش بشوم …. هيچي ديگه ، كار و درس و زندگي و غيره تعطيل بشه . ولي در كل خوشبختانه من هم عاشق فيلم ديدن و سريال هستم (البته نه سريالهاي آبكي ايراني). به هر جهت از آشنايي با اين صفحه خوشحال شدم.

 10. سریال لاست بی شک یکی از بهترین سریال های بیننده پسندیست که تا به حال ساخته شده . برعکس سریال های دیگر از جمله پریزن برک ، هیروز و … خط داستانی مشخصی داره و هیچ صحنه ی بیهوده ای در آن دیده نمیشه . نویسنده های خلاق و بازیگران عالی . .. پریزن برک همین چند وقت پیش کنسل شد چرا ؟ خوب از بعد از سیزن دوم معلوم بود که دارن بیخود کشش میدن می تونستن سریال رو در اوج تمومش کنند . یا هیروز بعد از اعتصاب نویسنده ها خراب شد و حتی با آوردن بازیگران جدید هم نتونستند مثل سیزن اول جذابش کنند .
  با این حال سریال های خوب در هر ژانری مثل لاست وجود دارند .
  خوشحال میشم در انتخاب سریال های خوب دیگر کمکتون کنم .

 11. جهان عزیز با اینکه معمولا کامنتهای با شبهه سیاسی رو توی این سایت (که کاملا غیر سیاسی هست) منتشر نمی کنم با اینحال به چند نکته ی از دید خودم مهم پاسخ می دم:
  1) من و هیچ انسان غیر دیوانه ای هیچ جنایتکاری رو تطهیر نمی کنیم. قطعا قبول دارید که توسعه فرهنگی (چیزی که با غرض ورزی بهش اسم تهاجم فرهنگی دادند) یک جنایت نیست. وقتی من صحبت از غلبه قوی بر ضعیف می کنم منظورم غلبه فیزیکی و خونریزی نیست برادر. اگه منظور شما از هر جنایت آمریکا و انگلیس و غیره پخش فیلم و سریاله بعله من موافق اینگونه جنایتها هستم!
  2)نظر شما هنوز هم محترمه. شما فیلم رو ابزاری سیاسی می بینید که از پنتاگون و سیا دیکته و ساخته می شه اما من فیلم رو محصول هنری تهیه کننده, فیلم نامه نویس و کارگردان می دونم. حتی اگه روزی نظرم با شما یکسان بشه و فیلم رو ابزار دست قدرتها ببینم باز هم خودم رو اونقدر دارای قدرت استنتاج و تجزیه و تحلیل می بینم که نیاز نداشته باشم کسی از بالا مانع دیدن فیلمها و سریالهای اینچنینی بشه.
  3)جهان جان شما عراق رفتید؟ کره چطور؟ آیا مطمئنید که تمام مردم عراق و کره از آمریکا و غرب متنفرند؟ من شک دارم. دوست خوبم مطمئن باش در تمام جوامع امروزی سلایق افراد با هم متفاوته. یک عراقی نمازخون هم می تونه عاشق دختری مثل شانون بشه و نظر یه کره ای هم راجع به روابط خانوادگی می تونه تغییر کنه.
  4) اشکال در نگاه شماست نه در آنچیزی که به آن می نگرید. اون چیزهایی که از نظر شما قبیح و غیر اخلاقی هستند در دنیای امروز سالهاست قبیح و غیر اخلاقی نیستند.
  5) در پایان امیدوارم درک کنید همه آدمها مثل شما نیستند. امیدوارم شما هم آخرت خودتان را با دیدن سریالها و فیلمهای اینچنین خراب نکنید هر چند نمی توانم علاقه قلبی ام را به اینکه حداقل دنیایتان با دیدن فیلمها و سریالهای خوب, مکان لذت بخش تری باشد پنهان نمی کنم.
  موفق باشید

 12. سلام جناب دکتر ریتالین !
  ممنون از پاسخ . باید بگم که شما در چند جمله ، تمام جنایات جنایتکاران و دیکتاتورها و استعمارگران رو تطهیر کردید و …
  چنگیز مغول هم قوی بود و به نوعی بزرگترین امپراطوری طول تاریخ رو مغولها بوجود آوردند . با استدلالی که شما بیان کردید مغولها چون قدرت داشتند مجاز به انجام هر جنایتی بودند. اسکندر مقدونی ( الکساندر ) هم به همچنین … و اکنون هم آمریکا و انگلیس و اسرائیل و … مجاز به انجام هر جنایتی هستند . چرا ؟ چون قدرت دارند !!! همین میل به طرفِ دارای قدرت و جذب قدرتمند شدن ، باعث حال و روز فعلی ایران و تجزیه شدن شیر ایران و باقی موندن یک گربه در منطقه شد . چون اونهایی که باید در مقابل تجاوز به ایران و تجزیهء ایران ایستادگی میکردند جذب طرف زورمدار و قدرتمند شدند و باعث تجزیهء وطن …
  قصد توهین ندارم اما چطوره بدونید اکثر غریب به اتفاق خائنین ملتها ، با یک همچین تفکری دست به خیانت زدند . همین الان در فلسطین همین جماعت جذب اسرائیل شده و گرای موشکباران اهداف فلسطینی رو در اختیار اسرائیلیها میزارند و خیلی از مبارزان رو با همین خیانتها ، به دام صهیونیستها انداختند و موجب کشته شدنشون شدند ( بخوانید داستان ترور شیخ عزالدین قسام رو … ) . برخلاف شما که فیلم رو تنها ابزاری برای خوشی و سرخوشی به حساب می آورید ، بنده اکثر فیلمها رو به عنوان ابزاری کاملا سیاسی میبینم . مگر میشود حکومتهای بقول شما قدرتمند و بقول بنده زورگویی که حساب یک قران و دو زارشون رو دارند اینهمه خرج این فیلمها کنند تنها برای سرخوشی بیننده ؟؟؟؟
  در همین فیلم لاست ، دو ملیت غیر غربی دیده میشن . یکی جراح و دیگری اون فرد کره ای . در فیلم سعی میشه فرهنگ بی غیرتی و بی بند و باری را در این دو شخصیت جا بدهند . برای عراقی ، علاقمندیش به اون دختر … که مدام علاقه به پوشیدن لباسهای بدن نما داره و برای کره ای هم با علاقهء همسرش به عریان شدن در کنار دریا و کم کم عادت کردن شوهرش به این قضیه … تمام این مسائل به دنبال از بین بردن قبح خیلی چیزها در جوامع سنتی و اغلب ، شرقی میباشد و تنها از سر سرخوشی ساخته نشدند …
  چیز جالبی هم که در این فیلم دیده میشه ، دو ملیت غیر اروپایی داخل فیلم ، هر دو ، کشورشون تحت اشغال همین غربیهای استعمارگره و مردم هر دو کشور هم ناراضی هستند …
  در هر حال ، این سریال جای بحث زیاد داره که بیانشون از این مجال خارجه …
  دیگه سرت رو درد نیارم عزیزم . در انتهای منبرم ! پیشنهاد میکنم دنیا رو تنها از اون دیدی که خوشایندتون هست نگاه نکنید . اینجوری هم خیر دنیا رو خواهید دید و هم خیر آخرت !!!! ( البته اگر آخرتی در کار باشه ! )
  یا حق …

 13. سلام به هموطنان گلم به ويژه دكتر ريتالين عزيز و آقا جهان گل.
  نظرات شما مخالف با هم بود ولي با هردوشون هم موافقم هم مخالف….؟!
  جهان جان باهات موافقم كه غرب در فيلم هاش در حال توسعه فرهنگ بي فرهنگيه.ولي بايد قبول كنيم كه صنعت فيلمسازيشون خيلي قويه.والبته به نظر من غرب يه جهنم زيباست نه بهشت برين.
  من به شخصه از سريال خوشم نمياد چون براي بيان يه حرف ساده ( يا خيلي مواقع تخيلي و پوچ مثل همين لاست )بينننده رو گاهي وقتها تا چند سال مچل خودش ميكنه.نهايتا ديدن اين سريال رو به همه اونايي كه وقت آزاد زيادي دارن توصيه ميكنم.
  اگه ادم مثبت انديش و متفكري باشيد توي اين فيلم ميشه نكات مثبت پيدا كرد.گر چه بر خلاف نظر دكتر معتقدم اين سريال (حداقل تا اينجا) خوب شروع شد خوب ادامه پيدا كرد و ناگهان به بيراهه رفت.
  مرسي.

 14. دوست خوبم جهان
  با احترامی که برای نظر شما قایلم باید در پاسخ عرض کنم که: بله, لیست علاقمندی های من اکثرا شامل فیلمهای غربی (آمریکا و اروپا) می شه. در مقابل فرهنگ غربی هم با شهامت حرف شما رو تایید می کنم (فرستاده ای از بهشت برین). به نظر من فیلم در درجه اول رسانه ای برای سرگرم کردنه و نه منبری برای ایجاد تحول روحی و معنوی. من به سلیقه شما و علاقه تون به سریالهای شرقی احترام می ذارم. در مورد خوی استعمارگری و غیره هم که فرمودید به نظر من هیچ اشکالی نداره. علم می گه که همیشه قوی بر ضعیف غالبه. اگر ما ضعیف هستیم دوراه داریم: یا قوی شیم یا از بین بریم (توسط همون خوی به قول شما استعمارگری و خودبرتر بینی). شما هم سه راه در مواجهه با فیلمهای غربی دارید:1) ازشون لذت ببرید 2) نگاهشون نکنید 3) … !
  موفق باشید

ارسال یک پاسخ