مرثیه ای برای یک رویا

5
8455

مرثیه ای برای یک رویا (Requiem for a Dream) فیلم دوم دارن آرنوفسکی(Darren Aronofsky) که در سال ۲۰۰۰ ساخته شده ، فیلم عجیب و تکان دهنده ایست. فیلم با موضوع محوری اعتیاد ، به روابط انسانهایی از دو نسل مختلف می پردازد.

با این که فیلم با شخصیت پسری به نام هری ( با بازی Jared Leto) آغاز می شود ، با این حال نمی توان گفت وی شخصیت اصلی قصه است. هری و دوست سیاه پوستش معتادند و اندکی بعد دوست دختر هری ( با بازی درخشان جنیفر کانلی) نیز در این اعتیاد همراهشان می شود. مادر هری هم که پیرزنی وابسته به تلویزیون است به دنبال توهم شرکت در یک مسابقه تلویزیونی و برای لاغر شدن، سراغ قرص هایی می رود که نمی داند باعث اعتیادش خواهند شد. فیلم با فراز و نشیب هایی زندگی این چهار آدم را نشان می دهد.

Jennifer Connelly in Requiem for a Dream

نکته ای که آرنوفسکی تاکید می کند عشق این افراد به یکدیگر است، اما عشقی که اعتیاد مجالی برای نمود زیبایی هایش بر جا نمی گذارد. جالب ترین تفسیری که در باره فیلم خواندم اینجا از زبان جنیفر کانلی بیان شده است: (هیچ کدام از شخصیت ها آن طور که نشان می دادند همدیگر را دوست دارند واقعا خودشان را دوست نداشتند، بنابراین هیچ کدام نمی توانستند شخص دیگری را دوست داشته باشند. آن ها مثل ارواح گرسنه دنبال چیزی می گشتند که با آن خودشان را سیر کنند).
دیدن فیلم برای افراد حساس ، زجر آور و ترسناک است. اینجا جایی است که می توان فاجعه اعتیاد را با تمام وجود لمس کرد. موسیقی درخشان فیلم، روح انسان را به لرزه در می آورد و تا ساعتها در ذهن می می ماند.
خواندن این نوشته ها در باره فیلم، خالی از لطف نیست:

نقد امیر عزتی در باره فیلم

نقد راجر ایبرت در باره فیلم(انگلیسی)

دو مصاحبه کوتاه باجارد لتو و جنیفر کانلی

یک نقد دیگر درباره فیلم

5 دیدگاه

  1. با سلام
    من امروز این فیلم رو دیدم واقعا تا یک روز بدنم به لرزه دراومد واقعا فیلم آموزنده ای با موسیقی بسیار زیبا ولی ميخواستم این رو هم بگم که بر عکس خیلی ها که ميگن دلشون برای ماریون سوخت من اصلا ناراحت نشدم چون اگه آدم عزت نفس داشته باشه هرگز حاضر نميشه تنشو بخاطر پول دست همچين حيوونهای کثیری بده با تشکر از نقد خودتون.

  2. میگن موسیقی اون مال موزارت هست نمیدونم حقیقت داره یا نه من اول با موسیقی اون با فیلم آشنا شدم هنوز ندیدمش
    به زودی آهنگشو آپلود میکنم لینک میدم.

  3. با سلام و تشكر بابت يادداشتهاي فوق العادتون من اين فيلم رو بارها ديدم و مدتيه كه دنبال موسيقي متن اين فيلم مي گردم ممنون مي شم اگه شما دارين برام بفرستين و يا اينكه لينكي ازش دارين كمكم كنين
    پيشاپيش تشكر مي كنم از توجتون

ارسال یک پاسخ