‏ ‏SonyEricsson W660‎‏ رویایی تمام رنگی!‏

26
6545

بدون شک زیبائی چشمگیر این گوشی حتی مخالفان سر سخت آن را نیز به تحسین وا میدارد .‏W660‎‏ گوشی ست که ظاهرا ‏به دسته ‏Fashion‏ گوشی ها تعلق دارد ولی قیمت نسبتا مناسب آن مشکل همیشگی این دسته گوشی را کم رنگ کرده ‏است جائیکه تقریبا همیشه کاربر گوشی های سری مد می بایست برای یک گوشی زیبا ولی فاقد هر گونه امکانات مبلغ ‏بسیار گزافی را بپردازد ولی در اینجا علاوه بر قیمت مناسب امکانات نسبتا خوبی نیز برای کاربر فراهم آمده است. در ادامه به ‏بررسی گوشی زیبای ‏SE W660‎‏ می پردازیم باما باشید.‏

یادم می آید روزی که این گوشی را در سایت ‏GSMArena‏ دیدم کاملا مبهوت زیبائی آن شدم و واقعا هم معنی طراحی بی ‏نظیر را می توان در تمامی زوایای این اثر هنری دید. ولی من نمی دانم چرا هر چیز استثنائی و قشنگ در این دنیا است فوری ‏یک مهر “مخصوص خانم ها” بروی آن می چسبانند؟ مثلا من عاشق  طراحی و زیبائی ‏Nokia 5700‎‏ و همین ‏SE W660‎‏ هستم ‏آقا مشکلی داره؟
بهرحال این بار هم آقایان باز با دیدن یک طرح زیبا خودشان را لوس کرده و به آن نیز مهر مخصوص خانمها را ‏چسبانیده اند ولی من که عاشق آنم، مهم نیست بقیه چه می گویند.
رنگ استاندارد به کار رفته در این گوشی کاملا رنگ ‏خاصی ست که واقعا نمونه آن را در هیچ گوشی دیگری نمی توان یافت (البته نمونه مشکی آن نیز موجود است. شما حاضرید ‏مشکی اش را بخرید؟) در نگاه اول ‏W660‎‏ آنچنان متفاوت و زیبا به نظر میرسد که ممکن است آن را با هر چیزی بغیر از یک ‏موبایل اشتباه بگیرید. ترکیب رنگ بسیار منحصربه فرد قرمز و طلائی بکار رفته در آن ظاهری کاملا استثنائی به آن می بخشد ‏که در نوع خود (سری ‏Fashion‏) شاید از بزرگانی نظیر ‏‎8800 Sirocco‎‏ نیز زیباتر به نظربرسد.‏
ابعاد دقیق این گوشی عبارت است از 14.5×46×102 میلیمتر و وزن آن نیز تنها 93 گرم است که در مجموع جزء دسته متوسط ‏های رو به پائین طبقه بندی می شود.

sony-ericsson-w660-04.jpg

قسمت عمده روی گوشی را صفحه نمایش 2 اینچی آن پوشانده است که دارای 262 ‏هزار رنگ میباشد و دارای رزولوشن 220×176 پیکسل بوده که مقداری نا امید کننده است زیرا که هر چند تعداد رنگ به ‏نمایش درآمده توسط یک صفحه نمایش از اهمیت چندانی برخوردار نیست به همان نسبت رزولوشن یک صفحه نمایش شاید ‏مهمترین نکته در ساختار یک ‏LCD‏ باشد، بهر حال این صفحه نمایش با اینکه از رزولوشن چندان بالایی برخوردار نیست ولیکن در ‏کلاس خود عملکرد نسبتا مناسبی دارد و در نور مستقیم خورشید نیز کاملا خواناست.
نشان سونی اریکسون ، بلندگوهای ‏برقراری تماس و دوربین دوم گوشی نیز بر بالای این صفحه نمایش قرار دارند که وجود این دوربین از همین ابتدای کار بر ‏‎3G بودن ‏گوشی تاکید می کند (امکانی که برای یک گوشی ‏Fashion‏ واقعا استثنایی ست).
در زیر صفحه نمایش نشان واکمن با رنگ ‏طلائی بسیار زیبائی نقش بسته است و در زیر آن نیز دکمه های دایره شکل کنترلی گوشی، دکمه پنج جهته اصلی را احاطه ‏کرده اند که این دکمه های دایره ای شکل که هرکدام دارای سه دکمه بروی حود هستند بیش از هرچیزی ما را به یاد دکمه ‏های کنترلی گوشی موفق ‏SE W810‎‏ می اندازد با این تفاوت که در 810 دایره به سه پهلو تقسیم شده بود و در هر پهلو دکمه ‏ها جای گرفته بودند ولی در اینجا اوضاع کمی فرق می کند بدین صورت که در مرکز دایره یک دکمه فشاری روبه پائین و در بالا ‏و پائین آن نیز دو دکمه دیگر وجود دارد . کارکرد این دکمه ها نیز تقریبا مشابه سایر گوشی های سری واکمن است :
دکمه ‏های چپ و راست واقع در زیر صفحه نمایش که همان ‏Context Key‏ های معروفند و با توجه به موقعیت منو وظایف محوله را ‏به عهده می گیرند. دکمه میانی سمت چپ دکمه میانبر واکمن و دکمه میانی سمت راست میانبر ورود به منوی گوشی ست ‏در زیر این دکمه ها نیز در سمت چپ دکمه برگشت و در سمت راست دکمه ‏C‏ ،واقع شده است.
دکمه پنج جهته میانی نیز ‏تقریبا مثل همه گوشی های واکمن دارای کنترل هایی برای پلیر گوشی ست. البته در اینجا موضوعی که من زیاد دوستش ‏ندارم  یعنی طراحی برای خانمها کمی خود را نمایان می کند برای اینکه دکمه های کنترلی این قسمت کمی تا قسمتی برای ‏انگشتان نسبتا بزرگ آقایان کوچک است و ممکن است کمی (فقط کمی) مشکل آفرین شود.

sony-ericsson-w660-02.jpg

البته این موضوع هنگامی که در ‏رابطه با صفحه کلید اصلی گوشی صحبت کنیم کاملا اثر خود را از دست می دهد چرا که این صفحه کلید کاملا بزرگ و راحت ‏طراحی شده است. جنس این صفحه کلید از پلاستیک نرم است و احساس فشردن آن ها در هنگام تایپ کاملا مناسب است ‏و امکان تایپ اشتباه را به سبب حس نشدن دکمه از میان می برد (‏Tactile Feedback‏). نور پس زمینه آن نیز سفید پر نور ‏منحصر به فردی ست چراکه این نور بطور یکنواخت در سطح صفحه پخش نشده است و تقریبا هر کلیدی بطور مستقل روشن ‏می شود که چیز تاره ایست ولی مشکلی در هنگام کار در تاریکی بوجود نمی آورد.‏
دور تا دور کناره های گوشی را نوار طلائی بسیار زیبائی احاطه کرده است که همانگونه که قبلا هم به آن اشاره کردم ترکیب ‏بسیار متفاوت و چشمگیری را برای کاربران فراهم می کند.
در سمت چپ گوشی درست هم ردیف دکمه های ‏Functional‏ ‏، نشان و اسم واکمن به طرزی بسیار زیبا حک شده است. بر بالای این نشان نیز محل قرار گیری کارت حافظه گوشی ست که ‏مثل همیشه از نوع ‏M2‎‏ است که بوسیله یک پوشش پلاستیکی که به بدنه چسبیده است محافظت می گردد. بهمراه گوشی ‏نیز یک کارت 512 مگابایتی ارائه می گردد.
کمی بالاتر از این قسمت در همین سمت دکمه ‏Play/Stop‏ پلیر دستگاه قرار دارد ‏که تنها موقعی قادر به کار کردن است که صفحه کلید اصلی گوشی قفل نباشد.
در سمت راست گوشی نیز علاوه بر دکمه ‏شاتر دوربین (که بعلت نبود اتوفوکوس در آن فقط وظیفه گرفتن عکس را دارد) دکمه دوگانه افزایش و کاهش صدا دیده می شود ‏که این آخری همانگونه که وجود یک علامت ذره بین در کنار آن یادآوری می کند وظیفه زوم در تصاویر را نیز بر عهده دارد.
در ‏بالای گوشی نیز دکمه خاموش و روشن که وظیفه تعویض پروفایل های مختلف رانیز برعهده داشته و کمی هم در بدنه فرو ‏رفته است تنها چیزی ست که  دیده می شود.
در قسمت پائین گوشی نیز پورت همیشگی اتصال پر سرعت ‏گوشی بهمراه میکروفن تماس قرار  دارد که کمی پائین تر از این دو و دقیقا بر روی درپوش باتری گوشی، محلی برای اتصال بند ‏وجود دارد.
با برگرداندن گوشی و مشاهده قسمت پشتی آن، زیبائی های این اثر هنری تکمیل می شود. این قسمت به دو ‏بخش کاملا مجزا تقسیم شده است که در بخش بالائی، لنز دوربین دو مگاپیکسلی گوشی بهمره اسپیکرهای اصلی آن که ‏بصورت سوراخ هایی دایره وار در زیر لنز قرار گرفته اند، را می توان یافت و قسمت پائینی هم که در پوش باتری ست که بروی ‏آن نشان سونی اریکسون بهمراه نشان واکمن حک شده است.
و اما از جذاب ترین نکات طراحی این گوشی بدون شک طرح ‏های اسلیمی و گل های حک شده بروی بخش بالائی پشت گوشی ست که لنز دوربین و اسپیکرها را احاطه کرده است ‏‏.البته این نقش ها در نمونه مشکی ‏W660‎‏ جای خود را به دایره هایی هم مرکز به مرکزیت لنز دوربین داده است که آن هم در ‏نوع خود جالب توجه است (که دیدن این تفاوت در این دو مدل کاملا نظریه (به نظر من) مسخره اینکه نمونه قرمز آن را خانم ها ‏و مشکی آن را آقایان “باید” انتخاب کنند تقویت می کند).
با گشودن درپوش پشت گوشی، باتری گوشی نمایان می شود که ‏معلوم نیست چرا هیچ کجا حتی در خود سایت سونی اریکسون خبری از اعلام ظرفیت این باتری نیست و تنها جائی که ‏ظرفیت این باتری را پیدا کردیم بروی خود آن بود که ‏‎950 mAh‎‏ نوشته شده است. بر طبق گفته های شرکت، این باتری توانائی ‏روشن نگاه داشتن گوشی را برای 360 ساعت در حالت ‏Stand-by‏ و 6 ساعت در حالت مکالمه دارد که اعداد نسبتا خوبی ‏ست.در زیر باتری نیز مثل همیشه محل قرار گیری سیمکارت است که مثل همیشه در گوشی های ‏SE‏ جازدن آنها از ‏درآوردنشان بسیار آسانتر است و این بار به نظر میرسد این قضیه سخت تر هم شده است چرا که این بار محل سیمکارت ‏کمی در درون کف کار فرو رفته هم شده است که این خود بر سختی ماجرا در هنگام خارج کردن سیمکارت می افزاید.‏
معلوم نیست تا کی شرکت سونی اریکسون قصد استفاده از این منوی تکراری را دارد چراکه با رفتن در منوی اصلی ‏W660‎‏ باز ‏هم با همان منظره همیشگی منوهای تکراری روبرو می شویم که اگر قبلا با یک گوشی سونی اریکسون کار کرده باشید ‏کوچکترین مشکلی بااین یکی هم ندارید چراکه همه چیز دقیقا سر جای خودش است ولیکن با همه این حرفها عکس العمل ‏گوشی نسبت به اجرای برنامه ها و یا فشردن کلیدها کاملا سریع و مناسب است .

sony-ericsson-w660-03.jpg

دفترچه تلفن همراه با ‏W660‎‏ نیز دقیقا ‏همانی ست که مثلا در ‏W850‎‏ دیده بودیم و ظرفیت آن تا 1000 عنوان است که می توان تا 2500 شماره در آن ذخیره کرد و ‏می توان بر اساس نام و یا نام فامیل در این لیست به جستجو پرداخت ولی بطور همزمان نمی توان توسط این هردو (نام و ‏شهرت) اسمی را جستجو کرد. از این گذشته مثل همیشه هم نمی توان اسامی موجود بروی سیمکارت و حافظه داخلی  ‏گوشی را بطور همزمان به نمایش گذاشت. البته امکان پشتیبان گیری اتوماتیک (‏Auto Backup‏)  یکی از نکات مثبت موجود در ‏این قسمت است که هر اسم جدیدی که به حافظه داخلی گوشی اضافه شود را در کارت حافظه نیز بطور خودکار ذخیره می ‏کند.‏
از لحاظ امکانات ارتباطی ‏W660‎‏ را باید در کلاس خود یکی از  بهترینها به حساب آورد چرا که علاوه بر پشتیبانی از فرکانس های ‏سه گانه ‏GSM‏ (1900/1800/900 مگاهرتز) قادر به برقراری تماس ویدئویی از طریق ‏UMTS با فرکانس 2100 مگاهرتز نیز می ‏باشد که برای یک گوشی غیر هوشمند امکان بسیار خوبی ست (واقعا چقدر که این امکان بدرد ما ایرانی ها می خورد!)
‏امکانات دیگر ارتباطی این گوشی عبارتند از ‏GPRS‏ ،‏‎ HSCSD‎‏ ، بلوتوث نسخه 2.0 با قابلیت ‏A2DP‏ و ‏USB 2.0‎‏ که متاسفانه این ‏آخری از نوع ‏POP Port‏ است و می بایست همیشه این کابل قشنگ را برای نقل و انتقال با کامپیوتر بهمراه داشته باشید!
‏بااتصال گوشی به کامپیوتر علاوه بر حالت ‏Mass Storage‏ که محتویات حافظه 512 مگابایتی همراه گوشی را نشان میدهد  ‏‏(خبری هم از دسترسی به حافظه 16 مگابایتی داخلی گوشی نیست) حالت ‏Modem‏ و ‏Synchronisation‏ نیز قابل دسترسی ‏ست. همانگونه که می بینید پورت ‏Infrared‏ در اینجا حذف شده است. ‏
و اما همانگونه که از نام گوشی بر می آید در اصل می بایست آن را یک گوشی موزیکال سری واکمن به حساب آورد که با این ‏حساب بسیاری از امکانات پیش فرض گوشی های سری واکمن نظیر یک پلیر بسیار عالی، اکولایزرهای از پیش تنظیم شده، ‏رادیو ‏FM‏ با قابلیت ‏Track ID‏ ، هدست های قوی و با طراحی عالی و یک کارت حافظه نسبتا بزرگ  ، را در اینجا نیز می توان ‏یافت. هدست های بهمراه این گوشی یکی از بهترین های موجود در بازار هستند و با اینکه بروی گوشی خبری از پورت 3.5 ‏میلیمتری برای اتصال این گوشی ها و سایر گوشی های دیگر نیست یک هماهنگ کننده (‏Adapter‏) این وظیفه را برای ما ‏انجام میدهد بگونه ای که این هماهنگ کننده به قسمت تحتانی گوشی وصل (‏Fast Port‏) می شود و هدست ها بروی این ‏هماهنگ کننده که دارای پورت 3.5 میلیمتری ست قرار می گیرند علاوه بر آن بروی این هماهنگ کننده یک دکمه دریافت/رد ‏تماس و یک میکروفون نیز وجود دارد که برای استفاده در هنگام صحبت کردن نیز کاربرد دارد.
پلیر همراه ‏W660‎‏ فرمت های ‏MP3‎‏ ‏،WMA‏ و کلیه فرمت های خانواده ‏AAC‏ را بدون هیچ مشکلی پخش می کند این پلیر از نوع ورژن 2.0 پلیر های واکمن است و از ‏لحاظ مقایسه دقیقا همانی ست که در ‏W850‎‏ وجود دارد.

sony-ericsson-w660-05.jpg

اکولایزرهای مختلف بهمراه قابلیت ‏Shuffle‏ و تکرار از دیگر خصوصیات ‏این پلیر است. یکی از امکانات جالب توجه در این قسمت برنامه ای ست به نام ‏Disc2Phone‏ که کاربر را قادر می سازد به ‏راحتی ‏Audio CD‏ ها را به گوشی منتقل نماید.‏
و اما یکی دیگر از امکانات این گوشی زیب،ا دوربین 2 مگاپیکسلی آن است که نداشتن فلش در کنار لنز آن از همین اکنون ‏نشانگر حرفه ای نبودن آن است که برای یک گوشی با عنوان واکمن نیز آنچنان انتظاری از دوربین دستگاه نمی رود.
کیفیت ‏عکس های گرفته شده با این دوربین بعلت نبود خاصیت فوکوس خودکار حتی در بهترین شرایط نوری نیز در حد بسیار بالایی ‏نیست و حداکثر می توان آنها را در میانه دوربین های 2 مگاپیکسلی تقسیم بندی کرد. البته در درون منوی دوربین این گوشی ‏می توان تنظیمات زیادی از قبیل تنظیم نور سفید ، عکاسی در شب ، عکاسی پرتره ‏‎2.5X‏ زوم دیجیتال و چندین گزینه سودمند ‏دیگر را نیز یافت. در زمینه فیلمبرداری نیز رزولوشن 144×176 پیکسلی آن به فرم ‏‎3GP‏ آنچنان چنگی به دل نمی زند.‏
در هر حال ‏SE W660‎‏ در کلاس کاری خود گوشی بینظیری به حساب می آید که اگر به این لیست بلند بالا قیمت (به نظر من) ‏استثائی 270 هزار تومانی آن را بیافزاییم به ارزش این اثر هنری زیبا بیش از پیش پی خواهیم برد.‏

توجه: این مقاله به صورت اختصاصی برای ‏Writeage.com‏  نوشته شده درج تمام یا قسمتی از این ‏مطلب، ‏تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

26 دیدگاه

 1. راستی یادم رفت بگم “احترام خانم ها را نگه دارید . خب فکر می کنم هر کسی اختیار خودش را داشته باشد پس اقایان اگر می خواهند گوشی زیبایی مثل w660 بخرند لازم نیست انتقاد کنند . بهتر است از اختیارشان استفاده و گوشی را بخرند.متشکرم.”

 2. به به به به
  بحثتون کم کم داشت داغ می شدا…
  حیف که خیلی اطلاعات تخصصی در این مورد ندارم وگرنه ….
  این گوشی 660 خیلی خوبه من مشکیشو دارم خیلی هم گوشیمو دوس دارم.
  بزرگترین عیبش دوربینشه که ظاهر باحالش باعث میشه خیلی به عیباش کاری نداشته باشم

 3. خیلی خوشحالم که یه چیزی هست که شمارو به هم ربط میده و وادار میکنه که جواب همدیگرو بدید امیدوارم همتون موفق باشید وبتونید به آرزوتون برسید وگوشی روکه دوست دارید بخریداز خوندن نظرهاتون خوشحال شدم خیلی دوست دارم تو این بحث ها شرکت کنم اما حیف که ازانواع کوشی ها چیزی نمیدونم فقط چون گوشی خودمk750نمیتونم درمورد گوشی خودم بد بگم شرمنده شاد باشید بای

ارسال یک پاسخ