یک ایرانی آرام در پاریس(قسمت دوم)

30
6897

هرچه به خودم فشار می آورم تا از روی اطلاعات اینترنتی٬ برنامه ای برای دیدن جاهای دیدنی پاریس برای خودم بچینم نمی شود. آخر برای دیدن شهری که انگار همه اش یک موزه یا نمایشگاه خیلی خیلی بزرگ است چگونه می شود برنامه ریزی کرد؟ دست آخر بی خیال می شوم و بهترین راه را استفاده از اتوبوس های قرمز می بینم. در قسمت دوم از سفرنامه پاریس٬ با من سوار اتوبوس های قرمز و معروف اروپا شوید و از زیبایی های پاریس دیدن کنید.

اگر تا حالا به اروپا رفته باشید حتما با این اتوبوس های قرمز روباز آشنایید. در غیر این صورت باید عرض کنم در شهرهای اروپایی مملو از اماکن توریستی و دیدنی ، اتوبوس های دو طبقه قرمز رنگی وجود دارند که طبقه دوم آنها سقف ندارد(روباز است) و خط سیر مشخصی دارند که از تقریبا تمامی آثار دیدنی شهر می گذرد. این اتوبوس ها مخصوصا در مواقعی به درد می خورند که یا وقت کمی دارید و می خواهید همه نقاط معروف شهر را ببینید و یا اینکه اصولا با شهر آشنا نیستید و نمی خواهید وقتتان را در ایستگاههای مترو تلف کنید.در پاریس خط سیر این اتوبوس قرمز که به آن  Les Cars Rouges می گویند به این شرح است:
میدان تروکادرو (مقابل برج ایفل)، برج ایفل، در امتداد ساحل رود سن، موزه لوور، کلیسای نوتردام،موزه اورسای، اپرای معروف پاریس, خیابان شانزه لیزه و میدان معروف شارل دوگل یا طاق نصرت، و مجموعه کاخ های اطراف باغ معروف تویلری.
خوبی این انوبوسها به این است که شما می توانید در هرکدام از ایستگاههای 9 گانه مربوطه پیاده شوید، آن منطقه را هر چقدر که خواستید سیاحت کنید و بعد با اتوبوس دیگری به سفرتان ادامه دهید. حتی از این هم جالب تر اینکه بلیط شما برای 2 روز پی در پی اعتبار دارد. پس اگر وقت زیادی دارید عجله نکنید. بلیط این اتوبوسها 22 یورو قیمت دارد. اطلاعات بیشتر را در سایت خود اتوبوس هامی توان یافت.
با اتوبوس قرمز به نوتردام می رسم که نامش برای همه مردم کتاب خوان دنیا با گوژپشت نوتردامعجین شده است. شاهکار بی نظیر ویکتور هوگو که من هم در کودکی آن را خوانده ام. امروز یک شنبه است و کلیسا مملو از جمعیت. با این که در این دو سه سفر اروپایی ام کلیسا های زیادی دیده ام ولی انگار هر کدام با دیگری فرق دارد. نوع گچ بری(بهتر است بگوییم سنگ بری!)، شیشه های رنگی و اصولا نور پردازی، شکل گنبد، مجسمه های قدیسین و … همه باهم متفاوتند. و برای هر کلیسا احساس می کنی صدها سال وقت گذاشته اند. در نوتردام ماشینهایی هم گذاشته اند که می توانی از آنها مدالهای طلایی نوتردام را بخری. هر مدال 2 یورو. ارزشش را دارد.

paris-006-notredame.jpg

توقفگاه بعدی اتوبوس٬ اپرای معروف گارنیه است که واردش نمی شوم تا برای  توقفگاه معروف بعدی وقت بیشتری داشته باشم.

paris-007-opera.jpg

یکی از معروف ترین خیابانهای جهان: خیابان شانزه لیزه.
اصولا خیابانهای پاریس عریض و طویل ساخته شده اند و این عریض بودن به علت کم ارتفاع بودن تمام ساختمانهای داخل شهر بیشتر دیده می شود. خیابان شانزه لیزه به چند علت معروف است: اول ابتدا و انتهای خیابان که طاق نصرت پاریس(میدان شارل دوگل) و میدان کنکورد (قتلگاه لویی شانزدهم و ماری آنتوانت)در آنجا قرار دارند٬ دوم درختهای بسیار زیبای دو طرف خیابان و سوم مغازه های لوکس و گرانقیمتی که در دو طرف خیابان جا خوش کرده اند. همه اینها باعث شده اند که به شانزه لیزه لقب “زیباترین خیابان جهان” اهدا شود.

paris-008-champselysees.jpg

اتوبوس در میدان شارل دوگل توقف می کند. این میدان با طاق نصرت معروفش بیش از همه با فیلم روز شغال٬ شاهکار فرد زینه من برای من شناخته شده است. اگر فیلم را ندیده اید باید بگویم فیلم٬ داستان ترور شارل دوگل در این میدان را به نمایش می گذارد. دیوارهای طاق نصرت پاریس را با نام فرماندهان ارشد فرانسوی در جنگها مزین کرده اند و شعله ای هم همبشه به یاد قهرمانان جنگ و شهیدان گمنام در پای آن روشن نگه می دارند. بعد از دیدن بنا به گردش در شانزه لیزه می پردازم. خیابانی که قدم زدن در آن بیشک آرامش و لذتی به یاد ماندنی را به روانت تزریق می کند.
در همین خیابان است که سالن نمایش لیدو(Lido) ٬ خواهر خوانده مولن روژ واقع شده است و مولن روژ حتما برای همه شناخته شده. با فیلم سال 2001 باز لوهرمان و بازی بینظیر هنرپیشه محبوبمنیکول کیدمن. آفتاب که غروب می کند به آسیاب قرمز مولن روژ می رسم و عکسی به یادگار می گیرم اما برای دیدن نمایش٬ لیدو را انتخاب می کنم که خود فرانسوی ها بیشتر ترجیحش می دهند.

paris-009-moulin-rouge.jpg

در حقیقت این سالنهای نمایش معروف ترکیبی از تمام هنرهای نمایشی رایج را در قالب بک شوی 2 ساعته به شما عرضه می کنند: رقص٬ تئاتر٬ پانتومیم٬ آواز٬ آکروبات٬ پاتیناژ و ده ها هنر دیگر که در ترکیب با طراحی های صحنه با شکوه و صدها دست لباس مختلف به نوعی سرگرمی منحصر به فرد تبدیل می شود که حیف است بدون دیدن آن از پاریس خداحافظی کنی هرچند بهای آن بسیار گزاف باشد (80 یورو با تخفیف!).
نمایش که پایان می یابد نزدیک نیمه شب است٬ اما در شانزه لیزه فروشگاه ها هنوز بازند. به سراغ فروشگاه زنجیره ای معروف Virgin می روم. اصولا برای آدم فیلم بازی مثل من رفتن به یک فروشگاه 5 طبقه بسیار بزرگ که مملو از سی دی و دی وی دی از فیلمهای قدیمی و جدید باشد یک “باید” است! در “ویرجین” های پاریس یک طبقه کامل به کتاب اختصاص دارد چیزی که – مثلا – در دبی نیست. نکته جالب این که هفت-هشت نفری از جوان تا پیر همانجا نشسته اند کف زمین و دارند کتاب می خوانند! واقعا جالب است. یاد مغازه های کتابفروشی انقلاب می افتم که اگر کمی بیشتر از معمول در مغازه ای بمانی به طور مودبانه ای بیرونت می کنند!
ساعتی خودم را در “ویرجین” غرق می کنم و بعد به هتل بر می گردم تا برای روز دیگری در پاریس آماده شوم. اگر دوست دارید روز دیگری در پاریس با من به گشت و گذار بپردازید منتظر قسمت سوم سفرنامه باشید.

پانوشت: برای دیدن عکسهای بیشتر و بزرگتری که از پاریس گرفته ام می توانید به اینجا مراجعه کنید.

یک ایرانی آرام در پاریس(قسمت اول)

یک ایرانی آرام در پاریس(قسمت آخر)

30 دیدگاه

 1. سلام
  ممنون از اطلاعات جامع و جالبتون
  من بتازگی و در اردیبهشت ماه از پاریس برگشتم
  به مطالبی که دکتر ریتالین نوشتند که همگی مورد تایید من هم بود چند نکته اضافه می کنم
  اول اینکه سانسهای تاتر لیدو در هر شب دو بار در ساعتهای 9 تا 10:30 و 11 تا 12:30 است که سانس دوم کمی ارزانتر است در ضمن ترجیحا لباس رسمی هم بپوشید.
  دوم اینکه در عین اینکه قیمت غذاها در رستورانها و کافه های معروف مثل فوگت (در شانزه لیزه تقریبا روبروی لیدو، رستورانی که سارکوزی و جری لویس و … آنجا غذا می خوردند) یا گرند کافه پاریس ( که قدمتش با دکورهای آنتیک بالای صد سال است) یا بسیاری از رستورانهای دیگه، بسیار گران است (مثلا یک وعده ماهی سالامی و سالاد مخصوص فوق العاده و یک نوشایه و یا یک وعده استیک با سالاد و نوشیدنی هرکدام 100 یورو است) ولی پیشنهاد می کنم حتما امتحان کنید و از کیفیت و سابقه این رستورانها لذت ببرید. لااقل یک بعدازظهر در این رستورانها از قهوه و دسرهای فرانسوی که بی نظیرند، میل کنید.
  سوم اینکه قیمت هتل ها به خصوص در مرکز شهر بسیار گران و عموما پول سابقه یا هنرپیشگانی که یک روز در انجا اقامت داشتند را می خورتد. پیشنهاد می کنم هتلهایی که برای امور تجاری هستند و کمتر لوکس هستند را انتخاب کنید و از مترو استفاده کنید. پولتان را برای گردش و یا خرید کالاهای لوکسش که مطمئنا نمی توانید در هیچ نقطه ای از دنیا یکجا، همه را ببینید پس انداز کنید.
  موارد دیگه هم هست که اگر دوستی علاقمند بود کامنت بذاره در خدمتم
  از دکتر هم خیلی ممنون.
  اوقات خوش

 2. خیلی خوب بود مرسی از اطلاعاتتون … من در یک جشنواره شرکت کردم که امید وارم برنده بشم و اگر برنده بشم سفری خواهم داشت به فرانسه …..
  خیلی امید دارم لطفا برام دعا کنید . مرسی

 3. سلام عالي بود
  من يک سفر دانشجويي به دور اروپا دارم و خوشبختانه سه روز مي‌توانم در پاريس بمانم از راهنمايي هاي شما خيلي استفاده کردم . ممنون

ارسال یک پاسخ