SonyEricsson W950‎‏ آرزوئی دست یافتنی

174
11502

درست است که ممکن است اینگونه به نظر بیاید که نوشتن در باب یک محصول که از تاریخ ارائه آن به بازار بیش از یک سال ‏می گذرد چیز چندان تازه ای نباشد ولی با اینحال اگر تا به انتها در بررسی این محصول بسیار کارا و زیبا یعنی ‏SonyEricsson ‎W950‎‏ با ما باشید، بدون شک این نوشته مختصر را خالی از بهره نخواهید دانست.‏‎ ‎

این اولین بار است که در بررسی یک گوشی احساس راحتی می کنم چراکه در اینجا خبری از دوربین اعصاب خرد کن ‏همیشگی نیست که بتواند کلیت یک محصول خوب را بدلیل ناتوانی در مثلا فیلمبرداری زیر سؤال ببرد (یکی نیست به این آدم ‏های قشنگ بگوید خب عزیزم یک دوربین نخودی دیجیتال پنجاه هزار تومانی بگیر بذار گوشه جیبت بخدا عکسش از ‏N95‎‏ هم ‏بهتره!).
بهرحال همانگونه که متوجه شدید در ساختار ‏W950‎‏ خبری از دوربین نیست و این شاید یکی از دلایل علاقمند شدن ‏من به این گوشی است. ولیکن این نبود دوربین آنچنان هم در مورد یک گوشی با امکانات فراوان نظیر ‏W950‎‏ از اهمیت چندانی ‏برخوردار نیست چراکه برخلاف نام گوشی که نوید یک گوشی دیگر از سری واکمن سونی اریکسون را میدهد این بار با یک ‏Smart Phone‏ واقعی طرف هستیم که از لحاظ قابلیت های مولتی مدیایی نیز هر رقیبی را براحتی‎ ‎از سر راه بر می دارد . ‏
ظاهر ‏W950‎‏ در برخورد اول کاملا ساختار شکن و بدون شک بسیار چشمگیر است : صفحه نمایش بسیار بزرگ لمسی بهمراه ‏دکمه های کاملا منحصر به فرد که با اینکه هیچ نوع برآمدگی ندارند ولیکن کاملا احساس می شوند. علاوه بر آن بدون شک ‏یکی از مهمترین عوامل بشدت به چشم آمدن ‏W950‎‏ رنگ  مشکی بسیار زیبای آن است که در ترکیب با رنگ نارنجی ‏همیشگی سری واکمن ترکیب بسیار  چشم نوازی را فراهم کرده است ؛ نوار نقره ای دور تا دور گوشی نیز به نحوی یادآور ‏K750‎‏ ست. ‏
تقریبا همیشه دسته ای از گوشی ها که در رده اسمارت فون ها قرار می گیرند یادآور  گوشی هایی بزرگ و سنگین هستند ‏نمونه هایی نظیر ‏SE P990‎‏ و یا ‏Nokia E90‎‏ .ولیکن این ماجرا در مورد ‏W950‎‏ به هیچ وجه صادق نیست چرا که با ابعادی معادل ‏‏15×54×106 میلیمتر و با وزنی نزدیک به 112 گرم، حتی با کمی اغماض می توان این گوشی را در رده گوشی های ‏Slim‏ نیز ‏طبقه بندی کرد و از این لحاظ شاید بتوان عنوان خوش دست ترین اسمارت فون را به ‏W950‎‏ نسبت داد. البته تا حدودی این ‏ابعاد و این وزن مناسب مرهون عدم وجود دوربین در آن است (که البته که چه اتفاق میمونی ست). ‏

sony-ericsson-w950-02.jpg

قسمت عمده روی گوشی را صفحه نمایش بسیار بزرگ گوشی در بر گرفته است که از نوع کاملا لمسی می باشد و برای ‏استفاده از این مورد نیز اجباری به استفاده از قلم همراه دستگاه نیست و آیکون های موجود بروی صفحه نمایش به اندازه ‏کافی بزرگ هستند که بوسیله انگشت بتوان آنها را لمس کرد. از لحاظ ابعاد نیز اندازه آن 2.6 اینچ می باشد که اندازه ای دقیقا ‏معادل اندازه صفحه نمایش ‏Nokia N95‎‏ دارد.
رزولوشن این صفحه نمایش 320×240 پیکسل بوده و قادر به نمایش 262 هزار ‏رنگ است (البته خدمت نوکیا دوستان عزیز که فورا می خواهند به این نکته به عنوان یک نکته منفی بنگرند که چرا صفحه ‏نمایش های سونی اریکسون از نوع 16 میلیون رنگ نیست باید عرض کنم که مهمترین چیز در کیفیت تصاویر یک صفحه نمایش، ‏رزولوشن آن است  که از این لحاظ تفاوتی میان ‏W950‎‏ و ‏N95‎‏ نیست و این تعداد رنگ های اضافی موجود در مونیتور های ‏میلیونی تنها دو کاربرد دارد یکی از بین بردن هرچه سریع تر شارژ باتری و دیگری از بین بردن هرچه سریع تر پول های موجود در ‏جیب شما. یک نکته دیگر: خداییش اگه تونستید بیش از 10 رنگ در یک صفحه نمایش تشخیص بدید جایزه دارید پانزده میلیون ‏و نهصدو نود و نه هزار و نهصدو و نود تای دیگش پیشکش!) ‏
بر بالای این صفحه نمایش، نشان سفید رنگ سونی اریکسون و اسپیکر برقراری تماس به رنگ نارنجی قرار دارد و در پائین آن ‏نیز نشان زیبای واکمن به رنگ نارنجی جای گرفته است.
در زیر این نشان نیز صفحه کلید سفید رنگ گوشی قرار دارد که در ‏یک نگاه مشخص است که در آن خبری از دکمه های ‏Context‏ نیست و وظایف دکمه های برقراری و رد تماس و دکمه های ‏Soft Key‏ به صفحه نمایش لمسی گوشی و البته دکمه معروف ‏Jog Dial‏ در کناره آن واگذار شده است ، و تنها دکمه هایی که ‏بغیر از صفحه کلید عددی گوشی می توان بصورت فیزیکی بروی آن یافت دو دکمه  ‏C‏ و دکمه میانبر واکمن می باشد که در ‏دوطرف این صفحه کلید با کادری به رنگ نارنجی از سایرین جدا گردیده اند.

sony-ericsson-w950-03.jpg

و اما صفحه کلید اصلی ‏W950‎‏ همانگونه که گفته ‏شد از عوامل جذابیت آن است چرا که ممکن است در برخورد اول اینچنین تصور شود که این کلیدها از نوع لمسی (مثل ‏شکلات ‏LG‏) هستند و مشکل همیشگی این صفحه کلیدها یعنی عدم احساس فشردن آنها (‏Tactile Feeling‏) در اینجا نیز ‏برقرار است ولیکن برخلاف ظاهر ، این صفحه کلید بهیچ وجه لمسی نیست و با فشردن آنها میتوان کاملا برگشت دکمه را ‏احساس کرد.
یکی دیگر از نکات مثبت این صفحه کلید این است که در کنار هر دکمه، برآمدگی کوچکی وجود دارد که بواسطه ‏آن می توان کم کم بدون نگاه کردن به آن نیز دکمه مورد نظر را پیدا کرد البته در اینجا نیز شاید این نوآوری در طراحی باعث ‏کمی کند شدن در سرعت تایپ شما شود ولی در مجموع به نظر می رسد که گذر زمان در استفاده از این صفحه کلید منجر ‏به عادت کردن به این شیوه استفاده گردد.
نور پس زمینه صفحه کلید عددی، سفید پر نوری ست که در تاریکی نیز کار با آن را ‏کاملا راحت می کند. نور پس زمینه دکمه های ‏C‏ و واکمن نیز تقریبا مثل همیشه نارنجی بسیار زیبایی ست که نکته جالب در ‏این میان این است که با روشن کردن پلیر دستگاه (با فشردن دکمه واکمن) یک ردیف جدید از دکمه ها بر بالای صفحه کلید ‏روشن می شود که دارای سه دکمه ‏Play/Stop‏ و دکمه های پخش آهنگ قبلی و بعدی ست که بیش از پیش من را به یاد ‏W850‎‏ می اندازد. ‏
در سمت چپ گوشی، مشابه همه گوشی های هوشمند سونی اریکسون چرخ معروف ‏Jog Dial‏ قرار دارد که بازهم همانند ‏P990‎‏ و ‏P1‎‏ حرکت رو به چپ و راست در آن حذف گردیده است و تنها می توان آن را رو به بالا یا پائین و رو به داخل حرکت داد.
‏در زیر این دکمه نیز یکی دیگر از دکمه های مخصوص سونی اریکسون یعنی دکمه ‏Back‏ قرار دارد. بغیر از این دو در سمت چپ ‏گوشی تنها نشان زیبای واکمن به رنگ خاکستری دیده می شود. در سمت راست گوشی نیز دکمه دوگانه افزایش و کاهش ‏صدا بهمراه دکمه اختصاصی ‏Play/Stop‏ گوشی قرار دارد که تنها در مواقع فعال بودن پلیر دستگاه است که قابل استفاده است. ‏بر بالای گوشی نیز تنها چیزهایی که دیده می شوند دکمه خاموش روشن دستگاه بهمراه پورت ‏Infrared‏ آن است.
بر کناره ‏قسمت بالای دستگاه نیز قلم دستگاه به رنگ نارنجی در محل خود جای گرفته است. در قسمت پائین نیز پورت اتصال گوشی ‏بهمراه میکروفون برقراری تماس قرار دارند.
و اما قسمت پشت دستگاه آرامش بخش ترین قسمت آن است چراکه عدم وجود ‏دوربین در این قسمت، فضایی کاملا خالی را در پشت گوشی فراهم کرده است و شاید مهمترین چیزی که در این قسمت به ‏چشم می آید اسپیکرهای نارنجی سه گانه گوشی ست که بصورت عمودی بروی هم قرار دارند که این قسمت کاملا یادآور ‏اسپیکرهای ‏W810‎‏ می باشد. نشان زیبای سونی اریکسون نیز بر بالای این اسپیکرها جاخوش کرده است.
قسمت پائینی ‏پشت گوشی نیز همانگونه که انتظار میرود کاور باتری دستگاه است که با پس زدن آن باتری لیتیوم پلیمری آن با ظرفیت ‏‎900 ‎mAh‏ پدیدار می شود که بر طبق گفته های رسمی توانائی روشن نگاه داشتن گوشی را برای 7.5 ساعت در هنگام مکالمه و ‏‏340 ساعت در حالت ‏Stand-by‏ دارد. علاوه بر آن باتری برای گوش دادن مداوم به موسیقی تا 10 ساعت دوام دارد که اعداد ‏بسیار خوبی برای یک باتری به حساب می آیند.(البته تمامی این ها را باید از نتایج مثبت حذف دوربین دانست).
محل قرارگیری ‏سیمکارت نیز در سمت راست و بالای این قسمت قرار دارد که شاید این اولین بار است که هر دوی جازدن و درآوردن سیمکارت ‏در یک گوشی سونی اریکسون کار بسیار آسانی ست.
و اما شاید متفاوت ترین چیزی که این روزها بتوان در یک گوشی سونی اریکسون پیدا کرد شکل منوهای آن است چراکه در ‏حالت معمول شکل این منوها در گوشی های کلاسیک سونی اریکسون مدتها ست که بدون تغییر باقی مانده است ولی در ‏مورد ‏W950‎‏ با روشن کردن گوشی از همان ابندا معلوم است که با یک سیستم عامل طرف هستیم که چیزی نیست بجز ‏Symbian 9.1‎‏ که با اینکه آخرین نسخه از این سیستم عامل نیست ولی با این حال این مزیت را دارد که تعداد برنامه های ‏بیشتری برای آن در بازار یافت می شود (البته این نکته را در نظر داشته باشید که تاریخ ارائه این گوشی به بازار چیزی حدود ‏یک سال پیش است).

sony-ericsson-w950-05.jpg

شکل ظاهری منوها (‏Phone’s Interface‎‏) از نوع ‏UIQ 3.0‎‏ می باشد که ظاهری بسیار زیبا و متفاوت ‏دارد. در صفحه اصلی گوشی بغیر از نمایش ساعت ، تاریخ ،قدرت سیگنال و قدرت باتری منوی ‏Today‏  و یک نوار قابل ‏سفارشی کردن در پائین صفحه نیز وجود دارد که در منوی ‏Today‏ اتفاقات روزمره نظیر اطلاعات موجود در تقویم برای امروز ، ‏تعداد ‏Message ‎‏ ها و ‏Email‏ ها ، تعداد ‏Missed Call‏ ها و چندین گزینه دیگر که قابل سفارشی کردن نیز هستند ، قابل نمایش ‏است. همچنین در این صفحه ‏Stand-by‏ دو منوی دیگر از نوع ‏POP-Up‏ نیز وجوددارد که یکی با فشردن ‏More‏ از روی صفحه ‏نمایش (پائین سمت راست) و دیگری با فشردن بالا سمت چپ صفحه نمایش با قلم  باز می گردند که در اولی تنظیماتی برای ‏روشن یا خاموش کردن امکانات ارتباطی گوشی ، تنظیم صدای آن ، دیدن وضعیت گوشی (‏Phone’s Status‏) و دسترسی به ‏منوی مدیریت تماس برای تعیین فیلتر بروی تماس های وارده وجود دارد و در دیگری مهمترین چیزهایی که بیشتر می بایست ‏در دسترس باشند قرار دارد مانند خاموش یا روشن کردن بلوتوث و ‏Infrared‏ ،انجام تماس ،اضافه کردن یک اسم به دفترچه ‏تلفن ، دسترسی به تنظیمات ساعت و آلارم ها و چندین گزینه مفید دیگر که جهت استفاده سریع و بهتر از گوشی کاملا ‏مناسب به نظر میرسد.
دفترچه تلفن بهمراه ‏W950‎‏ از لحاظ تعداد اسامی تنها به حافظه داخلی گوشی محدود است و از لحاظ ‏نظری می توان در آن تعداد نامحدودی اسم ذخیره کرد و مانندهمیشه نیز جزئیات فراوانی نظیر نشانی پستی ، ‏Email‏ ،عنوان ‏شغلی، شماره محل کار ، نشانی محل کار ، تاریخ تولد و چندین و چند گزینه دیگر برای هر شماره در دسترس است که نکته ‏جالب اینجاست که در این قسمت حتی می توان دکمه های دلخواه برای هر اسم نیز درست کرد.
منوی اطلاعات تماس نیز ‏اطلاعات کاملی در رابطه با تماس های گوشی در خود ذخیره می کند و دارای چهار دکمه متفاوت است : ‏All،Missed،Received‏ و ‏Dialled‏ .در این قسمت نیز همانگونه که کم کم در سایر گوشی ها نیز شاهد این موضوع هستیم دو ‏امکان وجود دارد یکی فرستادن یک ‏SMS‏ در هنگام ‏Reject‏ کردن تماس و دیگری تعیین زمان برای آلارم دادن پس از آن زمان در ‏هنگام ‏Reject‏ کردن تماس.
منوی ‏Message‏ نیز در نوع خود جالب توجه است در اینجا برای نوشتن یک پیغام سه راه وجود دارد ‏یکی نوشتن معمولی توسط صفحه کلید دیگری نوشتن از طریق قلم و صفحه کلید مجازی موجود بروی صفحه و دیگری نیز از ‏طریق قابلیت تشخیص دستخط و نوشتن مستقیم بروی صفحه نمایش.
یکی از نکات جالب دیگر در اینجا این است که ‏دیکشنری ‏T9‎‏ موجود در ‏W950‎‏ از نوعی ست که این قابلیت را دارد که کلمات جدید را در آن بیافزائیم و بدینوسیله کلمات ما را ‏نیز در لیست خود قرار می دهد.
همگی پیغام ها از قبیل ‏SMS،MMS،Email‏ و ‏RSS feeds‏ همگی در یک صندوق مشترک قرار ‏می گیرند (البته برای خواندن فیدها به یک ‏Application‏ جداگانه احتیاج داریم)

sony-ericsson-w950-04.jpg

از لحاظ میزان حافظه ‏W950‎‏ دارای 64 مگابایت حافظه ‏Flash‏ ،64 مگابایت حافظه ‏RAM‏ و چهار گیگابایت حافظه قابل دسترسی ‏می باشد که در این میان خبری هم از کارت حافظه نیست (البته با وجود 4 گیگابایت آنچنان خیالی هم نیست) .
مرورگر داخلی ‏گوشی دارای دو تب متفاوت است که یکی محتویات حافظه داخلی گوشی (‏‎64 MB‎‏) بدون فایلهای سیستمی و دیگری ‏فایلهای موجود در حافظه 4 گیگابایتی را نشان می دهد.‏
پلیر بکار رفته در ‏W950‎‏ همانگونه که انتظار از آن می رود یکی از بهترین های رده واکمن است و از لحاظ امکانات مورد انتظار از ‏یک پلیر گوشی کاملا در سطح بالائی بسر می برد مواردی نظیر ساپورت کامل از ‏PlayList‏ بهمراه قابلیت اجرای ‏Shuffle‏ و یا ‏پشت سرهم ، اکولایزرهای از پیش تنظیم شده ای مثل ‏MegaBass‏ ، قابلیت ارزش گذاری (‏Rating‏) بروی آهنگ ها ، انیمیشن ‏های بسیار زیبا در پس زمینه و چندین و چند گزینه دیگر. حتی در این قسمت می توان برای یک آهنگ یک ‏Mood‏ خاص تعیین ‏کرد که فقط در آن لحظات آن آهنگ را بشنوید.
صدای خارج شده از اسپیکرهای اصلی گوشی نیز صدائی نسبتا بلند است و از ‏لحاظ کیفیت در سطح بسیار بالائی به سر می برد و از لحاظ بلندی نیز می توان آن را با ‏W810‎‏ مقایسه کرد.
پخش کننده ‏ویدئوی دستگاه نیز قابلیت پخش ویدئوهای به فرم ‏VGA‏ و با 30 فریم در ثانیه را دارد که حتی برای دیدن یک فیلم سینمایی نیز ‏کاملا مناسب به نظر میرسد. فرمت های مورد پشتیبانی توسط این پلیر عبارتند از ‏MP3‎،AAC‏ ،MPEG-4‎‏ ،Real Audio 9‎‏ و ‏Real ‎Media‏ . رادیو ‏FM‏ با قابلیت ‏RDS‏ نیز در ‏W950‎‏ پیش بینی شده است.‏
از لحاظ امکانات ارتباطی نیز ‏W950‎‏ نسبتا در سطح بالائی قرار دارد چرا که در آن علاوه بر ساپورت فرکانس های سه گانه ‏GSM‏ ‏‏(1900/1800/900 مگاهرتز) امکان استفاده از ‏‎3G‏ و ‏GPRS‏ نیز در آن مهیا شده است علاوه بر اینها امکان استفاده از بلوتوث ‏نسخه 2.0 با قابلیت ‏A2DP، پورت ‏Infrared‏ و ‏USB 2.0‎‏ نیز در آن گنجانده شده است.‏
مرورگر اینترنتی بکار رفته در ‏W950‎‏ از نوع اپرا نسخه 8.0 است که یکی از بهترین های موجود در این رده است چراکه این ‏مرورگر قادر به پشتیبانی فرمت های ‏HTML‏ ،‏‎ XHTML‎‏ ،‏Java Scripts‏ ،‏CSS،TSL‏ و‏SSL می باشد.‏
از لحاظ قابلیت برقراری تماس نیز ‏W950‎‏ همانند همه گوشی های سونی اریکسون در سطح بسیار بالائی ست و علاوه بر آن ‏صدای زنگ و ویبره گوشی هم به حد کافی قوی است که حتی در یک موقعیت کاملا پر سرو صدا نیز شما را آگاه کند.‏
تنها نکته ای که در رابطه با این گوشی باید ذکر کنم این است که تقریبا همزمان با ارائه ‏W950‎‏ به بازار، گوشی دیگری از همین ‏شرکت با نام ‏M600‎‏ نیز به بازار آمد که از لحاظ ابعاد و اندازه و نوع کاربری صفحه نمایش (‏Touchscreen‏ بودن) کاملا مشابه ‏W950‎‏ است و شاید تنها نقاط اختلافی که میان این دو می توان ذکر کرد بغیر از نوع صفحه کلید خاص ‏M600‎‏ و نبود ‏HSCSD‏ در ‏W950‎، بدون شک اضافه شدن اسلات کارت حافظه به آن و همزمان محدود کردن حافظه داخلی گوشی به 80 مگابایت می ‏باشد. البته در ‏M600‎‏ نیز خبری از دوربین نیست.‏
با اینکه ‏W950‎‏ بیش از یک سال است که در بازار ایران حضور دارد ولیکن بعلت نداشتن دوربین و اصرار کاربر ایرانی بر اینکه همه ‏چیز را یک جا در جیب داشته باشد (حتی اگر کیفیت هیچکدام از تکنولوژی های موجود در دستگاه نیز مناسب نباشد) اقبال ‏چندانی نصیبش نشده است و این البته چندان جای تعجب ندارد و همیشه می بایست میان آدم های معمولی و انسان های ‏خاص تفاوت ها، فراوان باشد و اگر قرار باشد آدم های خاص بجای خرید ‏E61i‏ ،‏E90‎‏ و یا همین ‏W950‎‏ بروند ‏N95‎‏ بخرند دیگر چه ‏تفاوتی میان آنها و سایرین می توان قائل بود؟ بهرحال ‏W950‎‏ با قیمتی نزدیک به 300 هزار تومان در بازار موجود است.‏

توجه: این مقاله بطور اختصاصی برای writeage.com نوشته شده است. درج تمام یا قسمتی از این مطلب، تنها با ذکر نام سایت و آدرس دقیق این صفحه مجاز است.

174 دیدگاه

 1. سلام

  یادش بخیر. من این گوشی رو داشتم. ۱۳ سال پیش. برای این مطلب هم کامنت گذاشته بودم. چه دورانی بود و چه خوشی ها و دل مشغولی هایی…

 2. 1.می خواستم تصویری از این گوشی رو ببینم.
  2.وقیمتش رو هم می خواستم بپرسم.
  3. اگر گوشی خوبی رو که هم دوربین خوب و تلویزیون دارباشه لطفا” به من پیشنهاد کنید.
  لطفا”
  ممنون.
  جهت اطلاع( خانم هستم.)

 3. با سلام خدمت دوستان اولا بگم گوشی خوبیه دیگه حرفی توش نیست . دوما بگم که علاوه بر این که بوسیله فونت،گوشی فارسی ساپورت می کنه بلکه با یک سری تغیرات می تونید تو بخش اس ام اس مستقیم فارسی تایپ کنید (کافیه تو فروم ها بگردید) اون وقت می بینید که علاوه بر این کارها می تونید فونت و حتی استاتوس های گوشی رو عوض کنید توی فروم ها برنامه ها و اطلاعاتی بسیار مفیدی برای گوشی قرار داده شده که پیشنهاد می کنم حتما یه سری بزنید در کل گوشی خوبیه

 4. برادر گرامی
  من هیچ گوشی ای را بیشتر از 4ماه نگه نمیدارم و بعد از 4 ماه حتما یه گوشی دیگه میخرم نه به خاطر اینکه پول زیادی دارم بلکه بخاطر اینکه گوشی بازم و دوست دارم از همه گوشیها سر در بیارم ولی این w950 تنها گوشی هستش که تونست یکسال پیشم دووم بیاره واقعا بی نظیره
  یگ گوشی متفاوت برای انسانهای متفاوت
  ولی متاسفانه بعد از اینکه آپدیت کردم دیگه فقط ایرانسل رو میپذیره که من به شدت ازش متنفرم با این حال نفروختمش همینجوری توی خونه هستش.
  الان هم گوشی htc tuch diamond گرفتم 700 هزار تومن گوشی خوبیه ولی به پای اون نمیرسه

 5. امید جان جستجوی کاملی در سایت صورت نداده ای چون مطلب W960 مدتها ست در سایت موجود است و از طریق منوی موضوعات و انتخاب موبایل و سپس سونی اریکسون آن را پیدا می کنی
  باتشکر

ارسال یک پاسخ